Czy wiesz jak wybrać ładne krzewy na działkę?
REKLAMA
REKLAMA
Azalia – jest piękna, ale dosyć wymagająca. Może mieć wysokość od 30 cm do 2 m. Potrzebuje słonecznego stanowiska, próchniczej, kwaśnej ziemi i wilgotnego podłoża przez cały rok. Wymaga systematycznego nawożenia. Dobrze znosi nawet silne mrozy. Nie wymaga cięcia, ale jeśli zachodzi taka konieczność – dobrze je znoszą.
REKLAMA
REKLAMA
Bukszpan – długowieczny, zimozielony krzew. Rośnie powoli, osiąga wysokość 2 m. Nadaje się na ogrodzenia i żywopłoty. Może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych oraz ocienionych, ale nie udaje się na podmokłych. Podlewaj go też zimą i na przedwiośniu (gdy ziemia jest rozmarznięta). Trzy razy w roku – przełom marca i kwietnia, czerwiec oraz koniec lipca, zasil go nawozem (najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej). Zabezpiecz krzew przed zimą- nie lubi przeciągów i wiatrów.
Forsycja – dorasta do 2 – 3 m, zakwita na żółto wczesna wiosną. Wymaga słonecznego stanowiska. Lubi żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoże. Dobrze znosi warunki miejskie. Nadaje się na żywopłoty swobodnie rosnące i formowane. Przycinaj ją po kwitnieniu – odetnij ok. 2/3 długości kwitnących pędów. Nie przycinany krzew będzie kwitł tylko na wierzchołkach, ogołoci się od dołu.
Hortensja – bardzo intensywnie rośnie (wysokość do 1,5 m). Ma kwiaty najczęściej w białym, różowym (barwę tę możesz zmienić na niebieską - podlej kilkakrotnie roślinę roztworem ałunu amonowego lub siarczanu glinu) albo niebieskim kolorze. Kwitnie w lipcu – sierpniu. Dobrze czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Lubi próchnicze, kwaśne, wilgotne gleby. Wiosną usuwaj resztki zeszłorocznych kwiatostanów i słabych pędów. Może przemarzać, dlatego zabezpieczaj ją przed mrozem.
REKLAMA
Jaśminowiec - osiąga 3 m wysokości. Nie posiada specjalnych wymagań i rośnie dobrze na każdej glebie. Kwitnie na biało w czerwcu. Kwiaty silnie pachną. Po przekwitnięciu skróć pędy o połowę. Nadaje się na nieformowane i formowane żywopłoty (ale wtedy nie kwitnie). Często bywa atakowany przez mszyce. Jest odporny na mróz.
Kalina koralowa – rośnie do 4 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Ma śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany, które różowieją w miarę przekwitania, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. Jest odporna na zanieczyszczenia środowiska. Przycinaj jej przekwitłe pędy.
Magnolia – ma piękne kwiaty. Najlepiej udaje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Lubi żyzną, głęboką glebę o lekko kwaśnym odczynie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz – zabezpiecz je przed zimą (usyp kopczyk z trocin lub torfu i okryj np. jutowym workiem). Kilka razy w roku (od marca do początku lipca) nawieź ją kompostem.
Wrzos – niewielki, łatwy w uprawie krzew. Ma fioletowe, białe, różowe i długo kwitnące kwiaty. Najlepiej sadź go w skupiskach na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Lubi przepuszczalne, lekkie, kwaśne gleby. Co roku wczesna wiosną ścinaj przekwitłe kwiatostany – będą lepiej kwitły. Jest mało odporny na mróz – zabezpieczaj go świerkowymi gałązkami lub włókniną.
Żurawina wielkoowocowa – wiecznie zielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Silnie się rozrasta i tworzy zielony kobierzec z długich, płożących pędów. Wymaga słonecznego stanowiska i lekkiej, kwaśnej gleby. Ma niepozorne kwiatostany, po których przekwitnięciu pojawiają się kuliste jagody. Nie znosi suszy – regularnie i obficie ją podlewaj.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA