REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się charakteryzuje i na czym polega najem okazjonalny?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Na co zwracać uwagę przy najmie okazjonalnym?/Fot. Shutterstock
Na co zwracać uwagę przy najmie okazjonalnym?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najem okazjonalny to szczególna forma najmu lokalu mieszkalnego. W sytuacjach, gdy najemca nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania, najem okazjonalny staje się niezwykle przydatny. Co prawda, proces jego zawierania jest bardziej skomplikowany niż przy najmie zwykłym, jednak daje więcej możliwości właścicielowi nieruchomości na egzekucję zobowiązań od najemcy.

Adam Stawowy, Specjalista ds. Nieruchomości z biura Nowodworski Estates radzi:

REKLAMA

  • na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?
  • jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?
  • kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Na co zwracać uwagę przy wynajmie okazjonalnym?

Wynajem mieszkań w Polsce staje się coraz popularniejszy. W ostatnim roku zanotowaliśmy wzrost wynajętych mieszkań w porównaniu do roku ubiegłego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa wynajmującego, często spotykaną formą jest umowa najmu okazjonalnego. Podstawową różnicą pomiędzy najmem zwykłym a najmem okazjonalnym jest czas trwania umowy oraz osobowość prawna właściciela lokalu mieszkalnego. Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Warunkiem stosowania najmu okazjonalnego jest fakt, że właściciel mieszkania jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. W przypadku najmu zwykłego powyższe warunki nie muszą być spełnione.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Jakich formalności należy dopełnić przy umowie najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Aby umowa najmu została uznana za najem okazjonalny musi spełniać trzy wymagania:

  • oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji musi być w formie aktu notarialnego;
  • najemca lokalu mieszkalnego musi wskazać inny lokal, do którego przeprowadzi się w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu lub zakończenia umowy najmu okazjonalnego;
  • najemca dostarczy wynajmującemu oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, który został podany jako „lokal zastępczy”, które będzie poświadczone notarialnie.

REKLAMA

Najem okazjonalny nieodzownie wiąże się z wizytą u notariusza, co podnosi koszty najmu. Jednak, jeśli wynajmującemu zależy na swoim bezpieczeństwie, weźmie te koszty na siebie (ok. 200 – 300 zł z wypisami). W terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu, właściciel lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego oraz umożliwienia najemcy wglądu do potwierdzenia złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem różniącym najem okazjonalny od najmu zwykłego jest kwestia kaucji zabezpieczającej. W przypadku najmu okazjonalnego maksymalna kwota kaucji jest o połowę niższa niż w przypadku najmu zwykłego i nie może przekroczyć sześciokrotności miesięcznego czynszu za lokal. Drugą różnicą jest cel, na który kaucja może zostać wykorzystana. Poza należnościami, przysługującymi właścicielowi mieszkania, z tytułu najmu, tj. zaległy czynsz, naprawianie szkód itp., przy najmie okazjonalnym kaucja zabezpiecza również ewentualne koszty egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego wygasa w ostatnim dniu, na jaki została zawarta. Istnieją jednak sytuacje, w których można rozwiązać umowę najmu okazjonalnego. Zalicza się do nich sytuacje, kiedy najemca:

  • korzysta z mieszkania w sposób niezgodny z umową,
  • zalega z płatnościami czynszu dłużej niż 3 miesiące oraz nie uregulował ich nawet po pisemnym oświadczeniu wynajmującego,
  • podnajął bądź wynajął mieszkanie lub jego część bez zgody właściciela lokalu,
  • stracił możliwość ewentualnego przeprowadzenia się do “lokalu zastępczego” i nie dostarczył wynajmującemu kolejnego oświadczenia ze wskazaniem nowego miejsca.

REKLAMA

Jeżeli po rozwiązaniu umowy, najemca dobrowolnie nie opuścił lokalu, wynajmujący doręcza najemcy w terminie 7 dni pisemne żądanie opuszczenia mieszkania. W przypadku upływu terminu wskazanego w żądaniu, właściciel składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu dotyczącemu „lokalu zastępczego”. Sąd po rozpatrzeniu kompletnego wniosku może uruchomić przyspieszoną procedurę uzyskania nakazu eksmisji.

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem dającym właścicielowi nieruchomości mieszkalnych większą ochronę i uproszczoną drogę do „rozstania się” z lokatorem naruszającym postanowienia zawartej przez strony umowy. Najemca nie ma się o co bać, jeśli terminowo reguluje należności z tytułu najmu oraz używa lokalu mieszkalnego zgodnie z przeznaczeniem. W takiej sytuacji, wynajmujący nie otrzymuje żadnych dodatkowych praw z tytułu wynajmu nieruchomości.

Autor: Elżbieta Jachymczak www.nowodworskiestates.pl

Polecamy serwis: Najem i dzierżawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredytu zero procent nie będzie, inwestorzy na warszawskiej GPW są przekonani, że programu #naStart nie uda się wprowadzić

Początek tygodnia przyniósł niespotykany od dawna spadek notowań akcji spółek deweloperskich na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wyjaśnienie jest proste: w trakcie weekendu w sprawie programu kredyt #naStart wypowiedział się Szymon Hołownia, zapowiadając, że Polska 2050 nie poprze tego projektu. Tym samym szanse na wprowadzenie go w znanym nam kształcie zaczynają spadać.

Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

REKLAMA

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

REKLAMA

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

REKLAMA