REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się charakteryzuje i na czym polega najem okazjonalny?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Na co zwracać uwagę przy najmie okazjonalnym?/Fot. Shutterstock
Na co zwracać uwagę przy najmie okazjonalnym?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najem okazjonalny to szczególna forma najmu lokalu mieszkalnego. W sytuacjach, gdy najemca nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania, najem okazjonalny staje się niezwykle przydatny. Co prawda, proces jego zawierania jest bardziej skomplikowany niż przy najmie zwykłym, jednak daje więcej możliwości właścicielowi nieruchomości na egzekucję zobowiązań od najemcy.

Adam Stawowy, Specjalista ds. Nieruchomości z biura Nowodworski Estates radzi:

REKLAMA

  • na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?
  • jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?
  • kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?

Wynajem mieszkań w Polsce staje się coraz popularniejszy. W ostatnim roku zanotowaliśmy wzrost wynajętych mieszkań w porównaniu do roku ubiegłego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wynajmującego, często spotykaną formą jest umowa najmu okazjonalnego. Podstawową różnicą pomiędzy najmem zwykłym a najmem okazjonalnym jest czas trwania umowy oraz osobowość prawna właściciela lokalu mieszkalnego. Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Warunkiem stosowania najmu okazjonalnego jest fakt, że właściciel mieszkania jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. W przypadku najmu zwykłego powyższe warunki nie muszą być spełnione.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Aby umowa najmu została uznana za najem okazjonalny musi spełniać trzy wymagania:

  • oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi być w formie aktu notarialnego;
  • najemca lokalu mieszkalnego musi wskazać inny lokal, do którego przeprowadzi się w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu lub zakończenia umowy najmu okazjonalnego;
  • najemca dostarczy wynajmującemu oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który został podany jako „lokal zastępczy”, które będzie poświadczone notarialnie.

REKLAMA

Najem okazjonalny nieodzownie wiąże się z wizytą u notariusza, co podnosi koszty najmu. Jednak, jeśli wynajmującemu zależy na swoim bezpieczeństwie, weźmie te koszty na siebie (ok. 200 – 300 zł z wypisami). W terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu, właściciel lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego oraz umożliwienia najemcy wglądu do potwierdzenia złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem różniącym najem okazjonalny od najmu zwykłego jest kwestia kaucji zabezpieczającej. W przypadku najmu okazjonalnego maksymalna kwota kaucji jest o połowę niższa niż w przypadku najmu zwykłego i nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu za lokal. Drugą różnicą jest cel, na który kaucja może zostać wykorzystana. Poza należnościami, przysługującymi właścicielowi mieszkania, z tytułu najmu, tj. zaległy czynsz, naprawianie szkód itp., przy najmie okazjonalnym kaucja zabezpiecza również ewentualne koszty egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego wygasa w ostatnim dniu, na jaki została zawarta. Istnieją jednak sytuacje, w których można rozwiązać umowę najmu okazjonalnego. Zalicza się do nich sytuacje, kiedy najemca:

  • korzysta z mieszkania w sposób niezgodny z umową,
  • zalega z płatnościami czynszu dłużej niż 3 miesiące oraz nie uregulował ich nawet po pisemnym oświadczeniu wynajmującego,
  • podnajął bądź wynajął mieszkanie lub jego część bez zgody właściciela lokalu,
  • stracił możliwość ewentualnego przeprowadzenia się do “lokalu zastępczego” i nie dostarczył wynajmującemu kolejnego oświadczenia ze wskazaniem nowego miejsca.

REKLAMA

Jeżeli po rozwiązaniu umowy, najemca dobrowolnie nie opuścił lokalu, wynajmujący doręcza najemcy w terminie 7 dni pisemne żądanie opuszczenia mieszkania. W przypadku upływu terminu wskazanego w żądaniu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu dotyczącemu „lokalu zastępczego”. Sąd po rozpatrzeniu kompletnego wniosku może uruchomić przyspieszoną procedurę uzyskania nakazu eksmisji.

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem dającym właścicielowi nieruchomości mieszkalnych większą ochronę i uproszczoną drogę do „rozstania się” z lokatorem naruszającym postanowienia zawartej przez strony umowy. Najemca nie ma się o co bać, jeśli terminowo reguluje należności z tytułu najmu oraz używa lokalu mieszkalnego zgodnie z przeznaczeniem. W takiej sytuacji, wynajmujący nie otrzymuje żadnych dodatkowych praw z tytułu wynajmu nieruchomości.

Autor: Elżbieta Jachymczak www.nowodworskiestates.pl

Polecamy serwis: Najem i dzierżawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA