Większość z nich to rośliny zimozielone – brukentalia, golteria, kalmia, pieris, różanecznik, wrzos, wrzosiec. Nieliczne (azalia, borówka, enkiant dzwonkowaty) zrzucają na zimę liście.
Zimowego okrycia wymagają krzewy i drzewa wrażliwe na mróz, wiatr i suszę. Są to m.in. azalie, hortensje dębolistne, magnolie, klony palmowe, pierisy, różaneczniki, róże i wrzosy.
Paprocie, choć nie kwitną, swoimi liśćmi potrafią przyciągnąć uwagę, i zachwycać różnorodną formą i kolorem „pióropuszy”. Prawidłowo pielęgnowane mogą być ozdobą przez wiele lat, a ich naturalne właściwości pochłaniania toksyn, nawilżania powietrza i wytwarzania tlenu, wpływają pozytywnie na nas i nasze otoczenie.
Pokrzywy mają w ogrodnictwie dużą wartość. Są bogate w pierwiastki śladowe, potas, krzem, azot, magnez, aminokwasy. Dlatego wykorzystuje się je do przygotowywania wyciągów i gnojówek, które zwalczają m.in. mszyce.
Im mniejszy numer strefy, tym większa mrozoodporność. Zimotrwałość roślin zależy od minimalnej temperatury, jej silnych wahań zimą, obecności pokrywy śnieżnej, ukształtowania terenu, stanowiska, wilgotności powietrza i gleby. Dlatego podział ten traktuj tylko orientacyjnie.