REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa przekształcająca użytkowanie wieczyste we własność a budowa mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Jak przekształcenie użytkowania wieczystego wpłynie na budowę mieszkań? Fot. Fotolia
Jak przekształcenie użytkowania wieczystego wpłynie na budowę mieszkań? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy nowe przepisy przekształcające użytkowanie wieczyste we własność będą miały wpływ na działalność deweloperów? Prezentujemy sondę serwisu dompress.pl.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

REKLAMA

Ustawa nieco wydłuży okres podpisywania umów przyrzeczonych, a w konsekwencji nieznacznie podwyższy koszty obsługi kredytu na zakup mieszkania. Obecnie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i kompletu dokumentów, takich jak zaświadczenie o samodzielności lokali, wypis z kartoteki mieszkań deweloper z nabywcą mógł przystąpić do podpisania umowy przyrzeczonej. Od 1 stycznia 2019 roku dochodzi kolejny dokument, tj. zaświadczenie o przekształceniu użytkowania we własność, który wydany powinien być do czterech miesięcy po złożeniu wniosku. Z uwagi na ilość nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym należy się spodziewać, iż urzędy wraz z początkiem roku zostaną zasypane wnioskami, co dodatkowo może wydłużyć ten okres. Nie zmienia to jednak faktu, iż pomimo początkowych trudności finalnie klienci skorzystają na takim rozwiązaniu.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Nowe przepisy, choć niewątpliwie korzystne dla właścicieli mieszkań, spowodują jednak konieczność pozyskania dodatkowych dokumentów dla nabywców lokali przed przeniesieniem własności lokalu. Deweloper będzie musiał przed umową u notariusza uzyskać w urzędzie zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu we własność, co zgodnie z aktualnymi szacunkami urzędów, może trwać kilka miesięcy. Czas oczekiwania zapewne opóźni termin umowy ostatecznej, ponieważ bez zaświadczenia jej podpisanie nie będzie możliwe.

Marcin Mosz, członek zarządu Polnord SA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, z początkiem 2019 roku przekształcenie będzie następowało z mocy prawa. Jednak dla ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej deweloperzy będą zobligowani do uzyskania zaświadczenia potwierdzającego takie przekształcenie. Jeśli wniosek zostanie wystosowany przez użytkownika wieczystego gruntu, właściwy organ będzie miał 4 miesiące na wydanie zaświadczenia, przy czym termin ten będzie liczony od 1. stycznia 2019 roku. Ustawa reguluje sytuację nieruchomości już posiadających prawomocne pozwolenia na użytkowanie, a trzeba zaznaczyć, że przeniesienie własności poszczególnych lokali na klientów będzie możliwe dopiero po uzyskaniu przez dewelopera w/w. zaświadczenia.

Dodatkowo, właściciele gruntów będą zobowiązani do wniesienia opłaty przekształceniowej równej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Do wskazanych rozliczeń zastosowanie będą miały również regulacje dotyczące udzielenia pomocy publicznej. Obecnie nie ma niestety jeszcze dokładnych wytycznych w zakresie sposobu jej liczenia. Dlatego też na pewno w początkowym okresie obowiązywania nowych regulacji, dopóki wszyscy nie nauczą się funkcjonować w nowym modelu, proces deweloperski na gruntach podlegających przekształceniu ulegnie wydłużeniu.

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Na tym etapie możemy powiedzieć jedynie, że nowe przepisy na pewno nakładają na deweloperów nowy obowiązek. Konieczne będzie dostarczenie przez nas dodatkowego dokumentu z gminy, by możliwe było podpisanie z klientem aktu notarialnego. Efekty zmiany przepisów, jak ewentualne ułatwienia albo większe zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania, będziemy mogli ocenić po roku od ich wprowadzenia.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

To krok w dobrym kierunku, szczególnie z perspektywy klienta. Po pierwsze, reguluje prawo własności. Po drugie, umożliwia klientom optymalizację kosztów i dokonanie transakcji z możliwym do uzyskania upustem do 60 proc. Po trzecie, można skrócić okres płacenia za użytkowanie wieczyste. Należy jednak zwrócić uwagę, że w kontekście inwestorów w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego nadal są kwestie wymagające doprecyzowania, więc dziś trudno oceniać jej wpływ na działalność deweloperską.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Wszystkie działki, które posiadamy są naszą własnością. Ta zmiana dotknie nas więc jedynie w zakresie pojedynczych lokali z nieprzeniesioną własnością.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nowe przepisy prawne dotyczące zmiany użytkowania wieczystego we własność powinny pomóc w prowadzeniu działalności deweloperskiej, ponieważ nabywcy mieszkań będą chętniej niż dotychczas kupowali lokale w inwestycjach na gruntach, które są obecnie w użytkowaniu wieczystym. W momencie oddania budynku do użytkowania taki grunt zostanie przekształcony we własność, natomiast kupujący przez 20 lat będzie płacił opłatę przekształceniową. Reasumując, ustawa uwałszczeniowa będzie korzystna dla nabywców mieszkań deweloperskich, bowiem dzięki uwłaszczeniu, klienci nie będą ponosić opłat za użytkowanie wieczyste przez kilkadziesiąt lat, a jedynie przez 20 lat.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Czekamy na ostateczne stanowisko w tym zakresie. Przepisy nie są jasne, a PZFD prowadzi rozmowy z agendami rządowymi, aby rozwikłać ten potencjalnie duży i kosztowny problem.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Nie sądzę by nowe przepisy miały istotny wpływ na prowadzenie samych inwestycji przez deweloperów. W niektórych projektach jednak mogą wywołać przejściowo wymuszone opóźnienia na etapie wydawania lokali, warunkowane terminem uzyskania decyzji administracyjnych w zakresie nowych przepisów.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Jesteśmy jedynym właścicielem wszystkich gruntów, na których prowadzimy inwestycje, dlatego nowe przepisy nie są dla nas znaczące.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Nowe przepisy nie będą rzutowały na budowę i sprzedaż mieszkań.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Jesteśmy w trakcie analiz. Zmiana nie wygląda jednak dobrze, głównie ze względu na mechanizmy realizacji przekształcenia, które mogą okazać się uciążliwe i czasochłonne szczególnie w początkowym okresie obowiązywania ustawy. W naszym banku ziemi tylko 10 proc. gruntów jest w użytkowaniu wieczystym. Zdecydowaną większość inwestycji realizujemy na własnych działkach, więc ewentualny problem nas nie bardzo dotyczy.

Autor: Dompress.pl

Polecamy serwis: Deweloper

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA