REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rosnąca inflacja oraz niskie stopy procentowe powodują, że inwestycja w nieruchomości oraz ich wynajem jest jedną z bardziej opłacalnych form lokowania pieniędzy. Rozważając wynajem mieszkania, powinniśmy wiedzieć, co i kiedy wolno wynajmującemu, a co najemcy? Jakie każda ze stron umowy najmu ma obowiązki, z których powinna się wywiązywać? W jakich okolicznościach możemy rozwiązać umowę najmu? Wojciech Stożek, Starszy Specjalista ds. Nieruchomości z biura Nowodworski Estates radzi, na co zwracać uwagę przy wynajmie nieruchomości.

Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy

Najem lokalu w Polsce uregulowany jest przez Kodeks cywilny w Księdze Pierwszej - Tytuł XVII. Najem i dzierżawa (art. 659-692), a także w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21.06.2001 r. (Dz.U. Nr 136, poz. 710). Przepisy te regulują prawa i obowiązki wynajmującego (zazwyczaj właściciela mieszkania) oraz najemcy (osoby, która najmuje od kogoś lokal) wobec wynajmującego (osoby, która wynajmuje komuś) najętą rzecz. Zarówno wynajmując komuś nieruchomość jak i najmując od kogoś warto zapoznać się z tymi kluczowymi przepisami.

REKLAMA

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Wynajmujący ma prawo:

Pobrania kaucji

Podwyższenia czynszu najmu

Ustanowienia zastawu na rzeczach ruchomych najemcy

Co i kiedy wolno wynajmującemu a co najemcy?

Wynajmujący ma prawo zażądać od najemcy opłacenia kaucji stanowiącej zabezpieczenie pokrycia ewentualnych należności za wynajem mieszkania. Wysokość kaucji nie może przekroczyć 12-krotności miesięcznego czynszu najmu. W uzasadnionych przypadkach wynajmujący może dokonać podwyższenia czynszu najmu wypowiadając uprzednio na piśmie dotychczasową wysokość kwoty przy jednoczesnym zachowaniu okresu wypowiedzenia. Dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do nieruchomości.

Najemca ma prawo:

Korzystać z przedmiotu najmu

Żądać obniżenia czynszu w okresie trwania tej usterki

Wprowadzać ulepszenia zgodne z obowiązującymi przepisami

REKLAMA

Najważniejszym prawem najemcy jest możliwość korzystania z lokalu i użytkowania go w sposób zgodny z przeznaczeniem. Sposób użytkowania powinien być opisany szczegółowo w umowie najmu. Warto na przykład określić, czy mamy zgodę na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej, czy zezwalamy na przebywanie w mieszkaniu większej ilości osób (rodziny najemcy) albo czy dozwolone jest hodowanie w mieszkaniu zwierzaka.

Kolejnym prawem najemcy jest możliwość wprowadzania ulepszeń, zakładania i montażu dodatkowych urządzeń, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i są bezpieczne. Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu okresu najmu nieruchomość należy oddać w stanie niezmienionym i niepogorszonym, dlatego wszelkie ulepszenia trzeba uzgodnić z właścicielem nieruchomości. W sytuacji, kiedy najmowana rzecz posiada wady najemca może żądać obniżenia czynszu w okresie trwania tej usterki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie każda ze stron umowy najmu ma obowiązki, z których powinna się wywiązywać?

Do podstawowych obowiązków wynajmującego należy:

  • wydanie przedmiotu najmu w stanie przydatnym do użytkowania,
  • utrzymywania go w takim stanie przez czas trwania najmu.
  • zapewnienia sprawnego działania wszystkich instalacji i urządzeń znajdujących się w nieruchomości w całym okresie trwania umowy najmu.

Do podstawowych obowiązków najemcy należy:

  • użytkowanie przedmiotu najmu w sposób zgodny z umową i przeznaczeniem rzeczy,
  • zapłata czynszu najmu,
  • obowiązek zapłaty opłat dodatkowych, w tym eksploatacyjnych.

Również drobne naprawy wynikające ze zwykłego używania przedmiotu najmu obciążają najemcę. Najemca przez okres obowiązywania umowy najmu powinien używać przedmiotu najmu w sposób określony w umowie, a w przypadku, gdy umowa nie określa sposobu używania rzeczy - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

W jakich okolicznościach możemy rozwiązać umowę najmu?

REKLAMA

Każda ze stron, zarówno wynajmujący jak i najemca, może wypowiedzieć umowę najmu. Wypowiedzenie uzależnione jest od czasu na jaki została zawarta. Mianowicie umowę na czas nieoznaczony można wypowiedzieć w każdym czasie, natomiast umowę zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć tylko w szczególnych sytuacjach.

W przypadku umów bezterminowych zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego (art. 673), gdzie jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Jeśli czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Przykładowo, jeśli najemca chce rozwiązać umowę z dniem 31 grudnia 2019 roku, powinien złożyć wypowiedzenie do dnia 30 września 2019 roku. Gdy czynsz jest płatny miesięcznie najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, a gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód. W przypadku najmu dziennego wypowiedzenie można złożyć na jeden dzień naprzód.

Najemca może wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony , bez zachowania okresów wypowiedzenia, jeżeli wady najętego lokalu są takie, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników. Przykładem może być ulatniający się gaz lub pękająca ściana w budynku, które stanowią zagrożenie dla zdrowia Art. 682 kodeksu cywilnego). W przypadku wynajmującego zastosowanie mają przepisy ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266). Zgodnie z art. 11.2 tejże ustawy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli lokator:

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
  • jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub,
  • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
  • używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4 tejże ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.2019.1145) Księga Pierwsza TYTUŁ XVII Najem i dzierżawa (art. 659-692)

Ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266)

Autor: Elżbieta Jachymczak, https://www.nowodworskiestates.pl/

Polecamy serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA