REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?
Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Przede wszystkim, myśląc o zakupie gruntu, nie możemy wyłącznie skupiać się na jego atrakcyjności wizualnej – takie podejście bowiem może okazać się zgubne. Najistotniejszy czynnik, który powinniśmy uwzględnić w przypadku produktu inwestycyjnego, stanowi potencjał, czyli w tym przypadku wzrost wartości ziemi. Z pozoru każdy moment w roku jest dobry na zakup gruntu, jednak im bliżej 31 grudnia, tym pojawia się więcej przesłanek, które przemawiają właśnie za inwestycją w ziemię.

REKLAMA

Zakup gruntu - kwestie podatkowe

Ważny czynnik, wpływający na decyzje zakupowe, stanowią podatki. Po pierwsze, planując inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę kwestię odsprzedaży i związane z tym uwarunkowania prawno-podatkowe.

REKLAMA

Od momentu zakupu działki musi minąć minimum 5 pełnych lat kalendarzowych (styczeń-grudzień), abyśmy mogli odsprzedać ją bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego – wyjaśnia Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. –  Lepiej więc dokonać zakupu przed końcem roku. Jeśli zrobimy to w styczniu, a będziemy chcieli maksymalizować własne zyski i nie musieć odprowadzać podatku, w rzeczywistości ten 5-letni okres będziemy liczyć od 1 stycznia kolejnego roku (2022). W takim przypadku ze spieniężeniem nieruchomości będziemy musieli poczekać niemal 6 lat zamiast pięciu.

Koniec roku ze względów podatkowych istotny jest również dla przedsiębiorców, budżetujących i podsumowujących własne wyniki finansowe. Dla tych, którym zostały wolne środki i chcieliby ulokować je w stabilnej inwestycji, jaką stanowi ziemia, oczywistym plusem jest możliwość odliczenia kosztów zakupu takiej nieruchomości, a także podatku VAT.

Przed noworoczną korektą, z myślą o dalszych inwestycjach na działce

Grudzień to również doskonały moment na uzyskanie lepszej ceny przed styczniową korektą związaną z systematycznym wzrostem wartości gruntów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele różnorodnych czynników wpływa na to, że grudzień jest doskonałym momentem na zakup gruntu. Jeśli planujemy finansowanie ziemi przy wsparciu banku, to również w tym przypadku koniec roku jest najkorzystniejszym momentem, ze względu na tendencję banków do obniżania kosztów kredytów hipotecznych– doradza Jakub Węglarski. – Dodatkowo, grudzień to optymalny czas zakupu, jeżeli na działce planujemy kolejne inwestycje. Poza sezonem bowiem łatwiej i sprawniej uzyskamy pozwolenia. Będziemy mieć czas na zaplanowanie i przygotujemy się do rozpoczęcia budowy w sezonie wiosenno-letnim – wyjaśnia.

Czynniki pandemiczne a zakup działki

REKLAMA

Obecnie koronnym argumentem za stabilnym i bezpiecznym lokowaniem pieniędzy jest sytuacja ekonomiczna i rosnąca inflacja. Założenie lokaty bankowej po tegorocznych obniżkach stóp procentowych i spadającej wartości pieniądza oznacza straty. Z kolei inwestowanie na giełdzie niesie za sobą wysokie ryzyko inwestycyjne i możliwość utraty zainwestowanych środków.

Ziemia natomiast jest stabilnym instrumentem finansowym, który – jak pokazują doświadczenia historyczne – zazwyczaj nie poddaje się kryzysowi ekonomicznemu, co odzwierciedlają również  tegoroczne dane rynkowe tj. wzrost popytu i wartości, pomimo panującej pandemii.

Wraz z oznakami wiosny zawsze rośne zainteresowanie działkami i związanym z nimi wypoczynkiem, a w trakcie pandemii można spodziewać się wzmożonego i stale rosnącego zainteresowania ziemią – tłumaczy Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. – Jak pokazały tegoroczne doświadczenia, Polacy weekendy i wakacje spędzali głównie w kraju, chętnie na własnej działce, stanowiącej swoisty azyl. Dostrzegli, jak ważne dla własnego zdrowia może być posiadanie choćby kawałka gruntu. Zauważyliśmy również, że ziemia stanowi idealne zabezpieczenie posiadanego kapitału.  Sezon na grunty trwa. Pandemia, jak widać, nie ustępuje, co z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza wzrost popytu, czego następstwem jest wzrost cen. Zauważalnej korekty cen ziemi spodziewajmy się już w drugim kwartale 2021 – dodaje.

Z końcem roku warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym w postaci działki, która pozwala ochronić i pomnożyć posiadany kapitał. Dodatkowo, swobodne spędzanie czasu poza miastem i relaks na łonie natury, przełoży się z pewnością na poczucie prywatności i swobody w tak trudnych, pełnych ograniczeń czasach. Coraz więcej osób będzie dążyć do posiadania własnej działki, która jest synonimem wolności nie tylko finansowej, ale również tej życiowej i mentalnej. Zwróćmy uwagę na fakt, że coraz więcej doradców finansowych rekomenduje posiadanie gruntu, będącego niejako podstawą portfela inwestycyjnego i zabezpieczeniem pozostałych aktywów.

Więcej informacji o inwestycjach w grunty:

www.rodzinneinwestycje.pl

www.grunttoziemia.pl

****

Universe Properties Group Rodzinne Inwestycje, właściciel marki Rodzinne Inwestycje, to lider rynku, dostarczający produkty inwestycyjne w postaci unikalnych gruntów o wysokim potencjale wzrostu wartości. Szeroka oferta firmy kierowana jest do klientów o zróżnicowanych oczekiwaniach. Rodzinne Inwestycje w swoim portfelu produktowym posiadają grunty sprawdzone, zakupione wcześniej na własny rachunek, co zdejmuje z inwestorów możliwe ryzyka oraz obowiązki związane z zakupem ziemi. Podpisanie aktu notarialnego to dopiero pierwszy etap współpracy, w którym firma zobowiązuje się m.in. do obsługi pielęgnacyjnej i rozwojowej zakupionego przez Inwestora gruntu, co ma na celu szybszy wzrost wartości produktu.

 

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA