REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowe dzielnice we Wrocławiu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Wrocław.
Wrocław.
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowe dzielnice we Wrocławiu – Promenady Wrocławskie i Olimpia Port – to dwa projekty mieszkaniowe, które mają wyróżniać się spośród inwestycji już istniejących na rynku nieruchomości. Jak będą wyglądały nowe dzielnice we Wrocławiu?

REKLAMA

Wrocławskie inwestycje prezentują nową koncepcję urbanistyczną – na rozległych obszarach powstaną osiedla o spójnej, wielofunkcyjnej zabudowie, mogące pretendować do miana integralnych dzielnic. Zabudowa Promenad obejmie około 20 hektarów powierzchni w sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego – między ulicą Zakładową a Rychtalską. Docelowo ma tu powstać blisko 2 tys. mieszkań, a także budynki  o funkcjach usługowych, handlowych, kulturalnych, hotelowych i edukacyjnych. Olimpia Port również powstaje nad samą rzeką – między ulicą Swojczycką a kanałem nawigacyjno-żeglugowym Odry. W planach jest budowa około 5 tys. mieszkań na blisko 80 hektarach powierzchni.

REKLAMA

– Planujemy, że nasze osiedle stanie się w niedalekiej przyszłości zupełnie osobną dzielnicą miasta. – zapowiada Tomasz Sujak z Archicomu – Obok mieszkań powstaną tu również budynki przeznaczone pod działalność usługową, obiekty kultury, oświaty i ochrony zdrowia. Nadrzeczny bulwar ma natomiast stać się miejscem spotkań. Tutaj będą zlokalizowane kawiarenki i restauracje, skwery, place zabaw dla dzieci oraz serce osiedla, czyli główny plac.  Całe osiedle ma być okolone ciągiem pieszo-rowerowym wykorzystującym w tym celu m.in. stary trakt kolejowy. – dodaje Sujak.

Zobacz także: Promenady Wrocławskie – nowa dzielnica Wrocławia

Nietypowe pomysły deweloperów

REKLAMA

Celem obu deweloperów jest stworzenie takiej przestrzeni mieszkalnej, która zapewni mieszkańcom wszystko, co jest potrzebne do życia. Plany osiedli przypominają więc raczej podwaliny osobnych miasteczek. Niektóre pomysły zaskakują – Archicom zapowiada stworzenie w obrębie inwestycji małego ryneczku i postawienie kościoła. Jeśli uda się urzeczywistnić te zamierzenia, będzie to pierwsza świątynia we Wrocławiu postawiona przez dewelopera. Vantage Development z kolei zaprosił mieszkańców miasta, aby czynnie włączyli się w tworzenie koncepcji Promenad Wrocławskich. Na specjalnie utworzony adres mailowy wszyscy zainteresowani mogą przysyłać swoje pomysły na aranżację terenów rekreacyjnych w ramach dzielnicy. W ten sposób deweloper realizuje ideę osiedla społecznego, odpowiadającego na autentyczne potrzeby jego potencjalnych mieszkańców. Wrocławianie mogą mieć wpływ na kształt i charakter przestrzeni o łącznej powierzchni  ok. 25 tys. mkw.

Funkcja  rekreacyjna obu osiedli będzie szczególnie rozbudowana. Sprzyja temu ich położenie przy nadodrzańskich bulwarach, co daje ogromne możliwości na stworzenie infrastruktury wypoczynkowo-sportowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Sprzedaż kamienic na stabilnym poziomie


Europejskie „waterfronty”

Tym, co ma wyróżniać oba osiedla spośród innych inwestycji, jest nie tylko ich przestrzenny rozmach i wielofunkcyjność, lecz także wykorzystanie potencjału  położenia nad Odrą. Projekty inwestycji nawiązują do znanych europejskich „waterfrontów”, czyli obszarów miejskich korzystających z usytuowania nad zbiornikami wodnymi – takich jak Aker Brygge w Oslo czy Le Touguet Paris Plage pod Paryżem. Tego typu przedsięwzięcia zawdzięczają swoją atrakcyjność położeniu na nabrzeżu. Dlatego głównym zamysłem Guy`a Perry`ego, architekta odpowiedzialnego za koncepcję Promenad Wrocławskich, jest właśnie maksymalne zwrócenie się w stronę Odry. Wzdłuż wybrzeży Kanału Miejskiego zostanie zaaranżowana nowoczesna promenada z przystanią dla łodzi i jachtów, ze sklepami, restauracjami i innymi usługami rekreacyjnymi.  Podobne zamierzania mają architekci tworzący projekt Olimpii Port.

Zobacz także: Najwięcej mieszkań powstaje na Białołęce

– Lokowanie osiedli w pobliżu rzek jest jednym z trendów w architekturze osiedlowej przede wszystkim w państwach Europy Zachodniej. – wyjaśnia Tomasz Sujak z Archicomu – Nad rzekami odbywają się różnego typu imprezy kulturalne, powstają promenady, plaże i boiska. Takie założenie właśnie przyświecało nam przy projektowaniu Olimpii Port. – dodaje.

Dlatego tu również planowana jest przystań portowa dla małych jednostek i kajaków. Nad kanałem żeglugowym powstanie bulwar spacerowy, przy którym zostaną zlokalizowane liczne punkty usługowe. Archicom chce wykorzystać Odrę nie tylko rekreacyjnie, lecz także komunikacyjnie. Dojazd do centrum Wrocławia będzie możliwy zarówno lądem, jak i taksówkami wodnymi, które swój postój będą miały przy głównym placu osiedla.

Powstaną kolejne dzielnice

Realizacja całości przedsięwzięć rozłożona została na lata. Pierwsze budynki już powstają. W kwietniu rozpoczęto budowę Promenad Wrocławskich. Niebawem rozpocznie się budowa pierwszego budynku mieszkalnego w ramach osiedla, wraz z 248 lokalami mieszkalnymi. Archicom ruszył już z pierwszym etapem Olimpii Port. Obecnie trwają prace nad czterema budynkami, które mają zostać oddane w 2013 r.

Wrocławianie liczą, że deweloperom uda się zrealizować wszystkie założone plany. Przestrzeń osiedli nie będzie zamknięta i mieszkańcy zyskają dodatkowe bulwary spacerowe wzdłuż Odry, wraz ze wszystkimi atrakcjami, które mają być zlokalizowane wokół nich.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA