Odpisy amortyzacyjne mieszkania na wynajem – do kiedy są jeszcze możliwe?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy amortyzacja mieszkania jest możliwa
Właściciele mieszkań wynajmowanych mogą odliczać amortyzację w przypadku, gdy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych. Wówczas od przychodu mogą odliczyć koszty jego uzyskania, gdyż podatek w tej formie jest naliczany jest dochodu. Kosztem może być m. in. amortyzacja.
REKLAMA
Skorzystanie z prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych przysługuj jest możliwe jednak jeszcze tylko do końca 2022 r. I to tylko i wyłącznie dla nieruchomości, które zostały nabyte przez 1 stycznia 2022 r.
Od 1 stycznia 2023 r. prywatni właściciele mieszkań będą mogli rozliczać się tylko w w formie ryczałtu, gdzie podatek płaci się od przychodu. Zatem skorzystanie z amortyzacji mieszkania nie będzie dłużej możliwe. Polski Ład kończy z amortyzacją mieszkań na wynajem.
Amortyzacja mieszkania na wynajem w 2021
REKLAMA
Obecnie odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, stosując tzw. stawki amortyzacyjne określone w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych". Dla środków trwałych, jakimi są budynki i lokale mieszkalne stawka wynosi 1,5%. Mieszkania można również amortyzować według stawki indywidualnej i w ten sposób obniżyć stawkę podatku nawet do zera.
Z przepisów ustawy o PIT wynika, że nieruchomości można amortyzować według stawki indywidualnej, maksymalnie 10-proc. Warunkiem jest jednak, aby mieszkanie było wcześniej używane co najmniej 60 miesięcy. Nie może być zatem nowe. Okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Może być jednak dłuższy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.