REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia
Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych powinno być dopasowane do wymagań rynku. Dokonany zakup ma się opłacać (nie tylko dzisiaj, ale i w perspektywie oczekiwanego okresu zwrotu) i nie musi spełniać wszystkich wymagań właściciela - to nie on tam będzie mieszkał. Szukając mieszkania pod wynajem warto zacząć od własnego rynku lokalnego. Gdzie się opłaca kupić mieszkanie pod wynajem? Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane? 

Chcesz zainwestować w mieszkanie - sprawdź gdzie!

Patrząc na ciągle rozwijający się rynek nieruchomości w Polsce, każde z dużych miast może pochwalić się tym, że warto tam kupić mieszkanie pod wynajem. Istotnym elementem jest lokalizacja mieszkania w ramach danego miasta. Przykładowo centrum Krakowa obecnie pod wynajem długoterminowy jest mało opłacalne. Ludzie wolą mieszkać w lepiej zagospodarowanej przestrzeni - bez turystów. Centrum to mekka dla krótkich najmów, które radzą sobie tam świetnie, ale też rządzą się innymi prawami. Patrząc na Warszawę okazuje się, że dla najemców ważna jest atrakcyjność komunikacyjna. Wynajmując mieszkanie na Białołęce w pół godziny można dojechać do centrum Warszawy i to komunikacją miejską. Bliskość nowo otwartej Galerii Północnej pozwala zaoszczędzić czas na podróżach do Centrum. Fabryczna stała się dzielnicą Wrocławia, która cieszy się dużą popularnością wśród klienta korporacyjnego, głównie w okolicy IBM-u i Parku Technologicznego. Duże skupienie pracowników korporacyjnych daje nowe możliwości dla właścicieli mieszkań pod wynajem. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak Krzyki i rejon Śródmieścia z racji na bliskość serca Wrocławia czyli Rynku. Krzyki mają świetną infrastrukturę, dostęp do komunikacji miejskiej i wylot w stronę obwodnicy oraz autostrady A4. Tendencja wciąż zostaje na centrum, ale ludzie którzy potrafią liczyć uciekają w bardziej oddalone dzielnice miasta.

REKLAMA

Kraków, Warszawa oraz Wrocław - to najczęściej wybierane lokalizacje przez inwestorów.  

Polecamy: RODO w marketingu

Zarabiać - tylko ile?

Najlepszym narzędziem do określenia opłacalności inwestycji wynajmu mieszkania jest obliczenie wskaźnika ROI (stopa zwrotu z inwestycji). W przypadku najmu stosuje się jego uproszczoną wersję:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę trzy lokalizacje - Kraków, Warszawę i Wrocław stopy zwrotu z inwestycji wg średnich cen ofertowych wynajmu mieszkań o metrażu 38-60 m.kw. i średnich cen ofertowych zakupu za 1 m. kw. w maju 2019 roku przedstawiają się następująco:

ROI Kraków => 5,55%

ROI Warszawa => 7,11%

ROI Wrocław => 6,67%

Analizując duże miasta w Polsce stopy zwrotu z najmu kształtują się średnio na poziomie 6,89%. Niska cena zakupu 1 m. kw. mieszkania w porównaniu z wysoką ceną brutto wynajmu pokazuje nam, że jest to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Musimy pamiętać, że należy od tego odjąć koszty eksploatacyjne związane z mieszkaniem. Nie można również zakładać, że zakup mieszkania w celach inwestycyjnych to nieskończone źródło dochodów. Jeden właściciel zarobi więcej, inny mniej. Należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia strat. Nikt nie gwarantuje, że od razu znajdziemy nabywcę a jeśli już tak będzie, to wszystko będzie układało się pomyślnie. Najlepiej powierzyć opiekę nad mieszkaniem w ręce eksperta nieruchomości, które zajmie się całym procesem zarządzania najmem. Pamiętajmy też o tym, że kiedyś możemy zechcieć to mieszkanie sprzedać - już teraz warto wybrać lokalizację, która z czasem zyska na wartości. 

Małe? Duże? Które najlepsze?

Zaczynając od najmniejszych mieszkań 25-30 m.kw. typu studio, duża liczba klientów traktuje je jako mieszkania pod wynajem dla młodych ludzi. W wielu ośrodkach akademickich takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław studenci wybierają małometrażowe mieszkania. Często wynajmują pojedyncze pokoje, jak i całe mieszkania. Drugim segmentem mieszkań są mieszkania dwupokojowe. Grupa docelowa to osoby w wieku 24-30 lat. Ten typ mieszkań jest również świetną inwestycją w późniejszym okresie życia, ponieważ to najpopularniejszy rozmiar mieszkania, którego szukają najemcy. Może być dostosowany pod singla jak i parę, a nawet 2+1. Zauważamy obecnie mocną tendencję na rynku na zakup mieszkań trzypokojowych i większych. Obecni klienci, którzy kilka lat temu wynajmowali nieruchomości jako studenci, obecnie mają rodziny i chcą mieć komfort oraz przestrzeń w mieszkaniu. Jest to ciekawa alternatywa dla budowania lub zakupu domu poza miastem.

Okazuje się, że każdy metraż mieszkania znajdzie swojego najemcę.

Patrząc na temat całościowo, zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalną inwestycją. Stopy zwrotu z inwestycji oscylują w okolicy 6-7%. Istotnym elementem jest odpowiednia lokalizacja, cena zakupu i cena najmu nieruchomości oraz preferencje przyszłych najemców. Jak widać z przeprowadzonej analizy wielkość mieszkania nie ma tak dużego znaczenia. Zarówno małe jak i duże mieszkania znajdują swoich nowych mieszkańców, istotna jest lokalizacja.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA