Gwarancja zapłaty powodem wzrostu kosztów inwestycji
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancja zapłaty
REKLAMA
Wprowadzone nowelizacją z 8 stycznia 2010 roku przepisy o gwarancji zapłaty dają wykonawcom możliwość żądania od inwestora udzielenia mu zabezpieczenia terminowej zapłaty wynagrodzenia. Może przybrać ona postać gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, a także akredytywy bankowej lub poręczenie banku.
Tryb udzielania gwarancji i jej wysokość
Aby uzyskać gwarancję zapłaty, przedsiębiorca budowlany będzie musiał wystąpić z żądaniem do inwestora. Ten zobowiązany będzie takiej gwarancji udzielić w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 45 dni. Jeżeli tego nie uczyni wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy z winy inwestora.
Wysokość gwarancji można ustalić dowolnie, z tymże nie może być ona wyższa niż łączna wartość wynagrodzenia należnego z tytułu umowy i robót dodatkowych lub koniecznych do wykonania umowy, zaakceptowanych przez inwestora na piśmie.
W umowie nie można tego prawa ani wyłączyć ani w żaden sposób ograniczyć. Co więcej, rozwiązanie umowy przez inwestora w wyniku zażądania przez wykonawcę gwarancji zapłaty, jest bezskuteczne.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Wzrost kosztów
Wzrost kosztów inwestycji o około 3-4% będzie związany z uzyskanie przez inwestora gwarancji od instytucji finansowej. Dotyczyć to będzie również inwestorów indywidualnych, gdyż oni również są objęci obowiązkiem udzielenia gwarancji. Podobnie deweloperzy, którzy będą zmuszeni stworzyć rezerwy budżetowe na ten cel. Z podwyższeniem wydatków będą musieli liczyć się także wykonawcy robót, gdyż jak stanowi art.649¹ § 3 - koszty wystawienia gwarancji inwestor i wykonawca ponoszą po połowie.
Zobacz również serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.