REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Sarna.
Sarna.
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Jakie zwierzęta powodują uszkodzenia?

Karczowniki i zające

REKLAMA

Mogą obgryzać korę z gałęzi, które znajdują się blisko ziemi. Jeśli gałąź zostanie pozbawiona kory na całym obwodzie, to nie przeżyje. Niezależnie od tego jak szeroki jest ubytek. Gałąź taka może nawet wypuścić liście wiosna, lecz będzie słaba i w końcu obumrze. Najlepiej, więc odcinać najniżej położone gałęzie, aby uniemożliwić gryzoniom ich uszkadzanie.

Zobacz także: Jak odstraszyć gołębie, nie raniąc ich?

Łosie

Mogą uszkadzać drzewa na większej wysokości. Odetnijmy górne gałęzie uszkodzone przez zwierzęta. Jeśli ubytek nie obejmuje jeszcze całego obwodu konaru lub gałęzi, należy posmarować te miejsca dobra maścią ogrodnicza lub dostępnymi preparatami (w formie emulsji) przeznaczonymi do tego celu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jelenie, sarny

Jelenie, sarny i inne duże zwierzęta zgryzają czasami mniejsze gałęzie, mogą też pozbawić drzewa całych konarów. Należy wtedy odciąć postrzępione, ogryzione kikuty gałęzi aż do następnego zdrowego konaru.

Zobacz także: Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?

Jak zapobiec uszkodzeniom roślin?

REKLAMA

Praktyczna ochroną przed uszkodzeniami drzew powodowanymi przez zwierzęta jest stosowanie osłon pni i gałęzi. Najbardziej lubiane przez zwierzynę są drzewka owocowe i inne użytkowe gatunki drzew lub krzewów. Do ochrony pni służą specjalne siatki, różnego rodzaju plastikowe osłony lub płotki. Tego typu artykuły są dostępne w centrach ogrodniczych. Należy pamiętać, aby wysokość bariery była większa niż spodziewana głębokość pokrywy śnieżnej.

Można także stosować specjalne preparaty chemiczne do odstraszania zwierząt. Poprzez nieprzyjemny dla zwierząt zapach lub posmak zniechęcają one zwierzęta do obgryzania kory i innych części drzew. Smaruje się nimi drzewa w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia.

Skutecznym sposobem jest też owijanie drzewek owocowych folią. Należy owinąć drzewa niezbyt ściśle, aby się nie zaparzyły i żeby folia szeleściła. Może to zniechęcić zarówno zwierzęta małe jak zające oraz duże jelenie czy łosie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA