REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oparzelina słoneczna – zimowy wróg drzew

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew.
Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew.

REKLAMA

REKLAMA

Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew. Oparzelinę słoneczną można rozpoznać po wybrzuszeniach kory, którym towarzyszą małe pęknięcia, a nawet szczeliny powstające wzdłuż pnia.

Jak powstaje oparzelina słoneczna?

Do oparzenia słonecznego może dojść, gdy silne słońce bezpośrednio oświetla korę młodego drzewa. Zjawisko to szczególnie mocno dotyka drzewa pod koniec zimy, gdy słońce nagrzewa korę do temperatury wyższej niż temperatura powietrza. Nagłe ochłodzenie powierzchni drzewa (po zachodzie słońca lub w nocy) i następujące po nim skurczenie się kory oraz zamarzanie komórek doprowadza do uszkodzeń.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?

Co zrobić jeśli zauważymy uszkodzenie?

Jeśli wcześnie zauważymy uszkodzenie, możemy przymocować poluzowana korę do konaru (za pomocą dużych zszywek lub małych gwoździ o szerokich łbach) i pokryć uszkodzone miejsce preparatem ochronnym np. maścią ogrodniczą. Uszkodzenia nie naprawione od razu spowodują oddzielenie się kory od drewna. Drewno wokół kory obumrze, co powoduje często konieczność wykonania poważnych cięć wiosną.

Zobacz także: Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Jak zapobiegać oparzelinie słonecznej?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia oparzeń drzew jest opryskiwanie co dwa lub trzy lata rozcieńczoną białą farba lateksową. Szczególną uwagę należy zwrócić na pokrycie farbą pnia i dolnych konarów od strony południowej i wschodniej, skąd słońce świeci najmocniej późną zimą. Zabieg ten pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury soków drzewa. Bielenie drzew jest tez korzystne w rejonach o upalnych latach, gdzie palące słońce często wywołuje spękania kory.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne uszkodzenia zimowe

Oprócz oparzeń słonecznych dla drzew niebezpieczne mogą być przemarznięcia pędów (niezdrewniałych należycie przed zimą), uszkodzenie komórek przez mroźne wiatry lub susza fizjologiczna (ocieplenie pod koniec zimy pobudza pąki do aktywności, przez co drzewa tracą wilgoć, której nie mogą uzupełnić zamarznięte korzenie).

Zobacz także: Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Zapobiec uszkodzeniom zimowym można poprzez:
• stosowanie odmian, które nadają się do uprawy w naszym klimacie,
• ostrożne przycinanie we właściwym czasie,
• stosowanie nawożenia we właściwych terminach, by nie stymulować późnego wzrostu,
• ściółkowanie podłoża korą, słomą lub warstwą liści w celu ochrony korzeni przed przemrożeniem lub zbyt szybkim nagrzewaniem się oraz utratą wilgoci.

Zobacz także:  Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA