Czy wiesz jak pielęgnować pnącza jednoroczne ?
REKLAMA
REKLAMA
Najpopularniejsze gatunki: groszek pachnący, fasola wielkokwiatowa, nasturcja większa, chmiel japoński, thunbergia, wilec.
REKLAMA
Wybierz miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Wszystkie (nawet te o słabszym wzroście) mocno się rozgałęziają - powstaje gęsta ściana zieleni ozdobiona kwiatami. Zapewnij roślinom podpory – siatki, sznurki, trejaże.
Stosuj żyzną, przepuszczalną ziemię (najlepiej dla roślin balkonowych). Na dnie pojemnika umieść drenaż. W kwietniu do gruntu wysiej (lub wysadź rozsady w rzędach - rozstawa 30-40 cm) chmiel, groszek, wilec. Pozostałe pnącza później – w maju.
REKLAMA
Niektóre gatunki (kobea, tunbergia) mają długi okres wegetacji – zasiej je w marcu do doniczek i uprawiaj pod osłonami (w domu na parapecie). , dopóki nie nadejdzie czas majowego sadzenia na balkonie. Kto się boi, że w domu otrzyma nadmiernie wyciągniętą rozsadę, może w odpowiednim czasie kupić podrośnięte rośliny w sklepie ogrodniczym.
Okazy z domu lub szklarni trzeba stopniowo przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz, wystawiając je codziennie na kilka godzin na dwór. Wschodzącym siewkom (np. fasoli i nasturcji) szkodzą przymrozki - ochroń je agrowłókniną lub papierem. Gdy wyrastają zbyt gęsto – przerzedź je.
Nie dopuść, aby podłoże wyschło – pnącza potrzebują sporo wody, ponieważ tworzą dużą masę liści i pędów. Uważaj jednak, żeby ich nie przelać. Rośliny zasilaj nawozami przeznaczonymi do gatunków balkonowych. Zabiegi rozpocznij po dwóch tygodniach od posadzenia i kontynuuj co tydzień.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.