REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy oddali mniej nowych lokali do użytkowania

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.
Deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania.

REKLAMA

REKLAMA

Z danych GUS-u wynika, że deweloperzy oddali w ciągu roku mniej nowych lokali do użytkowania. Liczba nowych mieszkań zmniejszyła się o 12,5% w stosunku do 2010 r.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy do użytkowania oddano ogółem 125,9 tys. mieszkań – wynika z przedstawionych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu rok do roku oznacza to spadek o blisko 18 tys., czyli 12,5 proc., zaś w skali miesiąca – o 1,4 proc. Po chwilowym wyhamowaniu i nadziejach na ustabilizowanie sytuacji, tendencja spadkowa znów wzięła jednak górę. Być może jest to reakcja – zwłaszcza firm deweloperskich – na słabnący popyt, ograniczany drożejącymi kredytami i niekorzystnymi zmianami w programie „Rodzina na Swoim”.

REKLAMA

Zobacz także: Równowaga na rynku pierwotnym

Do takiego wniosku skłania fakt, że to właśnie deweloperzy mocno ograniczyli liczbę oddawanych lokali. W segmencie Przeznaczone na sprzedaż spadek w skali roku przekroczył bowiem 12 tys. (20,6 proc.). W ujęciu procentowym największe spadki widać w segmencie Pozostałe (41,1 proc.) i Spółdzielcze (37,8 proc.). Mocno trzyma się natomiast filar rynku, czyli budownictwo mieszkaniowe indywidualne. Stanowiło ono ponad 56 proc. spośród wszystkich lokali oddanych do użytkowania w ostatnim roku, a ich liczba w porównaniu rok do roku niemal się nie zmieniła.


Spadła też aktywność pod względem liczby rozpoczynanych budów. W ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto bowiem budowę ponad 155,5 tys. lokali, co oznacza spadek o 4 tys. (2,5 proc.) w porównaniu z poprzednim rokiem i 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. W skali roku najbardziej skurczył się segment Pozostałe (o ponad 2 tys. mieszkań) i Spółdzielcze (o 965 mieszkań). Deweloperzy rozpoczęli budowę 59,5 tys. mieszkań (o 860 mniej), zaś inwestorzy indywidualni również pod tym względem trzymają poziom, notują co prawda spadek, ale jedynie o 170 lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najwyższe ceny w Polsce – analiza ofert na wyłączność

W ogólnym rozrachunku stabilnie wygląda sytuacja pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ostatnim roku wydano ogółem przeszło 180,8 tys. takich pozwoleń. To o 10,1 tys. (5,9 proc.) więcej niż w analogicznym, wcześniejszym dwunastomiesięcznym okresie. Mocno trzymają się tu deweloperzy, w przypadku których optymizm przy napływających z rynku sygnałach o malejącym popycie może zastanawiać. W skali roku wystarali się oni o ponad 16,6 tys. (28,3 proc.) więcej pozwoleń. Co ciekawe, inwestorzy indywidualni, którzy trzymają poziom pod względem zarówno liczby oddanych lokali, jak i rozpoczętych inwestycji, muszą mieć zdecydowanie gorsze zapatrywania na przyszłość od firm deweloperskich, bo w ich przypadku liczba uzyskanych pozwoleń spadła o blisko 3,8 tys., czyli o 3,7 proc.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA