Kiedy przycinać trawy?
REKLAMA
REKLAMA
- Trawy ozdobne w ogrodzie
- Kiedy przycinać trawy – jesienią czy na wiosnę?
- Kiedy przycinać trawy ozdobne po zimie?
- Kiedy przycinać trawy pampasowe?
- Kiedy przycinać trawy miskanty?
- Kiedy przycinać rozplenice?
- Kiedy przycinać turzyce?
- Kiedy przycinać trawę hakonechloa?
- Kiedy przycinać Stipę Pony Tails?
- Jak przycinać trawy w ogrodzie?
- Trawy ozdobne w donicach – kiedy i jak ciąć?
Trawy ozdobne w ogrodzie
Trawy ozdobne są ostatnio bardzo modną rośliną ogrodową. Mają wiele plusów, co z pewnością sprawiło, że są tak popularne w polskich ogrodach. Przede wszystkim są naprawdę łatwe w uprawie. Wymagają słonecznego stanowiska. Nie mogą mieć zbyt wilgotnej gleby. Dobrze rosną nawet w mało żyznej ziemi.
REKLAMA
Po drugie, są niezwykle atrakcyjne – mogą być ozdobą samą w sobie bądź stanowić wypełnienie wolnych przestrzeni w ogrodzie lub tworzyć naturalną kompozycję z innymi roślinami. Trawy ozdobne świetnie wyglądają również w donicach posadzone osobno lub w połączone z innymi gatunkami roślin.
Po trzecie, pasują do wielu stylów. Mogą rosnąć w ogrodzie typowo wiejskim z łąką kwietną, w romantycznym angielskim połączone z różami czy typowo nowoczesnym, gdzie będą tworzyły długie, zielone szpalery.
Po czwarte, trawy ozdobne pięknie ozdabiają ogród jesienią, kiedy wiele innych roślin nie wygląda już zbyt estetycznie. To królowe jesiennych krajobrazów. Idealnie byłoby, aby trawy były wiecznie zielone, ale w świecie ogrodnika nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Późną jesienią lub zimą trawy usychają, taki jest fakt. Co robić – wycinać je przed zimą czy po zimie?
Kiedy przycinać trawy – jesienią czy na wiosnę?
Największym obowiązkiem związanym z posiadaniem traw ozdobnych w ogrodzie jest ich przycinanie. W związku z tym przycinanie traw stanowi też ich największy minus. O ile kilka sztuk w ogrodzie do przycięcia nie jest wielkim wyzwaniem dla ogrodnika z pasją, o tyle już cały szpaler z pewnością tym wyzwaniem będzie dla każdego. Jest to jednak zabieg niezbędny dla zapewnienia zdrowego i estetycznego wzrostu traw.
Zatem kiedy należy je przycinać? Czy trawy ozdobne przycina się na zimę? Osoby, które lubią porządek i przeszkadza im widok suchych traw zimową porą, albo wycinają je już jesienią albo związują je, aby wiatr nie rozwiewał suchych źdźbeł po całym ogrodzie. Zdaniem ekspertów korzystniejszą opcją jest związywanie traw. Zasuszona część rośliny wystająca nad ziemią stanowi ochronę przed mrozem. Dodatkowo związana roślina zapobiega przedostawaniu się śniegu do środka, co chroni przed zbyt dużą wilgotnością, za czym trawy nie przepadają. By nie doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego, warto związywać trawy.
Niektórzy nie mogą oprzeć się widokowi naturalnie powiewających zimą źdźbeł traw, dlatego pozostawiają je bez związywania.
Kiedy przycinać trawy ozdobne po zimie?
Rekomenduje się przycinanie traw wczesną wiosną. Kiedy temperatura sięga powyżej 10 stopni, prawdziwych zielonych pasjonatów nie da się zamknąć w domach. Sekatory naostrzone czekają na pierwsze prace ogrodowe. Najdogodniejszym terminem na cięcie roślin w ogrodzie będzie początek marca. Należy jednak uważać na gatunki, które są mniej odporne na mrozy. Z nimi lepiej poczekać do początku kwietnia.
Kiedy przycinać trawy pampasowe?
Trawy pampasowe to najbardziej okazałe trawy ozdobne. Nie są jednak aż tak łatwe w uprawie jak np. miskanty. Potrafią przymarzać zimą, nawet już kilkuletnie rośliny. Warto więc szczególnie zadbać o nie zimą, związać, zakopczykować. Najlepiej posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jeśli tylko przyjmie się i nie zmarznie, będzie cieszyć ogromnymi pióropuszami, które później można ściąć i użyć do dekoracji w domowych wnętrzach.
Ze względu na ich niską mrozoodporność, przycinamy je na wiosnę. Marzec będzie dobrym czasem na wykonanie tej czynności.
Przy przycinaniu traw pampasowych należy uważać - ich liście potrafią kaleczyć jak kartka papieru. Dlatego też warto przemyśleć miejsce ich posadzenia, szczególnie przy małych dzieciach na pokładzie. Dodatkowo, pędy traw pampasowych potrafią być grube i twarde. Przy dużych egzemplarzach można uzbroić się w nożyce elektryczne lub piłę łańcuchową.
Kiedy przycinać trawy miskanty?
Miskanty to wysokie, piękne trawy o wielu różnych odmianach (np. Miskant Chiński Memory, Zebrinus czy Giganteus czyli miskant olbrzymi). Większość ma przepiękne kwiatostany, które szczególnie malowniczo wyglądają na wietrze. Mają pokrój fontanny i są bardziej elastyczne (trwa pampasowa jest sztywna, kwiatostany powstają na wyjątkowo sztywnych pędach), dlatego poruszają się wraz z podmuchem wiatru.
Miskanty są odporne na mrozy. Można pokusić się o przycięcie ich nawet przed zimą. Eksperci wskazują jednak na termin wiosenny na tego typu prace.
Kiedy przycinać rozplenice?
Rozplenice to średniej wysokości trawy ozdobne (np. japońska Hameln). Są bardzo popularne ze względu za kompaktowe rozmiary, ale i efektowny wygląd. Są łatwe w uprawnie, ale zdarza się, że niektóre odmiany przymarzają. Przycinanie rozplenicy najlepiej wykonać na wiosnę tak, aby mieć pewność, że jej tym nie zaszkodzimy.
Zwróć uwagę na kolor traw - zwykle te bordowe nie zimują w naszym klimacie (np. rozplenica japońska Rubrum).
Kiedy przycinać turzyce?
Turzyca to niska trawa ozdobna, która szybko się rozrasta, jest więc inwazyjna. Z drugiej strony pięknie, gęsto porasta teren. Co wyróżnia turzycę od innych opisywanych wyżej traw to jej zimowy wdzięk. Roślina ta jest zimozielona. Warto stosować ją w miejscach, gdzie rosnące obok rośliny obumierają na zimę. Może tworzyć niskie szpalery wzdłuż chodnika czy podjazdu. Turzyca może jednak przymarzać, dlatego tniemy ją późno. Z przycinaniem można poczekać nawet do początku kwietnia. Warto ją przycinać, ponieważ nowe, młode pędy są bardziej soczyste i zdrowe. Dodatkowo taki zabieg zagęszcza roślinę.
Kiedy przycinać trawę hakonechloa?
Hakonechloa to raczej wolno rozrastająca się trawa o wyjątkowym, rozłożystym, fontannowym pokroju. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, ale zdecydowanie warta zachodu. Hakonechloę przycina się wiosną. Należy jednak uważać na wyrastające nowe łodyżki tak, aby ich nie uszkodzić i nie spowolnić wzrostu rośliny.
Kiedy przycinać Stipę Pony Tails?
Stipa Pony Tails to niska trawa, bardzo romantyczna, zwiewna i bardzo modna. Często sadzana jest w towarzystwie brzóz, których gałęzie również kołyszą się na wietrze. Taki obraz jest bardzo odprężający i przyjemny nie tylko na oka, ale i umysłu.
Co do zasady stipa nie wymaga cięcia. Jeśli nie wygląda estetycznie, można wyczesywać suche elementy. Warto jednak zastanowić się czy mamy czas na tego typu „zabawę” w ogrodzie. Niskie ścięcie stipy tuż przy ziemi daje świetne efekty, na które będzie jednak trzeba trochę poczekać.
Jak przycinać trawy w ogrodzie?
Przycinanie traw ozdobnych można omówić w ramach kilku głównych zasad:
- Trawy ozdobne przycinamy wczesną wiosną – w marcu.
- W celu ułatwienia cięcia warto związać roślinę tak, aby wycinane części nie rozwiewał wiatr.
- Trawy przycina się nisko, na wysokości 10 cm lub starsze rośliny na wysokości 20 cm nad ziemią.
- Do cięcia traw można użyć ostrego sekatora, nożyc elektrycznych albo nawet piły łańcuchowej, gdy roślina jest szczególnie pokaźnych rozmiarów, np. Miskant olbrzymi.
- Aby utrzymać ładny pokrój, przycięta trawa powinna mieć kształt półkuli.
Trawy ozdobne w donicach – kiedy i jak ciąć?
Co do zasady z trawami ozdobnymi w donicach postępujemy tak jak z tymi, które rosną w gruncie, czyli przycinamy na wiosnę. Można jednak pokusić się o ścięcie takich traw już jesienią, jeśli postawimy donice w osłoniętym od wiatru, cieplejszym miejscu. Jeśli donica zostaje wystawiona na siarczyste mrozy, warto zostawić suche części rośliny, a nawet pomyśleć o jej przykryciu na zimę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.