REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Przycinanie traw ozdobnych na wiosnę
kiedy przyciąć trawę ozdobną miskant, pampasową, turzycę, rozplenicę, stipę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać trawy pampasowe, miskanty, rozplenice, turzyce i stipę? Lepiej to zrobić po zimie na wiosnę czy jesienią? Kiedy zaplanować przycinanie traw ozdobnych posadzonych w donicach?
rozwiń >

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne są ostatnio bardzo modną rośliną ogrodową. Mają wiele plusów, co z pewnością sprawiło, że są tak popularne w polskich ogrodach. Przede wszystkim są naprawdę łatwe w uprawie. Wymagają słonecznego stanowiska. Nie mogą mieć zbyt wilgotnej gleby. Dobrze rosną nawet w mało żyznej ziemi. 

REKLAMA

Po drugie, są niezwykle atrakcyjne – mogą być ozdobą samą w sobie bądź stanowić wypełnienie wolnych przestrzeni w ogrodzie lub tworzyć naturalną kompozycję z innymi roślinami. Trawy ozdobne świetnie wyglądają również w donicach posadzone osobno lub w połączone z innymi gatunkami roślin.

Chinese Miscanthus 'Gracillimus' miskant jak przycinać kiedy na wiosnę wiosna

 

Chinese Miscanthus Gracillimus

ShutterStock

Po trzecie, pasują do wielu stylów. Mogą rosnąć w ogrodzie typowo wiejskim z łąką kwietną, w romantycznym angielskim połączone z różami czy typowo nowoczesnym, gdzie będą tworzyły długie, zielone szpalery.

Miscanthus Chinese Zebrinus (Zebrinus) kiedy przycinać wiosna marzec

 

Miscanthus Chinese Zebrinus (Zebrinus)

ShutterStock

Po czwarte, trawy ozdobne pięknie ozdabiają ogród jesienią, kiedy wiele innych roślin nie wygląda już zbyt estetycznie. To królowe jesiennych krajobrazów. Idealnie byłoby, aby trawy były wiecznie zielone, ale w świecie ogrodnika nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Późną jesienią lub zimą trawy usychają, taki jest fakt. Co robić – wycinać je przed zimą czy po zimie?

miskanty jesień w ogrodzie przycinanie jak kiedy przycinać wysokie trawy

 

Miskanty jesienią w ogrodzie

Infor.pl

Kiedy przycinać trawy – jesienią czy na wiosnę?

Największym obowiązkiem związanym z posiadaniem traw ozdobnych w ogrodzie jest ich przycinanie. W związku z tym przycinanie traw stanowi też ich największy minus. O ile kilka sztuk w ogrodzie do przycięcia nie jest wielkim wyzwaniem dla ogrodnika z pasją, o tyle już cały szpaler z pewnością tym wyzwaniem będzie dla każdego. Jest to jednak zabieg niezbędny dla zapewnienia zdrowego i estetycznego wzrostu traw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
trawy ozdobne w ogrodzie kiedy przycinać wiosna marzec kwiecień

 

Trawy ozdobne w ogrodzie - kiedy przycinać?

ShutterStock

Zatem kiedy należy je przycinać? Czy trawy ozdobne przycina się na zimę? Osoby, które lubią porządek i przeszkadza im widok suchych traw zimową porą, albo wycinają je już jesienią albo związują je, aby wiatr nie rozwiewał suchych źdźbeł po całym ogrodzie. Zdaniem ekspertów korzystniejszą opcją jest związywanie traw. Zasuszona część rośliny wystająca nad ziemią stanowi ochronę przed mrozem. Dodatkowo związana roślina zapobiega przedostawaniu się śniegu do środka, co chroni przed zbyt dużą wilgotnością, za czym trawy nie przepadają. By nie doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego, warto związywać trawy.

Niektórzy nie mogą oprzeć się widokowi naturalnie powiewających zimą źdźbeł traw, dlatego pozostawiają je bez związywania.

trawy miskanty w ogrodzie jesień kiedy przycinać jak wiosna

 

Trawy wysokie miskanty w ogrodzie późną jesienią i zimą.

ShutterStock

Kiedy przycinać trawy ozdobne po zimie?

Rekomenduje się przycinanie traw wczesną wiosną. Kiedy temperatura sięga powyżej 10 stopni, prawdziwych zielonych pasjonatów nie da się zamknąć w domach. Sekatory naostrzone czekają na pierwsze prace ogrodowe. Najdogodniejszym terminem na cięcie roślin w ogrodzie będzie początek marca. Należy jednak uważać na gatunki, które są mniej odporne na mrozy. Z nimi lepiej poczekać do początku kwietnia.

Kiedy przycinać trawy pampasowe?

Trawy pampasowe to najbardziej okazałe trawy ozdobne. Nie są jednak aż tak łatwe w uprawie jak np. miskanty. Potrafią przymarzać zimą, nawet już kilkuletnie rośliny. Warto więc szczególnie zadbać o nie zimą, związać, zakopczykować. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jeśli tylko przyjmie się i nie zmarznie, będzie cieszyć ogromnymi pióropuszami, które później można ściąć i użyć do dekoracji w domowych wnętrzach.

trawa pampasowa najpiękniejsza trawa ozdobna jak przycinać kiedy ciąć

 

Trawa pampasowa - najpiękniejsza trawa ozdobna

ShutterStock

Ze względu na ich niską mrozoodporność, przycinamy je na wiosnę. Marzec będzie dobrym czasem na wykonanie tej czynności.

trawa pampasowa kiedy przycinać wiosna

 

Trawa pampasowa

ShutterStock

Przy przycinaniu traw pampasowych należy uważać - ich liście potrafią kaleczyć jak kartka papieru. Dlatego też warto przemyśleć miejsce ich posadzenia, szczególnie przy małych dzieciach na pokładzie. Dodatkowo, pędy traw pampasowych potrafią być grube i twarde. Przy dużych egzemplarzach można uzbroić się w nożyce elektryczne lub piłę łańcuchową.

Kiedy przycinać trawy miskanty?

Miskanty to wysokie, piękne trawy o wielu różnych odmianach (np. Miskant Chiński Memory, Zebrinus czy Giganteus czyli miskant olbrzymi). Większość ma przepiękne kwiatostany, które szczególnie malowniczo wyglądają na wietrze. Mają pokrój fontanny i są bardziej elastyczne (trwa pampasowa jest sztywna, kwiatostany powstają na wyjątkowo sztywnych pędach), dlatego poruszają się wraz z podmuchem wiatru.

Miscanthus sinensis miskanty trawy ozdobne w ogrodzie kiedy przycinać jak ciąć

 

Miskanty - Miscanthus sinensis

ShutterStock

Miskanty są odporne na mrozy. Można pokusić się o przycięcie ich nawet przed zimą. Eksperci wskazują jednak na termin wiosenny na tego typu prace.

miskanty jesienią w ogrodzie trawy ozdobne wysokie jak kiedy przycinać przycinanie

 

Miskanty jesienią w ogrodzie

ShutterStock

Kiedy przycinać rozplenice?

Rozplenice to średniej wysokości trawy ozdobne (np. japońska Hameln). Są bardzo popularne ze względu za kompaktowe rozmiary, ale i efektowny wygląd. Są łatwe w uprawnie, ale zdarza się, że niektóre odmiany przymarzają. Przycinanie rozplenicy najlepiej wykonać na wiosnę tak, aby mieć pewność, że jej tym nie zaszkodzimy.

rozplenica japońska kiedy przycinać

 

Rozplenica japońska

ShutterStock

Ważne

Zwróć uwagę na kolor traw - zwykle te bordowe nie zimują w naszym klimacie (np. rozplenica japońska Rubrum).

Kiedy przycinać turzyce?

Turzyca to niska trawa ozdobna, która szybko się rozrasta, jest więc inwazyjna. Z drugiej strony pięknie, gęsto porasta teren. Co wyróżnia turzycę od innych opisywanych wyżej traw to jej zimowy wdzięk. Roślina ta jest zimozielona. Warto stosować ją w miejscach, gdzie rosnące obok rośliny obumierają na zimę. Może tworzyć niskie szpalery wzdłuż chodnika czy podjazdu. Turzyca może jednak przymarzać, dlatego tniemy ją późno. Z przycinaniem można poczekać nawet do początku kwietnia. Warto ją przycinać, ponieważ nowe, młode pędy są bardziej soczyste i zdrowe. Dodatkowo taki zabieg zagęszcza roślinę.

turzyca kiedy przycinać

 

Trawa ozdobna niska turzyca

ShutterStock

Kiedy przycinać trawę hakonechloa?

Hakonechloa to raczej wolno rozrastająca się trawa o wyjątkowym, rozłożystym, fontannowym pokroju. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale zdecydowanie warta zachodu. Hakonechloę przycina się wiosną. Należy jednak uważać na wyrastające nowe łodyżki tak, aby ich nie uszkodzić i nie spowolnić wzrostu rośliny.

trawa hakonechloa kiedy przycinać

 

Trawa hakonechloa

ShutterStock

Kiedy przycinać Stipę Pony Tails?

Stipa Pony Tails to niska trawa, bardzo romantyczna, zwiewna i bardzo modna. Często sadzana jest w towarzystwie brzóz, których gałęzie również kołyszą się na wietrze. Taki obraz jest bardzo odprężający i przyjemny nie tylko na oka, ale i umysłu. 

trawa stipa pony tails kiedy przycinać

 

Trawa stipa pony tails w donicach

ShutterStock

Co do zasady stipa nie wymaga cięcia. Jeśli nie wygląda estetycznie, można wyczesywać suche elementy. Warto jednak zastanowić się czy mamy czas na tego typu „zabawę” w ogrodzie. Niskie ścięcie stipy tuż przy ziemi daje świetne efekty, na które będzie jednak trzeba trochę poczekać.

Jak przycinać trawy w ogrodzie?

Przycinanie traw ozdobnych można omówić w ramach kilku głównych zasad:

  1. Trawy ozdobne przycinamy wczesną wiosną – w marcu.
  2. W celu ułatwienia cięcia warto związać roślinę tak, aby wycinane części nie rozwiewał wiatr.
jak wiązać trawy ozdobne na zimę zima w ogrodzie miskanty

 

Związanie trawy ułatwia jej wycinanie.

ShutterStock

  1. Trawy przycina się nisko, na wysokości 10 cm lub starsze rośliny na wysokości 20 cm nad ziemią.
przycinanie miskanta traw ozdobnych kiedy jak przycinać

 

Trawy ozdobne przycięte nisko.

ShutterStock

  1. Do cięcia traw można użyć ostrego sekatora, nożyc elektrycznych albo nawet piły łańcuchowej, gdy roślina jest szczególnie pokaźnych rozmiarów, np. Miskant olbrzymi.
jak przycinać trawy ozdobne kiedy przycinanie traw na wiosnę

 

Trawy wycinamy ostrym narzędziem - sektor, nożyce elektryczne lub piła łańcuchowa.

ShutterStock

  1. Aby utrzymać ładny pokrój, przycięta trawa powinna mieć kształt półkuli.
obcięte trawy ozdobne przycięte przycinanie jak przycinać kiedy ciąć

 

Obcięte trawy ozdobne.

ShutterStock

Trawy ozdobne w donicach – kiedy i jak ciąć?

Co do zasady z trawami ozdobnymi w donicach postępujemy tak jak z tymi, które rosną w gruncie, czyli przycinamy na wiosnę. Można jednak pokusić się o ścięcie takich traw już jesienią, jeśli postawimy donice w osłoniętym od wiatru, cieplejszym miejscu. Jeśli donica zostaje wystawiona na siarczyste mrozy, warto zostawić suche części rośliny, a nawet pomyśleć o jej przykryciu na zimę.

trawa ozdobna w donicy kiedy przycinać jak ciąć

 

Trawa ozdobna w donicy.

ShutterStock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA