REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku

Budżet na budowę domu. Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26 – 50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

W sektorze biurowym cisza przed burzą

Za kilka miesięcy będziemy mogli przekonać się, w jak dużym stopniu wzrost kosztów wynajmu powierzchni biurowych i utrzymania nieruchomości wpłynie na dalsze kształtowanie się sektora biurowego. Wyższe koszty prowadzenia biznesu zmuszą bowiem firmy do weryfikacji założeń budżetowych.

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce wzrosły przez rok o 23 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 r. przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu (mieszkania) w Polsce wzrosły o 23%. To o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska. W niektórych krajach Europy koszty mieszkań wzrosły znacznie bardziej niż w Polsce.

REKLAMA

Do kiedy można odliczyć od podatku wydatki na remont mieszkania pod wynajem?

Remont mieszkania pod wynajem. Polski Ład to szereg zmian podatkowych. Nowe regulacje objęły również prywatny najem mieszkań. Po zmianie przepisów właściciele mieszkań nie będą już mogli odliczyć kosztów remontu mieszkania. Kiedy zmiany dotyczące najmu wejdą w życie?

Jaka cena za wodę i ścieki w Warszawie?

Cena za wodę i ścieki w Warszawie. Złożymy odwołanie do prezesa Wód Polskich od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o odmowie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki - poinformowało w środę 21 kwietnia 2021 r. stołeczne MPWiK. Spółka podkreśla, że utrzymując stawki na tym samym poziomie, realnie je obniżyła.

Zima 2021 – wyższy rachunek za ogrzewanie

Koszty ogrzewania 2021. Rosnące ceny źródeł ciepła to niejedyny problem, który uderza nas po kieszeni. Atak zimy spowodował bowiem, że samego ciepła też potrzebowaliśmy znacznie więcej niż przed rokiem. W efekcie rachunek za ogrzewanie może być nawet o 10-30% wyższy.

Ceny energii w 2021 roku - wyższe stawki i opłata mocowa

W listopadzie 2020 r. trzyosobowa rodzina płaciła za energię średnio o 11,7 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z zestawienia przygotowanego przez HRE Investments na podstawie danych GUS. Od stycznia 2021 r. ceny ponownie wzrosną. Zgodnie z nowymi taryfami zatwierdzonymi przez URE sprzedawcom energii gospodarstwa domowe zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,5 proc. miesięcznie. Nową pozycją, która pojawi się od stycznia na rachunkach za energię, będzie też opłaca mocowa, która dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ponad 10 zł miesięcznie. Co istotne, gospodarstwa domowe nie mają też co liczyć na zapowiadane wcześniej przez rząd rekompensaty za wzrost cen energii, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało się z tego pomysłu. Ile zapłacimy za prąd w 2021 roku?

REKLAMA

Koszty utrzymania mieszkania - październik 2020 r.

Na utrzymanie i prowadzenie domu 3-os. rodzina wydaje średnio 967 złotych. To o 55 złotych więcej niż przed rokiem. Wywóz śmieci drożeje najszybciej w Europie. Wyraźnie wyższe są też rachunki za energię elektryczną – wynika z danych GUS.

Koszty utrzymania mieszkania – w górę

Od ok. 10 miesięcy, na rynku nieruchomości dało się zauważyć, że koszty utrzymania mieszkania poszły w górę. Patrząc na dane z ostatnich kilku lat – koszty utrzymania Nieruchomości zawsze rosną szybciej niż ogólny poziom cen.

Bez wkładu własnego nie kupisz mieszkania

Bez wkładu własnego nie da się niestety kupić mieszkania. Pieniądze są niezbędne m.in. na opłaty transakcyjne oraz kredytowe. Kupując na kredyt mieszkanie na warszawskim rynku wtórnym za np. 350 tys. , trzeba dysponować kwotą ok. 53 tys. złotych wkładu własnego.

Abonament RTV zapłacą wszyscy

Minister kultury, Bogdan Zdrojewski, w czasie rozmowy w „Sygnałach dnia” w radiowej „Jedynce” ogłosił, że zostanie zniesiony obowiązkowy abonament RTV, ale zostanie on zastąpiony opłatą audiowizualną, którą poniesie każdy obywatel. Jak to będzie wyglądało? I ile teraz będziemy płacić?

Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Właściciel, który zamierza sprzedać nieruchomość musi liczyć się z kosztami związanymi z jej sprzedażą. Do kosztów sprzedaży nieruchomości należą: koszty związane z pośrednictwem, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy, koszty sporządzenia aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, inne dodatkowe opłaty.

Gwarancja zapłaty powodem wzrostu kosztów inwestycji

Gwarancja zapłaty, wprowadzona do kodeksu cywilnego 8 stycznia 2010 roku to duży przywilej dla wykonawców robót budowlanych. Inwestorzy, będą musieli liczyć się z wzrostem kosztów inwestycji, rzędu 4%.

Opłaty bieżące w spółdzielni mieszkaniowej

Opłaty do których wnoszenia jesteśmy zobowiązani oraz terminy ich wnoszenia reguluje statut spółdzielni, zgodnie z zasadami ustalonymi w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

REKLAMA