REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku

Ile kosztuje budowa domu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budżet na budowę domu. Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26 – 50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:

REKLAMA

  • wysokości planowych kosztów budowy domu w 2022 roku,
  • odsetka osób, które przekroczyły planowany budżet,
  • elementów inwestycji, które wymagały dodatkowej dopłaty w trakcie trwania budowy,
  • źródła środków na budowę – kredyt/gotówka.

Najczęściej planowano wydać na budowę od 401 do 600 tys. zł

Mimo rosnących kosztów, np. materiałów budowlanych, Polacy w 2022 roku nie rezygnowali ze stawiania domów o dużym metrażu. Powierzchnia użytkowa blisko połowy z nich liczyła od 101 do 150 m².

REKLAMA

W badaniu zapytano również o średnie szacunkowe koszty budowy. Najczęściej, bo w 32% przypadków, inwestorzy na doprowadzenie domu do stanu końcowego planowali wydać między 401 a 600 tysięcy złotych. Następne były przedziały od 201 do 400 tysięcy złotych (22%) oraz od 601 do 800 tysięcy złotych (19%) – wynika z danych Oferteo, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tysięcy złotych stanowiły jedynie 8% wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe, gdzie przedsięwzięcie zostało wycenione na powyżej 801 tysięcy złotych (19%).

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Powyższe dane dotyczą jedynie planowanych budżetów, które mogły się różnić od realnych kosztów budowy. W 2022 roku sytuacja taka miała miejsce bardzo często, gdyż blisko 8 na 10 inwestorów zdeklarowało, że ostateczne koszty były wyższe niż planowali i tym samym przekroczyli oni swój zakładany budżet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 17% przypadków ostateczne koszty pokrywały się z tymi planowanymi. Niewielka grupa osób (5%) budujących dom uniknęła podwyżek i zdeklarowała, że finalnie zapłaciła mniej niż wstępnie przewidywano. Dane te pokrywają się z tymi odnotowanymi w 2021 roku przy okazji poprzedniej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Najczęściej budżet nadwyrężały koszty materiałów

REKLAMA

Inwestorom może być trudno ocenić, które elementy budżetu będą wymagały dodatkowego finansowania w przyszłości. Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Taką sytuację zdeklarowało 90% osób, które w 2022 przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane okazywały się również kwestie związane z opłaceniem tzw. robocizny (71%).

Czasami w trakcie budowy okazuje się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace czy poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39% inwestorów, którzy przekroczyli budżet. Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20%), formalnościami (10%) oraz wykonaniem projektu (7%).

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Najczęściej ostateczne koszty całego projektu były wyższe o 26 – 50%. Takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych. Następne były przedziały między 11 a 25% (39%) oraz od 1 do 10% (11%). Zdecydowanie rzadziej przekraczano budżet o powyżej 50%, sytuacja taka dotyczyła 9% respondentów.

Większość domów budowano na kredyt

Blisko 53% respondentów przyznało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu. Dla 38% ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków. 15% inwestorów w całości doprowadziło projekt do stanu końcowego, korzystając z pieniędzy z kredytu. W całości gotówką operowało za to 47% osób stawiających dom w 2022 roku w Polsce.

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. 

Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA