REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca?

Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca? /Fot. Fotolia
Mieszkanie bezczynszowe - czy to się opłaca? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niższe miesięczne koszty utrzymania mieszkań bezczynszowych zachęcają potencjalnych nabywców. Warto jednak bliżej przyjrzeć się tej ofercie.

Comiesięczne opłaty administracyjne stanowią niekiedy znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Stawki czynszów są uzależnione od wielu czynników takich jak lokalizacja i stan budynku, wielkość mieszkania czy wysokość funduszu remontowego. Rozbieżność opłat jest bardzo duża, a najwyższe przekraczają nawet tysiąc złotych miesięcznie.

REKLAMA

REKLAMA

Część kupujących, szukając oszczędności, decyduje się na mieszkania bezczynszowe, które w ostatnich latach coraz częściej można znaleźć na rynku nieruchomości. Perspektywa braku opłat z pewnością kusi, jednak w tym przypadku jest to jedynie termin oznaczający brak uiszczania comiesięcznych kwot do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkańcy nadal muszą ponosić koszty czynności związanych z utrzymaniem budynku, wywozem śmieci, opłatami za wodę czy ogrzewanie.

Czym w zasadzie różni się mieszkanie bezczynszowe od standardowych? - W mieszkaniach bezczynszowych administracją zajmują się wszyscy mieszkańcy. Jest to ważne przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru ekipy sprzątającej, wyglądu części wspólnych czy stawek funduszu remontowego. - wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019

Mieszkania bezczynszowe znajdują się przeważnie w mniejszych budynkach, liczących po kilka lokali. Zdarzają się przypadki, że każde z nich ma oddzielne wejście i własny ogródek, a części wspólne są ograniczone do minimum, co redukuje koszty ich utrzymania.

REKLAMA

Czy zatem wybór mieszkania bezczynszowego oznacza niższe koszty? Jest to trudne do oszacowania, ponieważ zależy od tego, jak mieszkańcy budynku podejdą do tematu opłat i składek na fundusz remontowy. Prężnie działające tzw. małe wspólnoty, przez przemyślane decyzje, są w stanie znacznie obniżyć koszty związane z utrzymaniem budynku. Jednak, jeżeli pośród domowników znajdą się osoby, które nie angażują się w życie i funkcjonowanie budynku, to nawet niewielki problem może rosnąć do kolosalnych rozmiarów.

Nie można także zapomnieć o dodatkowych kosztach, które prędzej czy później zawsze się pojawią. Chodzi o mniejsze lub większe usterki i konieczność przeprowadzenia remontu. Nagle może się okazać, że koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych może okazać się zbyt duży dla kilku gospodarstw domowych. Kupując takie mieszkanie warto więc zwracać uwagę na stan oraz wiek budynku i skupiać się na tych nowszych lub po generalnym remoncie.

Zobacz: Nieruchomości

Przykładowe oferty mieszkań bezczynszowych

Lokalizacja

Powierzchnia

Liczba pokoi

Cena

Warszawa, Bielany

57 m2

3

475 000 zł

Kraków, Wola Justowska

120 m2

4

800 000 zł

Poznań, Winogrady

89 m2

3

680 000 zł

Wrocław, Śródmieście

57 m2

2

429 000 zł

Źródło: Otodom

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    REKLAMA

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    REKLAMA