REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup mieszkania: niższa cena za metr i tańsze kredyty

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej młodych osób kupuje mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmniejszają się ceny za metr mieszkania, a także maleje wysokość zaciąganych kredytów. Co na to wpływa.

REKLAMA

 W naszym kraju młodzi ludzie wyprowadzają się od rodziców później niż ich rówieśnicy w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Z danych Eurostatu wynika, że Polki usamodzielniają się przeciętnie w wieku 27,3 lat, a mężczyźni o rok później, kiedy mają średnio 28,3 lat. To odpowiednio o ponad pół roku i rok później niż ich bogatsze koleżanki i koledzy z krajów starej Unii.  

Dzisiejsze młode pokolenie różni się od 25–30-latków sprzed lat. Stawia przede wszystkim na samorealizację, założenie rodziny nie jest priorytetem. Młodzi ludzie nadal oczywiście kupują mieszkania, ale mniejsze niż kilka lat temu, bo nie chcą zadłużać ponad miarę. Poszukują na ogół dwupokojowych lokali do 45 mkw., podczas gdy 6–7 lat temu wybierali mieszkania o blisko 10 mkw. większe.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

Co zachęca nas do zakupu nowych mieszkań?

Jak tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development, wiele osób do zakupu nowych mieszkań zniechęca konieczność późniejszego wykończenia lokalu. Dlatego deweloper zaproponował nowy standard sprzedaży. W cenie lokalu oferuje wykończenie pod klucz. Bardzo często kupujący otrzymują wybrane wykończenie w ramach ceny za mieszkanie. W ten sposób nie muszą wykładać własnych środków na remont, a cały koszt zakupu może objąć kredytowanie. Wykończone pod klucz mieszkanie można kupić w cenie już od 6490 zł za metr.  

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – gdzie odnotowano największe spadki?

Ceny transakcyjne mieszkań

REKLAMA

Młodzi nie spieszą się dziś z kupnem mieszkań, jak jeszcze kilka lat temu. A warunki coraz bardziej sprzyjają nabywaniu nieruchomości, szczególnie w ostatnim czasie. Ceny znacznie spadły, podobnie z resztą jak oprocentowanie kredytów. Jak wynika z danych Centrum Amron i Związku Banków Polskich, uwzględniając inflację, ceny transakcyjne mieszkań wróciły do poziomu sprzed siedmiu lat. W Krakowie obecna cena mkw. mieszkania jest na poziomie z pierwszego kwartału 2006 roku, a w Warszawie stawki transakcyjne są takie, jak w trzecim kwartale 2006 r. W Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu zbliżyły się do cen z końca 2006 roku, w Poznaniu z początku 2007 roku.

Osoby planujące zakup nieruchomości zadają sobie pytanie, czy może być jeszcze taniej. Analitycy są zdania, że na powrót cen do poziomu z 2005 roku, sprzed boomu nie ma szans. Spodziewają się wyhamowania obniżek cen, które powinny w tym roku mieć już niewielką skalę. Są zgodni, że na dalsze, znaczące przeceny, nie należy liczyć. Co więcej, przedstawiciele Związku Banków Polskich prognozują odbicie stawek w perspektywie kilkunastu miesięcy.

Zobacz także:  Deweloperzy tworzą swoje programy dofinansowania zakupu mieszkania

Do zakupu zachęcają również znajdujące się teraz na bardzo niskim poziomie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Finansowanie zakupu w banku jest teraz nie tylko tańsze, ale i łatwiej dostępne. Wraz ze spadkiem oprocentowania rośnie bowiem zdolność kredytowa pożyczających. Należy też zwrócić uwagę na to, że w przyszłym roku najprawdopodobniej nie będzie  możliwości zadłużenia się w banku na 100%. wartości mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego  w swoim nowym projekcie zapowiedziała konieczność wykazania się od początku 2014 roku przez kredytobiorcę wkładem własnym w wysokości co najmniej 10%.

Coraz więcej osób w wkładem własnym kupuje mieszkania

Ponieważ na zakup mieszkania na kredyt decyduje się teraz coraz więcej osób posiadających pieniądze na wkład własny, spada wartość średnio zaciąganego kredytu hipotecznego. Wpływają na to także niższe ceny mieszkań i ograniczenie apetytu kupujących związane z metrażem lokali. Średnio w całym kraju pożyczaliśmy w końcu 2012 roku na mieszkanie 183 tys. zł. To znacznie mniej niż wcześniej.

Zobacz także:  Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

REKLAMA

Od października do grudnia 2012 r. kredyty hipoteczne w przedziale 100–200 tys. zł stanowiły blisko 35% całej puli nowych zobowiązań. Przybywa kredytów do 100 tys. zł. W ostatnim kwartale minionego roku co czwarty kredytobiorca pożyczał do takiej sumy, wynika z danych Związku Banków Polskich.

Młodzi ludzie zdecydowanie ostrożniej zadłużają się dziś na swoje pierwsze mieszkanie. Na rynku przybywa z kolei takich nabywców, którzy sprzedają posiadany lokal i kupują większy by zamieszkać wygodniej.

Źródło: RED Real Estate Development

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA