REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie prawa i obowiązki ma najemca?

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Jakie prawa i obowiązki ma najemca? /Fot. Fotolia
Jakie prawa i obowiązki ma najemca? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rosnący popyt na wynajem mieszkań, głównie w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, jest wynikiem napływu obcokrajowców do kraju oraz dużej niezależności młodego pokolenia. Najpopularniejszą nieruchomością na rynku najmu jest kawalerka na wynajem. Zanim podejmiesz decyzję o wynajmie mieszkania, domu lub lokalu usługowego dowiedz się jakie prawa ma najemca? Co należy do jego obowiązków? Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates.

Jakie prawa ma najemca? 

REKLAMA

Najem lokalu w Polsce uregulowany jest przez Kodeks cywilny w Księdze Pierwszej - Tytuł XVII. Najem i dzierżawa (art. 659-692), a także w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21.06.2001r. (Dz.U. Nr 136, poz 710). Przepisy te regulują prawa i obowiązki wynajmującego (zazwyczaj właściciela mieszkania) oraz  najemcy (osoby, która najmuje od kogoś lokal) wobec wynajmującego (osoby, która wynajmuje komuś) najętą rzecz. Zarówno wynajmując komuś nieruchomość jak i najmując od kogoś warto zapoznać się z tymi kluczowymi przepisami. 

REKLAMA

Najważniejszym prawem najemcy jest możliwość korzystania z lokalu i użytkowania go w sposób zgodny z przeznaczeniem. Sposób użytkowania powinien być opisany bardziej szczegółowo  w umowie najmu. Warto na przykład określić czy mamy zgodę na prowadzenie w mieszkaniu działalności gospodarczej,, czy zezwalamy na przebywanie w mieszkaniu większej ilości osób (rodziny najemcy) albo czy dozwolone jest hodowanie w mieszkaniu zwierzaka. 

Kolejnym prawem najemcy jest możliwość wprowadzania ulepszeń, zakładania i montażu dodatkowych urządzeń, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i są bezpieczne. Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu okresu najmu nieruchomość należy oddać w stanie niezmienionym i niepogorszonym, dlatego wszelkie ulepszenia trzeba uzgodnić z właścicielem nieruchomości. W sytuacji, kiedy najmowana rzecz posiada wady najemca może żądać obniżenia czynszu w okresie trwania tej usterki

Polecamy: RODO w marketingu

Co należy do obowiązków najemcy? 

Do podstawowych obowiązków najemcy należy:
●    użytkowanie przedmiotu najmu w sposób zgodny z umową i przeznaczeniem rzeczy,
●    zapłata czynszu najmu,
●    obowiązek zapłaty opłat dodatkowych, w tym eksploatacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemca przez okres obowiązywania umowy najmu powinien używać przedmiotu najmu w sposób określony w umowie, a w przypadku gdy umowa nie określa sposobu używania rzeczy - w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

 Kluczowym obowiązkiem najemcy jest terminowe uiszczanie czynszu najmu oraz opłat. Standardowym terminem płatności czynszu jest dziesiąty dzień miesiąca. Warto pamiętać, że strony mogą się umówić na inny termin. Zwłoka w płatności jest jednym z przypadków, kiedy umowa najmu może zostać rozwiązana bez zachowania terminów wypowiedzenia. 
Kolejnym istotnym obowiązkiem najemcy jest także dokonywanie drobnych napraw wynikających w związku z codziennym użytkowaniem np. wymiany żarówek czy naprawa cieknącego kranu. Najemca natomiast nie może dokonywać zmian w nieruchomości bez zgody wynajmującego, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają używanie nieruchomości. Zapłata czynszu najmu jest podstawowym obowiązkiem najemcy. Wysokość czynszu oraz termin jego zapłaty ustalony jest zawsze w umowie. Za nieterminowe płatności naliczane są odsetki za zwłokę na zasadach ogólnych. W przypadku opóźnienia w płatności czynszu najmu właściciel nieruchomości ma prawo wypowiedzieć umowę najemcy. Poza podstawową opłatą czynszową należy dokonywać dodatkowych opłat. Najemca ponosi koszty czynszu administracyjnego, opłat eksploatacyjnych zgodnie z usługami/mediami przynależnymi do nieruchomości

Na co zwracać uwagę wynajmując nieruchomość?

Kluczowa kwestia dla obu stron umowy to sprawdzenie stanu technicznego lokalu w momencie jego przekazania. Bardzo dużo sporów pomiędzy wynajmującymi i najemcami wynika z niedokładnego sprawdzenia stanu np. urządzeń w kuchni. Najemcy powołują się na ich wady, które istniały przed dniem przejęcia mieszkania. Warto stan przekazywanego lokalu opisać w protokole zdawczo-odbiorczym, który to protokół powinien być załącznikiem do umowy najmu. Bardzo często “wydanie” mieszkania sprowadza się do przekazania najemcy kluczy i spisania stanów liczników mediów (woda, prąd, gaz). Tymczasem jest to kluczowy moment dla poprawnego funkcjonowania umowy, warto zatem poświęcić mu więcej czasu i uwagi. 

Autor: Elżbieta Jachymczak

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA