REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

Zawód notariusz

W dawnych czasach notariusz nazywany był rejentem. Nazwa ta pochodzi od słowa regent, czyli uprawnionej osoby, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Obecnie notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości, na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii Rady właściwej Izby Notarialnej. Wiele czynności prawnych w naszym kraju musi być dokonywanych w formie aktu notarialnego, aby były skuteczne. Korzystamy z usług notariusza m.in. przy zakupie nowego mieszkania lub zaciąganiu kredytu hipotecznego. Praca notariusza regulowana jest Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

REKLAMA

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Czynności notarialne

Artykuł 79 Prawa o notariacie zawiera pełen katalog czynności, których notariusz może dokonywać. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się sporządzanie aktów notarialnych takich jak np. umowa kupna sprzedaży nieruchomości czy oświadczenie wraz z wnioskiem o ustanowieniu hipoteki. Ponadto do czynności notarialnych zalicza się m.in:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  • sporządzanie innych czynności wynikające z odrębnych przepisów prawa.

Wszystkie te czynności notarialne mają charakter dokumentu publicznego. Dzięki temu łatwiej jest dochodzić swoich praw przed sądem.

Przy transakcji zakupu nieruchomości wymagany jest udział notariusza. W jego kancelarii dokonamy podpisania umowy przedwstępnej a w dalszej kolejności umowy przyrzeczonej. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza daje nam kilka korzyści. Po pierwsze treść tej umowy jest przygotowywana przez profesjonalistę. Po drugie forma aktu notarialnego ułatwi nam ewentualne dochodzenie roszczeń przed sądem. Po trzecie na podstawie aktu notarialnego - umowy przedwstępnej można złożyć wniosek o wpis roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z podpisaniem umowy przyrzeczonej zawartej w formie aktu notarialnego. W umowie tej mogą również znaleźć się wnioski o wpis nowego właściciela w dziale II księgi wieczystej oraz wnioski o wpis hipoteki i/lub roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne w dziale IV. Te ostatnie będą niezbędne przy finansowaniu nieruchomości kredytem hipotecznych udzielanym przez bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile to kosztuje

Korzystając z usług notariusza musimy się liczyć z kosztami notarialnymi. Wysokość maksymalnych opłat notarialnych opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Kwota opłaty uiszczanej u notariusza uzależniona jest od wartości przedmiotu transakcji. Zgodnie z treścią paragrafu 3 wspomnianego rozporządzenia maksymalna stawka wynosi:

  • 100 PLN dla wartości transakcji do 3 000 PLN;
  • 100 PLN + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 PLN dla transakcji powyżej 3 000 PLN do 10 000 PLN;
  • 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 PLN dla transakcji powyżej 10 000 PLN do 30.000 PLN;
  • 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 PLN dla transakcji powyżej 30 000 PLN do 60.000 PLN;
  • 1 010 PLN + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 PLN dla transakcji powyżej 60 000 PLN do 1 000 000 PLN;
  • 4 770 PLN + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 PLN dla transakcji powyżej
    1 000 000 PLN do 2 000 000 PLN;
  • 6 770 PLN + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 PLN, nie więcej jednak niż
    10 000 PLN, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 PLN - dotyczy transakcji powyżej 2.000.000 PLN.

REKLAMA

Do powyższych opłat należy doliczyć również koszty wieczystoksięgowe. Przykładowo koszt ustanowienia hipoteki na nieruchomości, wpis właściciela do księgi wieczystej to 200 PLN. Koszt zmiany wpisów uzależniony jest od rodzaju czynności i waha się w przedziale od 60 do 150 PLN. Nie zapominajmy również, że notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego naliczy podatek od czynności cywilnoprawnej, którego zapłata spoczywa na stronach aktu notarialnego.

Usługi notarialne nie są tanie, dlatego zawsze warto przygotować się do rozmowy z notariuszem. Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości, możemy być pewni, że nasz agent wesprze nas i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA