Kawalerki ustępują mieszkaniom kompaktowym?
REKLAMA
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że w ostatnim czasie zmniejszyła się przeciętna powierzchnia mieszkań deweloperskich. Jest to rezultatem niepewnej sytuacji gospodarczej, która odbiła się na możliwościach finansowych Polaków, ale również sprawiła, że stali się oni bardziej ostrożni podczas planowania wydatków. W związku z tym obecnie największym wzięciem klientów cieszą się właśnie małe lokale 2- pokojowe o niskiej powierzchni przypadającej na jedno pomieszczenie oraz o odpowiednim rozkładzie. Takie mieszkania stanowią bezpośrednią konkurencję dla kawalerek, ponieważ na powierzchni, która kiedyś starczała tylko na jeden pokój, dzisiaj można „zmieścić” już dwa.
REKLAMA
Zobacz także: Odebrałeś mieszkanie z usterką? Co powinieneś wiedzieć?
W ciągu dwóch ostatnich lat w gronie pięciu głównych miast najmniejszy udział kawalerek przypadający na całą ofertę został odnotowany w Warszawie. Taka sytuacja w stolicy jest naturalna, bo w tym mieście standardowo wzięciem cieszą się większe jednostki mieszkalne. Podobnie jest w Gdańsku. Za największy odsetek całkowitej podaży w ciągu ostatnich trzech miesięcy minionego roku odpowiadały 1-pokojowe lokale mieszkalne w Krakowie. We Wrocławiu oraz Poznaniu stanowiły one niewiele ponad jedną dziesiątą.
Odsetek kawalerek w całkowitej ofercie nowych mieszkań,I kwartał 2010 r. – IV kwartał 2011 r.
Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny
Warto podkreślić, że mieszkania składające się z jednego pokoju stanowią z reguły większy odsetek wszystkich lokali deweloperskich w miastach będących dużymi ośrodkami akademickimi, bo to właśnie młode osoby po ukończeniu nauki zazwyczaj decydują się na taki zakup. Wynika to z faktu, że z jednej strony pragną one jak najszybciej się uniezależnić, z kolei zwykle nie dysponują jeszcze dużymi możliwościami finansowymi, które pozwalałyby na zakup większego lokum.
Zobacz także: W Polsce nadal brakuje mieszkań
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.