REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?
Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kaucja przy najmie mieszkania jest częstym warunkiem zawarcia umowy najmu. Zwykle wynosi ona dwukrotność albo trzykrotność wysokości czynszu, choć zgodnie z prawem może wynosić nawet dwunastokrotność. Co możemy zrobić, gdy po ustaniu umowy najmu właściciel mieszkania nie chce nam jej zwrócić?

Kaucja za wynajem mieszkania to nie opłata

Kaucja, zgodnie z samą definicją, nie jest opłatą, a sumą pieniężną zabezpieczającą ewentualne przyszłe zobowiązanie finansowe, które może powstać w określonych sytuacjach. Zatem kaucja pobierana przy wynajmowaniu mieszkania zabezpiecza roszczenie, które mogłoby pokryć zaległość finansową np. z tytułu zalegania z czynszem. W związku z tym, jeśli nie wystąpi podstawa do potrącenia kaucji, wówczas właściciel mieszkania musi ją zwrócić najemcy.

REKLAMA

 

Przepisy prawa nie nakazują jej pobierania, a dają taką możliwość właścicielowi mieszkania. Jest ona zazwyczaj pobierana przy zawarciu umowy najmu. Ważne, aby w umowie tej znalazł się zapis potwierdzający jej zawarcie i przekazanie pieniędzy.

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wynajmujący, czyli właściciel oferujący mieszkanie na wynajem może uzależnić zawarcie umowy najmu od wpłacenie przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

 

Ważne! Przy podpisywaniu umowy najmu należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który będzie dokumentem umożliwiającym porównaniu stanu mieszkania opróżnianego, z tym przed oddaniem od najmu. Warto również zapisać w nim aktualny stan wszystkich liczników.

Kup książkę: Rozliczamy najem

 

Ile czasu wynajmujący ma na zwrot kaucji przy najmie mieszkania?

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę.

 

Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

 

Czy właściciel ma prawo nie oddać kaucji?

Właściciel mieszkania ma prawo nie zwrócić części bądź całości wpłaconej kaucji, ale tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach. Kiedy wynajmujący może nie oddać pieniędzy wpłaconych jako kaucja? Może to nastąpić jeśli najemca nie zapłacił czynszu, bądź opłat za media. Ale także jeśli stan mieszkaniu ulegnie pogorszeniu w trakcie użytkowania.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem najemca opróżniając lokal ma obowiązek odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy.

 

Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin 
ceramicznych, szklanych i innych; 
2) okien i drzwi; 
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą; 
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą; 
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany 
przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej; 
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów; 
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono 
zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana; 
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności; 
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez: 
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian 
i sufitów, 
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, 
sanitarnych i grzewczych.

 

Jeśli więc najemca nie wywiąże się ze swoich obowiązków, co wynika z protokołu zdawczo-odbiorczego, właściciel ma prawo potrącić cześć kaucji, bądź jej całość, w zależności od kosztów, które będzie musiał ponieść na przywrócenie mieszkania do stanu w jakim je oddawał najemcy.

 

Jeśli jednak najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów wyposażenia wymienionych powyżej, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.

 

Jak ubiegać się o odzyskanie kaucji za najem mieszkania?

Jeśli jednak najemca wywiązał się ze swoich wszystkich obowiązków, wówczas właściciel nie ma podstawy do odliczenia kaucji, bądź potrącenia jej w całości. Musi ją obligatoryjnie zwrócić w ciągu miesiąca od wyprowadzki najemcy.

 

Istnieją dwa sposoby na odzyskanie kaucji.

  1. wezwanie do zapłaty zwrotu kaucji,
  2. wniesienie do sądu pozwu o zwrot kaucji.

 

Ważne, aby w pierwszym kroku określić termin na zwrot kaucji, np. 14 dni oraz ostrzec o kolejnym kroku, który podejmiemy, jeśli właściciel nie wywiąże się z niniejszego wezwania, a mianowicie o skierowaniu do sądu pozwu o zwrot kaucji.

 

W przypadku, gdy wynajmujący mimo wezwania nie rozlicza się z kaucji, pozostaje droga sądowa. Nie należy się jej jednak bać. Pozew można złożyć samodzielnie, bądź za pomocą adwokata. Postępowanie prowadzone w takiej sprawie to tak zwane postępowanie uproszczone. Jedną z jego cech takiego postępowania jest to, że pisma składane w toku postępowania składa się na specjalnych i prostych do wypełnienia formularzach.

 

 

Podstawa prawna:

U S T A W A z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz. U. 2001 Nr 71 poz. 733 )

 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Za te rośliny w ogrodzie zapłacisz gigantyczną karę. Nieświadomość nie zwalnia z odpowiedzialności [LISTA, KARY]

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Nie każdy ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

REKLAMA