REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca?

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca? /Fot. Fotolia
Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niższe miesięczne koszty utrzymania mieszkań bezczynszowych zachęcają potencjalnych nabywców. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej ofercie.

Comiesięczne opłaty administracyjne stanowią niekiedy znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Stawki czynszów są uzależnione od wielu czynników takich jak lokalizacja i stan budynku, wielkość mieszkania czy wysokość funduszu remontowego. Rozbieżność opłat jest bardzo duża, a najwyższe przekraczają nawet tysiąc złotych miesięcznie.

REKLAMA

REKLAMA

Część kupujących, szukając oszczędności, decyduje się na mieszkania bezczynszowe, które w ostatnich latach coraz częściej można znaleźć na rynku nieruchomości. Perspektywa braku opłat z pewnością kusi, jednak w tym przypadku jest to jedynie termin oznaczający brak uiszczania comiesięcznych kwot do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkańcy nadal muszą ponosić koszty czynności związanych z utrzymaniem budynku, wywozem śmieci, opłatami za wodę czy ogrzewanie.

Czym w zasadzie różni się mieszkanie bezczynszowe od standardowych? - W mieszkaniach bezczynszowych administracją zajmują się wszyscy mieszkańcy. Jest to ważne przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru ekipy sprzątającej, wyglądu części wspólnych czy stawek funduszu remontowego. - wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Mieszkania bezczynszowe znajdują się przeważnie w mniejszych budynkach, liczących po kilka lokali. Zdarzają się przypadki, że każde z nich ma oddzielne wejście i własny ogródek, a części wspólne są ograniczone do minimum, co redukuje koszty ich utrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czy zatem wybór mieszkania bezczynszowego oznacza niższe koszty? Jest to trudne do oszacowania, ponieważ zależy od tego, jak mieszkańcy budynku podejdą do tematu opłat i składek na fundusz remontowy. Prężnie działające tzw. małe wspólnoty, przez przemyślane decyzje, są w stanie znacznie obniżyć koszty związane z utrzymaniem budynku. Jednak, jeżeli pośród domowników znajdą się osoby, które nie angażują się w życie i funkcjonowanie budynku, to nawet niewielki problem może rosnąć do kolosalnych rozmiarów.

Nie można także zapomnieć o dodatkowych kosztach, które prędzej czy później zawsze się pojawią. Chodzi o mniejsze lub większe usterki i konieczność przeprowadzenia remontu. Nagle może się okazać, że koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych może okazać się zbyt duży dla kilku gospodarstw domowych. Kupując takie mieszkanie warto więc zwracać uwagę na stan oraz wiek budynku i skupiać się na tych nowszych lub po generalnym remoncie.

Zobacz: Nieruchomości

Przykładowe oferty mieszkań bezczynszowych

Lokalizacja

Powierzchnia

Liczba pokoi

Cena

Warszawa, Bielany

57 m2

3

475 000 zł

Kraków, Wola Justowska

120 m2

4

800 000 zł

Poznań, Winogrady

89 m2

3

680 000 zł

Wrocław, Śródmieście

57 m2

2

429 000 zł

Źródło: Otodom

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA