REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wybrać ładne krzewy na działkę?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Krzewy nie są szczególnie trudne w uprawie, wiele z nich pięknie kwitnie. Potrzebują co najmniej kilku lat, aby osiągnąć właściwą wielkość. Dlatego urządzanie działki rozpocznij od ich posadzenia.

Azalia – jest piękna, ale dosyć wymagająca. Może mieć wysokość od 30 cm do 2 m. Potrzebuje słonecznego stanowiska, próchniczej, kwaśnej ziemi i wilgotnego podłoża przez cały rok. Wymaga systematycznego nawożenia. Dobrze znosi nawet silne mrozy. Nie wymaga cięcia, ale jeśli zachodzi taka konieczność – dobrze je znoszą.

REKLAMA

REKLAMA

Bukszpan – długowieczny, zimozielony krzew. Rośnie powoli, osiąga wysokość 2 m. Nadaje się na ogrodzenia i żywopłoty. Może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych oraz ocienionych, ale nie udaje się na podmokłych. Podlewaj go też zimą i na przedwiośniu (gdy ziemia jest rozmarznięta). Trzy razy w roku – przełom marca i kwietnia, czerwiec oraz koniec lipca, zasil go nawozem (najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej). Zabezpiecz krzew przed zimą- nie lubi przeciągów i wiatrów.

Forsycja – dorasta do 2 – 3 m, zakwita na żółto wczesna wiosną. Wymaga słonecznego stanowiska. Lubi żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoże. Dobrze znosi warunki miejskie. Nadaje się na żywopłoty swobodnie rosnące i formowane. Przycinaj ją po kwitnieniu – odetnij ok. 2/3 długości kwitnących pędów. Nie przycinany krzew będzie kwitł tylko na wierzchołkach, ogołoci się od dołu.

Hortensja – bardzo intensywnie rośnie (wysokość do 1,5 m). Ma kwiaty najczęściej w białym, różowym (barwę tę możesz zmienić na niebieską - podlej kilkakrotnie roślinę roztworem ałunu amonowego lub siarczanu glinu) albo niebieskim kolorze. Kwitnie w lipcu – sierpniu. Dobrze czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Lubi próchnicze, kwaśne, wilgotne gleby. Wiosną usuwaj resztki zeszłorocznych kwiatostanów i słabych pędów. Może przemarzać, dlatego zabezpieczaj ją przed mrozem.

REKLAMA

Jaśminowiec - osiąga 3 m wysokości. Nie posiada specjalnych wymagań i rośnie dobrze na każdej glebie. Kwitnie na biało w czerwcu. Kwiaty silnie pachną. Po przekwitnięciu skróć pędy o połowę. Nadaje się na nieformowane i formowane żywopłoty (ale wtedy nie kwitnie). Często bywa atakowany przez mszyce. Jest odporny na mróz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalina koralowa – rośnie do 4 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Ma śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany, które różowieją w miarę przekwitania, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. Jest odporna na zanieczyszczenia środowiska. Przycinaj jej przekwitłe pędy.

Magnolia – ma piękne kwiaty. Najlepiej udaje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Lubi żyzną, głęboką glebę o lekko kwaśnym odczynie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz – zabezpiecz je przed zimą (usyp kopczyk z trocin lub torfu i okryj np. jutowym workiem). Kilka razy w roku (od marca do początku lipca) nawieź ją kompostem.

Wrzos – niewielki, łatwy w uprawie krzew. Ma fioletowe, białe, różowe i długo kwitnące kwiaty. Najlepiej sadź go w skupiskach na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Lubi przepuszczalne, lekkie, kwaśne gleby. Co roku wczesna wiosną ścinaj przekwitłe kwiatostany – będą lepiej kwitły. Jest mało odporny na mróz – zabezpieczaj go świerkowymi gałązkami lub włókniną.

Żurawina wielkoowocowa – wiecznie zielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Silnie się rozrasta i tworzy zielony kobierzec z długich, płożących pędów. Wymaga słonecznego stanowiska i lekkiej, kwaśnej gleby. Ma niepozorne kwiatostany, po których przekwitnięciu pojawiają się kuliste jagody. Nie znosi suszy – regularnie i obficie ją podlewaj.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

REKLAMA

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA