REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie
Gdzie firmy i fundusze najchętniej inwestują w mieszkania na wynajem? Na celowniku metropolie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szacuje się, że na rynek najmu w Polsce trafiło do tej pory ponad 23,8 tys. mieszkań należących do prywatnych firm i funduszy. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach inwestują one najchętniej.

Rynek najmu instytucjonalnego

- W gusowskich statystykach rynek najmu instytucjonalnego jest wciąż białą plamą. Wiemy o nim tylko tyle, ile ujawnią najwięksi gracze – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

REKLAMA

Co prawda od 2019 r. GUS zaczął publikować dane o budowie mieszkań na wynajem w ramach przedsięwzięć deweloperskich, to jednak trudno uznać, że pokazują one pełny obraz rynku. Wynika z nich bowiem, że w ciągu sześciu lat w ramach tych przedsięwzięć rozpoczęto budowę tylko niespełna 11 tys. lokali na wynajem, a zakończono - prawie 5,4 tys. Wiele wskazuje na to, że statystyki GUS obejmują w dużej mierze mieszkania budowane w formule najmu instytucjonalnego w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus.

najem instytucjonalny

GetHome.pl

Inwestorem jest w tym przypadku należący do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Spółka podaje, że w eksploatacji ma ok. 5,7 tys. lokali.

Ponad 23 tys. mieszkań

REKLAMA

Tymczasem z danych BIG DATA Rynek Pierwotny.pl x FLTR wynika, że na rynku najmu instytucjonalnego, zwanym również PRS (ang. Private Rented Sector), jest ponad 23,8 tys. mieszkań, a w budowie jest kolejnych 8,1 tys. Przy czym mówimy tu o mieszkaniach należących do firm i funduszy działających na zasadach komercyjnych. Wśród nich jest należący do BGK Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem, którym zarządza wspomniana wcześniej spółka PFR Nieruchomości. W posiadaniu tego funduszu jest ok. 2,5 tys. mieszkań. Marek Wielgo podkreśla, że pionierami na rynku PRS w Polsce nie byli zagraniczni inwestorzy, a właśnie Fundusz Mieszkań na Wynajem, który rozpoczął działalność w 2014 r.

Jednak od 2021 r. liderem w tej czysto komercyjnej części rynku PRS jest Resi4Rent, którą utworzyły: firma deweloperska Echo Investment oraz Griffin Capital Partners (w imieniu globalnego funduszu inwestycyjnego PIMCO). BIG DATA Rynek Pierwotny.pl x FLTR wyliczyła, że Resi4Rent mogła wprowadzić do tej pory na rynek blisko 6,3 tys. mieszkań (firma deklaruje, że w tym roku chce powiększyć swoje portfolio do 7,5 tys.). Na podium są jeszcze wrocławska firma Vantage Rent (należąca do niemieckiej Grupy TAG Immobilien) oraz wspomniana PFR Nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

najem instytucjonalny 2025 najwięksi gracze

GetHome.pl

Co ciekawe, w posiadaniu Vantage Rent jest prawdopodobnie ok. 3,3 tys. lokali. A przypomnijmy, że kiedy w 2020 r. TAG Immobilien przejmował wrocławskiego dewelopera, plan był dużo ambitniejszy. W ciągu pięciu lat zamierzał on wybudować lub kupić w naszym kraju 8 -20 tys. mieszkań na wynajem.

REKLAMA

Problem w tym, że nie tylko temu inwestorowi, ale też m.in. szwedzkiej firmie Heimstaden Bostad, która weszła na nasz rynek z przytupem w końcówce 2020 r., plany najwyraźniej pokrzyżowały gospodarcze skutki napaści Rosji na Ukrainę (wysoka inflacja, a w efekcie drogie kredyty). Obecnie Vantage deklaruje chęć posiadania ponad 10 tys. mieszkań w perspektywie najbliższych czterech lat. Z kolei Szwedzi – gracz numer 4 na rynku PRS – mają w swoim portfolio ok. 2 tys. mieszkań, zamiast deklarowanych 3,8 tys.

Na przykładzie tych firm widać jednak, że w ubiegłym roku tempo inwestycji bardzo przyspieszyło. Międzynarodowa firma doradcza JLL podaje, że ponad jedną czwartą wszystkich mieszkań na wynajem, będących obecnie w eksploatacji, było oddanych do użytkowania w 2024 r. Natomiast jedno się nie zmieniło – na celowniku firm i funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem są wyłącznie największe miasta. Jak podaje BIG DATA Rynek Pierwotny.pl x FLTR, zdecydowanie najwięcej takich mieszkań jest obecnie dostępnych w Warszawie - ponad 9,8 tys. (w tym 121 lokali w podwarszawskim Piasecznie). Firmy i fundusze chętnie inwestowały też w mieszkania na wynajem w Krakowie (ok. 4 tys.), Wrocławiu (ok. 4 tys.), Poznaniu (ok. 2,6 tys.), Łodzi (ok. 2 tys.) i Trójmieście (ok. 1 tys.) i Katowicach (nieco ponad 500 lokali).

najem instytucjonalny 2025 miasta

GetHome.pl

Czy w Polsce wzrośnie popularność najmu instytucjonalnego?

– Są to duże ośrodki akademickie, w których wiele młodych Polek i Polaków po zakończeniu nauki szuka lepszych warunków do życia. Młodzi biorą pod uwagę przede wszystkim szanse na znalezienia stabilnej i dobrze płatnej pracy, a o taką najłatwiej jest w największych metropoliach – podkreśla Marek Wielgo. I dodaje, że firmy działające od lat w krajach zachodnioeuropejskich doskonale zdają sobie sprawę z tego, że także w Polsce coraz więcej osób będzie skazanych na najem ze względu na bardzo wysokie ceny mieszkań. Ponadto wśród najemców coraz liczniejszą grupą są dobrze zarabiający specjaliści, którzy mogliby sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt. Jednak nie robią tego, jeśli charakter pracy wymaga od nich częstej zmiany miejsca zamieszkania. W efekcie wzrośnie popularność najmu, która w naszym kraju jest na razie niewielka w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Tymczasem liczba mieszkań w segmencie PRS rośnie niemal z miesiąca na miesiąc. Szacuje się, że w trakcie budowy jest ich ponad 8,1 tys., a w przygotowaniu – ok. 6,6 tys. Oznacza to, że w najbliższych latach można spodziewać się wzrostu liczby mieszkań PRS do ponad 38,5 tys.

najem instytucjonalny 2025 oferta

GetHome.pl

– Rozwój segmentu PRS będzie zauważalny w największych miastach, ale nie w skali całego rynku najmu. Najpewniej jeszcze długo będzie on zdominowany przez indywidualnych właścicieli, którzy – według szacunków – oferują co najmniej 1,2 mln mieszkań, za które najemcy płacą rynkowy czynsz – komentuje ekspert GetHome.pl.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

REKLAMA

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA