REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 na 10 osób przekroczyło planowany budżet, budując dom w 2022 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Ile kosztuje budowa domu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budżet na budowę domu. Zazwyczaj proces stawiania domu zaczyna się od etapu planowania, w tym określenia budżetu. Dynamiczna sytuacja gospodarcza sprawia, że wszelkie wyceny i szacunki mogą różnić się od realnych kwot, jakie ostatecznie przyjdzie zapłacić inwestorom. Wśród osób budujących domy w 2022 roku aż 78% wydało na budowę domu więcej niż zakładały początkowe kosztorysy. Najczęściej deklarowano, że ostateczne koszty były wyższe od przewidywanych w granicach 26 – 50% – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

W niniejszym materiale znajdują się informacje na temat:

REKLAMA

  • wysokości planowych kosztów budowy domu w 2022 roku,
  • odsetka osób, które przekroczyły planowany budżet,
  • elementów inwestycji, które wymagały dodatkowej dopłaty w trakcie trwania budowy,
  • źródła środków na budowę – kredyt/gotówka.

Najczęściej planowano wydać na budowę od 401 do 600 tys. zł

Mimo rosnących kosztów, np. materiałów budowlanych, Polacy w 2022 roku nie rezygnowali ze stawiania domów o dużym metrażu. Powierzchnia użytkowa blisko połowy z nich liczyła od 101 do 150 m².

REKLAMA

W badaniu zapytano również o średnie szacunkowe koszty budowy. Najczęściej, bo w 32% przypadków, inwestorzy na doprowadzenie domu do stanu końcowego planowali wydać między 401 a 600 tysięcy złotych. Następne były przedziały od 201 do 400 tysięcy złotych (22%) oraz od 601 do 800 tysięcy złotych (19%) – wynika z danych Oferteo, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Rzadziej deklarowano budżety skrajnie niskie lub wysokie. W przypadku tych pierwszych, domy wycenione poniżej 200 tysięcy złotych stanowiły jedynie 8% wszystkich budowanych w 2022 roku. Częściej budowano domy droższe, gdzie przedsięwzięcie zostało wycenione na powyżej 801 tysięcy złotych (19%).

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Powyższe dane dotyczą jedynie planowanych budżetów, które mogły się różnić od realnych kosztów budowy. W 2022 roku sytuacja taka miała miejsce bardzo często, gdyż blisko 8 na 10 inwestorów zdeklarowało, że ostateczne koszty były wyższe niż planowali i tym samym przekroczyli oni swój zakładany budżet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 17% przypadków ostateczne koszty pokrywały się z tymi planowanymi. Niewielka grupa osób (5%) budujących dom uniknęła podwyżek i zdeklarowała, że finalnie zapłaciła mniej niż wstępnie przewidywano. Dane te pokrywają się z tymi odnotowanymi w 2021 roku przy okazji poprzedniej edycji Raportu o budowie domów w Polsce.

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Najczęściej budżet nadwyrężały koszty materiałów

REKLAMA

Inwestorom może być trudno ocenić, które elementy budżetu będą wymagały dodatkowego finansowania w przyszłości. Najczęściej wyższe niż przewidywane okazywały się koszty materiałów. Taką sytuację zdeklarowało 90% osób, które w 2022 przekroczyły budżet w trakcie budowy domu. Często niedoszacowane okazywały się również kwestie związane z opłaceniem tzw. robocizny (71%).

Czasami w trakcie budowy okazuje się, że w wyniku pomyłki czy zdarzeń losowych trzeba opłacić nieprzewidziane wcześniej dodatkowe prace czy poprawki. Koszty tego typu były wyższe niż przewidywane dla 39% inwestorów, którzy przekroczyli budżet. Odnotowano również, że budżet nadwyrężały opłaty związane z transportem (20%), formalnościami (10%) oraz wykonaniem projektu (7%).

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Najczęściej ostateczne koszty całego projektu były wyższe o 26 – 50%. Takiej odpowiedzi udzieliło 41% badanych. Następne były przedziały między 11 a 25% (39%) oraz od 1 do 10% (11%). Zdecydowanie rzadziej przekraczano budżet o powyżej 50%, sytuacja taka dotyczyła 9% respondentów.

Większość domów budowano na kredyt

Blisko 53% respondentów przyznało, że fundusze na budowę domu pochodziły z kredytu. Dla 38% ten sposób finansowania pokrył jedynie część wydatków. 15% inwestorów w całości doprowadziło projekt do stanu końcowego, korzystając z pieniędzy z kredytu. W całości gotówką operowało za to 47% osób stawiających dom w 2022 roku w Polsce.

budżet na budowę domu

 

 

Inne

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego techniką CAWI, w ramach Raportu o budowie domów w Polsce, przez serwis Oferteo.pl w styczniu 2023 roku. 

Próba badawcza wyniosła 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA