REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?
Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Przede wszystkim, myśląc o zakupie gruntu, nie możemy wyłącznie skupiać się na jego atrakcyjności wizualnej – takie podejście bowiem może okazać się zgubne. Najistotniejszy czynnik, który powinniśmy uwzględnić w przypadku produktu inwestycyjnego, stanowi potencjał, czyli w tym przypadku wzrost wartości ziemi. Z pozoru każdy moment w roku jest dobry na zakup gruntu, jednak im bliżej 31 grudnia, tym pojawia się więcej przesłanek, które przemawiają właśnie za inwestycją w ziemię.

REKLAMA

Zakup gruntu - kwestie podatkowe

Ważny czynnik, wpływający na decyzje zakupowe, stanowią podatki. Po pierwsze, planując inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę kwestię odsprzedaży i związane z tym uwarunkowania prawno-podatkowe.

REKLAMA

Od momentu zakupu działki musi minąć minimum 5 pełnych lat kalendarzowych (styczeń-grudzień), abyśmy mogli odsprzedać ją bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego – wyjaśnia Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. –  Lepiej więc dokonać zakupu przed końcem roku. Jeśli zrobimy to w styczniu, a będziemy chcieli maksymalizować własne zyski i nie musieć odprowadzać podatku, w rzeczywistości ten 5-letni okres będziemy liczyć od 1 stycznia kolejnego roku (2022). W takim przypadku ze spieniężeniem nieruchomości będziemy musieli poczekać niemal 6 lat zamiast pięciu.

Koniec roku ze względów podatkowych istotny jest również dla przedsiębiorców, budżetujących i podsumowujących własne wyniki finansowe. Dla tych, którym zostały wolne środki i chcieliby ulokować je w stabilnej inwestycji, jaką stanowi ziemia, oczywistym plusem jest możliwość odliczenia kosztów zakupu takiej nieruchomości, a także podatku VAT.

Przed noworoczną korektą, z myślą o dalszych inwestycjach na działce

Grudzień to również doskonały moment na uzyskanie lepszej ceny przed styczniową korektą związaną z systematycznym wzrostem wartości gruntów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele różnorodnych czynników wpływa na to, że grudzień jest doskonałym momentem na zakup gruntu. Jeśli planujemy finansowanie ziemi przy wsparciu banku, to również w tym przypadku koniec roku jest najkorzystniejszym momentem, ze względu na tendencję banków do obniżania kosztów kredytów hipotecznych– doradza Jakub Węglarski. – Dodatkowo, grudzień to optymalny czas zakupu, jeżeli na działce planujemy kolejne inwestycje. Poza sezonem bowiem łatwiej i sprawniej uzyskamy pozwolenia. Będziemy mieć czas na zaplanowanie i przygotujemy się do rozpoczęcia budowy w sezonie wiosenno-letnim – wyjaśnia.

Czynniki pandemiczne a zakup działki

REKLAMA

Obecnie koronnym argumentem za stabilnym i bezpiecznym lokowaniem pieniędzy jest sytuacja ekonomiczna i rosnąca inflacja. Założenie lokaty bankowej po tegorocznych obniżkach stóp procentowych i spadającej wartości pieniądza oznacza straty. Z kolei inwestowanie na giełdzie niesie za sobą wysokie ryzyko inwestycyjne i możliwość utraty zainwestowanych środków.

Ziemia natomiast jest stabilnym instrumentem finansowym, który – jak pokazują doświadczenia historyczne – zazwyczaj nie poddaje się kryzysowi ekonomicznemu, co odzwierciedlają również  tegoroczne dane rynkowe tj. wzrost popytu i wartości, pomimo panującej pandemii.

Wraz z oznakami wiosny zawsze rośne zainteresowanie działkami i związanym z nimi wypoczynkiem, a w trakcie pandemii można spodziewać się wzmożonego i stale rosnącego zainteresowania ziemią – tłumaczy Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. – Jak pokazały tegoroczne doświadczenia, Polacy weekendy i wakacje spędzali głównie w kraju, chętnie na własnej działce, stanowiącej swoisty azyl. Dostrzegli, jak ważne dla własnego zdrowia może być posiadanie choćby kawałka gruntu. Zauważyliśmy również, że ziemia stanowi idealne zabezpieczenie posiadanego kapitału.  Sezon na grunty trwa. Pandemia, jak widać, nie ustępuje, co z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza wzrost popytu, czego następstwem jest wzrost cen. Zauważalnej korekty cen ziemi spodziewajmy się już w drugim kwartale 2021 – dodaje.

Z końcem roku warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym w postaci działki, która pozwala ochronić i pomnożyć posiadany kapitał. Dodatkowo, swobodne spędzanie czasu poza miastem i relaks na łonie natury, przełoży się z pewnością na poczucie prywatności i swobody w tak trudnych, pełnych ograniczeń czasach. Coraz więcej osób będzie dążyć do posiadania własnej działki, która jest synonimem wolności nie tylko finansowej, ale również tej życiowej i mentalnej. Zwróćmy uwagę na fakt, że coraz więcej doradców finansowych rekomenduje posiadanie gruntu, będącego niejako podstawą portfela inwestycyjnego i zabezpieczeniem pozostałych aktywów.

Więcej informacji o inwestycjach w grunty:

www.rodzinneinwestycje.pl

www.grunttoziemia.pl

****

Universe Properties Group Rodzinne Inwestycje, właściciel marki Rodzinne Inwestycje, to lider rynku, dostarczający produkty inwestycyjne w postaci unikalnych gruntów o wysokim potencjale wzrostu wartości. Szeroka oferta firmy kierowana jest do klientów o zróżnicowanych oczekiwaniach. Rodzinne Inwestycje w swoim portfelu produktowym posiadają grunty sprawdzone, zakupione wcześniej na własny rachunek, co zdejmuje z inwestorów możliwe ryzyka oraz obowiązki związane z zakupem ziemi. Podpisanie aktu notarialnego to dopiero pierwszy etap współpracy, w którym firma zobowiązuje się m.in. do obsługi pielęgnacyjnej i rozwojowej zakupionego przez Inwestora gruntu, co ma na celu szybszy wzrost wartości produktu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA