Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zapisz się na nasz newsletter
Dlaczego warto dokonać aktualizacji operatu szacunkowego u uprzedniego wykonawcy?
W przypadku stałej współpracy z wybranym rzeczoznawcą – warto jemu zlecić dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego, gdyż z pewnością zapoznał się on z potrzebami zamawiającego. Utrzymanie dalszej współpracy pomiędzy stronami umożliwi chociażby dużą oszczędność czasową na zapoznanie się z wszelkimi dokumentacjami, a także nie ma potrzeby sporządzania operatu szacunkowego od początku.
REKLAMA
W jakim celu dokonuje się aktualizacji operatu szacunkowego?
Aktualizacja operatu szacunkowego polega na dokonaniu w sposób fachowy czynności przez rzeczoznawcę majątkowego – który uprzednio wykonał wycenę nieruchomości – w celu stwierdzenia, iż wartość ustalona poprzednio w operacie szacunkowym jest w dalszym ciągu aktualna. W przypadku, kiedy wartość nieruchomości w operacie szacunkowym jest nieaktualna – należy sporządzić nowy operat szacunkowy.
Zobacz: Jak określić zadatek w umowie wyceny?
Warto pamiętać o tym, iż zamiast sporządzania umowy o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego można dołączyć aneks do uprzedniej umowy o dokonanie wyceny nieruchomości wraz ze sporządzenie operatu szacunkowego. Jednakże można tak postąpić jedynie w sytuacji, kiedy wykonujemy aktualizacji operatu szacunkowego u rzeczoznawcy majątkowego, który uprzednio dokonał wyceny wartość nieruchomości i sporządził także operat szacunkowy.
Jak należy w umowie określić postanowienie dotyczące aktualizacji operatu szacunkowego?
W treści umowy o aktualizację operatu szacunkowego należy wskazać, iż wykonawca zobowiązuje się do wykonania aktualizacji operatu szacunkowego z dnia 8.12. 2010 roku w celu określenia wartości rynkowej przedmiotowej nieruchomości wraz podaniem poleżenia nieruchomości, a także ze wskazanie rodzaju, numer księgi wieczystej, oznaczenie w ewidencji gruntów i budynków.
Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.