REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup mieszkania to życiowa decyzja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakup mieszkania to życiowa decyzja
Zakup mieszkania to życiowa decyzja
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby poszukujące swojego własnego M często mają dylemat czy skorzystać z usług biura nieruchomości. Wśród osób, które mają za sobą doświadczenia związane z kupnem mieszkania przez pośrednika panują mieszane opinie – jedni są zadowoleni, a inni wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od kompetencji i podejścia konkretnego pośrednika.

W 2014 roku zniesiono konieczność posiadania licencji przez osoby zajmujące się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Dzięki temu prowadzić taką działalność może każdy, ale czy to dobrze? Odpowiedź brzmi: to zależy. Z jednej strony więcej biur nieruchomości na rynku to większa konkurencja, a co za tym idzie niższe stawki dla pośredników. Z drugiej jednak nie mamy żadnej gwarancji, że dana osoba jest odpowiednio przygotowana do bycia pośrednikiem i posiada wystarczającą wiedzę na temat obrotu nieruchomościami.

REKLAMA

W związku z powyższym warto dobrze sprawdzić biuro nieruchomości i pośrednika, z którego usług chcemy skorzystać. Jeżeli taka osoba posiada licencję i działa na rynku już dłuższy okres czasu jest bardzo prawdopodobne, że posiada większą wiedzę i będzie bardziej kompetentna. Ważne jest także ubezpieczenie OC. Jeżeli pośrednik je posiada mamy gwarancję, że ewentualne szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Zalety korzystania z usług pośrednika

REKLAMA

Dużą zaletą kupna mieszkania z udziałem pośrednika jest zdecydowanie większy wybór ofert nieruchomości. Szukając mieszkania samodzielnie możemy przegapić część ofert znajdujących się wyłącznie w bazie biur nieruchomości. Pośrednik ma więcej możliwości znalezienia mieszkania, które będzie dokładnie odpowiadać naszym preferencjom. Przeszukiwanie ofert mieszkań jest szczególnie uciążliwe w okresie dużej podaży, kiedy bardzo trudno wyselekcjonować najlepsze oferty. Kiedy już wybierzemy kilka z nich, kolejne godziny poświęcimy na uzyskanie szczegółowych informacji. Jeżeli zdecydujemy się zwrócić o pomoc do biura nieruchomości, wtedy pośrednik zrobi to za nas.

Doświadczony pośrednik będzie potrafił oszacować, czy cena zaproponowana przez sprzedającego nie jest zawyżona, dzięki temu nie przepłacimy za mieszkanie. Może on również w naszym imieniu negocjować cenę z właścicielem. Dodatkowo pośrednik może polecić nam sprawdzonego doradcę kredytowego.

Na późniejszym etapie rola pośrednika jest jeszcze ważniejsza. Sprawdzi ona za nas stan prawny i faktyczny nieruchomości. Dzięki swojemu doświadczeniu wie na co powinno się szczególnie zwrócić uwagę. Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania pośrednik uzyska dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Może polecić nam notariusza i umówić z nim na dogodny termin. Po zakupie mieszkania może również pomóc nam w przepisaniu umów na dostawę mediów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pośrednikowi należy się prowizja

REKLAMA

Pośrednikowi za jego pracę przysługuje prowizja, która w zależności od miejscowości oraz wartości nieruchomości waha się od 2 % do 2.9 % . Najczęściej jest ona pobierana od dwóch stron transakcji. Prowizja to cena za czas, który trzeba poświęcić na wszystkie czynności prowadzące do znalezienia odpowiedniego mieszkania, a następnie do jego zakupu. Płacimy również za wiedzę, której sami nie posiadamy, a która będzie bardzo pomocna w całym procesie.

Z powodu dużej konkurencji część biur oferuje brak prowizji dla kupującego nieruchomość. Jest to korzystne dla jednej strony, jednocześnie bez szkody dla drugiej, ponieważ sprzedający i tak musiałby zapłacić prowizję. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że prowizja doliczana jest do ceny ofertowej, co ostatecznie i tak skutkuje przerzuceniem kosztów na kupującego. W Stanach Zjednoczonych pobieranie prowizji tylko od sprzedającego jest normą. Jest ona następnie dzielona pomiędzy pośrednika reprezentującego sprzedającego, a tego który reprezentuje kupującego. Jednak jest to możliwe przede wszystkim dzięki temu, że zawiera się tam umowy na wyłączność, które w Polsce są bardzo rzadko wykorzystywane. Warto jednak zaznaczyć, że Stanach Zjednoczonych jest też o wiele wyższa prowizja, więc pośrednicy mają czym się podzielić.

Jak podkreśla Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson Realty, każdy kto planuje zakup nieruchomości sam musi ocenić jaką wartość ma dla niego czas, który musiałby poświęcić na wykonanie czynności, w których może go wyręczyć pośrednik. Oczywiście pośrednik zapewnia coś więcej niż tylko oszczędność czasu. Jest to bezpieczeństwo transakcji, które gwarantuje dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy. Wszystko to pod warunkiem, iż mamy do czynienia z osobą znającą się na swoim fachu.

Emmerson Realty

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA