Oparzelina słoneczna – zimowy wróg drzew
REKLAMA
REKLAMA
Jak powstaje oparzelina słoneczna?
Do oparzenia słonecznego może dojść, gdy silne słońce bezpośrednio oświetla korę młodego drzewa. Zjawisko to szczególnie mocno dotyka drzewa pod koniec zimy, gdy słońce nagrzewa korę do temperatury wyższej niż temperatura powietrza. Nagłe ochłodzenie powierzchni drzewa (po zachodzie słońca lub w nocy) i następujące po nim skurczenie się kory oraz zamarzanie komórek doprowadza do uszkodzeń.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?
Co zrobić jeśli zauważymy uszkodzenie?
Jeśli wcześnie zauważymy uszkodzenie, możemy przymocować poluzowana korę do konaru (za pomocą dużych zszywek lub małych gwoździ o szerokich łbach) i pokryć uszkodzone miejsce preparatem ochronnym np. maścią ogrodniczą. Uszkodzenia nie naprawione od razu spowodują oddzielenie się kory od drewna. Drewno wokół kory obumrze, co powoduje często konieczność wykonania poważnych cięć wiosną.
Zobacz także: Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę
Jak zapobiegać oparzelinie słonecznej?
Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia oparzeń drzew jest opryskiwanie co dwa lub trzy lata rozcieńczoną białą farba lateksową. Szczególną uwagę należy zwrócić na pokrycie farbą pnia i dolnych konarów od strony południowej i wschodniej, skąd słońce świeci najmocniej późną zimą. Zabieg ten pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury soków drzewa. Bielenie drzew jest tez korzystne w rejonach o upalnych latach, gdzie palące słońce często wywołuje spękania kory.
Inne uszkodzenia zimowe
Oprócz oparzeń słonecznych dla drzew niebezpieczne mogą być przemarznięcia pędów (niezdrewniałych należycie przed zimą), uszkodzenie komórek przez mroźne wiatry lub susza fizjologiczna (ocieplenie pod koniec zimy pobudza pąki do aktywności, przez co drzewa tracą wilgoć, której nie mogą uzupełnić zamarznięte korzenie).
Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?
Zapobiec uszkodzeniom zimowym można poprzez:
• stosowanie odmian, które nadają się do uprawy w naszym klimacie,
• ostrożne przycinanie we właściwym czasie,
• stosowanie nawożenia we właściwych terminach, by nie stymulować późnego wzrostu,
• ściółkowanie podłoża korą, słomą lub warstwą liści w celu ochrony korzeni przed przemrożeniem lub zbyt szybkim nagrzewaniem się oraz utratą wilgoci.
Zobacz także: Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy
REKLAMA
REKLAMA