REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W przypadku niewykonania zobowiązania wierzyciel ma prawo do dochodzenia odszkodowania umownego.
W przypadku niewykonania zobowiązania wierzyciel ma prawo do dochodzenia odszkodowania umownego.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Zapisz się na nasz newsletter

Jaką funkcję w umowie spełnia zastrzeżenie kary umownej?

Z całą pewnością należy stwierdzić, iż sam fakt zawarcia umowy o wycenę nieruchomości niesie za sobą duże ryzyko, które jest spowodowane niebezpieczeństwem zarówno niewykonania, jak i nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę. Zastrzeżenie w w/w umowie kary umownej ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z umowy.

REKLAMA

Należy wskazać, iż zastrzeżenie kary umownej ma na celu zastąpić odszkodowanie a także przyczynić się do zrealizowania uprawnień niezależnie od wysokości kwoty poniesionej przez wierzyciela. Jednakże może wierzyciel dochodzić swych uprawnień od momentu opóźnienia wykonania zobowiązania, za które dłużnik jest odpowiedzialny.

Zobacz także: Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Kto może dochodzić odszkodowania umownego?

Wierzyciel ma prawo dochodzić odszkodowania umownego w przypadku niewykonania zobowiązania – czyli wykonania zobowiązania wynikającego z treści umowy oraz uiszczenia na jego rzecz określonej w umowie kwoty. Warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość zarówno wykonawca, jak i zlecający mogą określić w sposób odrębny karę z tytułu niewykonania zobowiązania oraz karę z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania.

Wzór przykładowych postanowień określających karę umowną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy – Rzeczoznawca Majątkowy zobowiązuje się zapłacić karę umowną w wysokości 1000 zł na rzecz Zamawiającego,

2. Z każdy dzień zwłoki wykonania umowy – Rzeczoznawca Majątkowy zobowiązuje się zapłacić na rzecz Zamawiającego – kwotę w wysokości 1% wynagrodzenia z tytułu wykonania umowy.

Podstawa prawna:

- art. 483 ust. 1 Kodeks Cywilny

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA

O ile droższe jest mieszkanie z widokiem?

Jak dużo trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna? Czy mieszkania na wyższych kondygnacjach są dużo droższe? Co jeszcze sprawia, że cena za metr jest wyższa? 

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

REKLAMA