REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?
Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Przede wszystkim, myśląc o zakupie gruntu, nie możemy wyłącznie skupiać się na jego atrakcyjności wizualnej – takie podejście bowiem może okazać się zgubne. Najistotniejszy czynnik, który powinniśmy uwzględnić w przypadku produktu inwestycyjnego, stanowi potencjał, czyli w tym przypadku wzrost wartości ziemi. Z pozoru każdy moment w roku jest dobry na zakup gruntu, jednak im bliżej 31 grudnia, tym pojawia się więcej przesłanek, które przemawiają właśnie za inwestycją w ziemię.

REKLAMA

Zakup gruntu - kwestie podatkowe

Ważny czynnik, wpływający na decyzje zakupowe, stanowią podatki. Po pierwsze, planując inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę kwestię odsprzedaży i związane z tym uwarunkowania prawno-podatkowe.

REKLAMA

Od momentu zakupu działki musi minąć minimum 5 pełnych lat kalendarzowych (styczeń-grudzień), abyśmy mogli odsprzedać ją bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego – wyjaśnia Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. –  Lepiej więc dokonać zakupu przed końcem roku. Jeśli zrobimy to w styczniu, a będziemy chcieli maksymalizować własne zyski i nie musieć odprowadzać podatku, w rzeczywistości ten 5-letni okres będziemy liczyć od 1 stycznia kolejnego roku (2022). W takim przypadku ze spieniężeniem nieruchomości będziemy musieli poczekać niemal 6 lat zamiast pięciu.

Koniec roku ze względów podatkowych istotny jest również dla przedsiębiorców, budżetujących i podsumowujących własne wyniki finansowe. Dla tych, którym zostały wolne środki i chcieliby ulokować je w stabilnej inwestycji, jaką stanowi ziemia, oczywistym plusem jest możliwość odliczenia kosztów zakupu takiej nieruchomości, a także podatku VAT.

Przed noworoczną korektą, z myślą o dalszych inwestycjach na działce

Grudzień to również doskonały moment na uzyskanie lepszej ceny przed styczniową korektą związaną z systematycznym wzrostem wartości gruntów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele różnorodnych czynników wpływa na to, że grudzień jest doskonałym momentem na zakup gruntu. Jeśli planujemy finansowanie ziemi przy wsparciu banku, to również w tym przypadku koniec roku jest najkorzystniejszym momentem, ze względu na tendencję banków do obniżania kosztów kredytów hipotecznych– doradza Jakub Węglarski. – Dodatkowo, grudzień to optymalny czas zakupu, jeżeli na działce planujemy kolejne inwestycje. Poza sezonem bowiem łatwiej i sprawniej uzyskamy pozwolenia. Będziemy mieć czas na zaplanowanie i przygotujemy się do rozpoczęcia budowy w sezonie wiosenno-letnim – wyjaśnia.

Czynniki pandemiczne a zakup działki

REKLAMA

Obecnie koronnym argumentem za stabilnym i bezpiecznym lokowaniem pieniędzy jest sytuacja ekonomiczna i rosnąca inflacja. Założenie lokaty bankowej po tegorocznych obniżkach stóp procentowych i spadającej wartości pieniądza oznacza straty. Z kolei inwestowanie na giełdzie niesie za sobą wysokie ryzyko inwestycyjne i możliwość utraty zainwestowanych środków.

Ziemia natomiast jest stabilnym instrumentem finansowym, który – jak pokazują doświadczenia historyczne – zazwyczaj nie poddaje się kryzysowi ekonomicznemu, co odzwierciedlają również  tegoroczne dane rynkowe tj. wzrost popytu i wartości, pomimo panującej pandemii.

Wraz z oznakami wiosny zawsze rośne zainteresowanie działkami i związanym z nimi wypoczynkiem, a w trakcie pandemii można spodziewać się wzmożonego i stale rosnącego zainteresowania ziemią – tłumaczy Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. – Jak pokazały tegoroczne doświadczenia, Polacy weekendy i wakacje spędzali głównie w kraju, chętnie na własnej działce, stanowiącej swoisty azyl. Dostrzegli, jak ważne dla własnego zdrowia może być posiadanie choćby kawałka gruntu. Zauważyliśmy również, że ziemia stanowi idealne zabezpieczenie posiadanego kapitału.  Sezon na grunty trwa. Pandemia, jak widać, nie ustępuje, co z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza wzrost popytu, czego następstwem jest wzrost cen. Zauważalnej korekty cen ziemi spodziewajmy się już w drugim kwartale 2021 – dodaje.

Z końcem roku warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym w postaci działki, która pozwala ochronić i pomnożyć posiadany kapitał. Dodatkowo, swobodne spędzanie czasu poza miastem i relaks na łonie natury, przełoży się z pewnością na poczucie prywatności i swobody w tak trudnych, pełnych ograniczeń czasach. Coraz więcej osób będzie dążyć do posiadania własnej działki, która jest synonimem wolności nie tylko finansowej, ale również tej życiowej i mentalnej. Zwróćmy uwagę na fakt, że coraz więcej doradców finansowych rekomenduje posiadanie gruntu, będącego niejako podstawą portfela inwestycyjnego i zabezpieczeniem pozostałych aktywów.

Więcej informacji o inwestycjach w grunty:

www.rodzinneinwestycje.pl

www.grunttoziemia.pl

****

Universe Properties Group Rodzinne Inwestycje, właściciel marki Rodzinne Inwestycje, to lider rynku, dostarczający produkty inwestycyjne w postaci unikalnych gruntów o wysokim potencjale wzrostu wartości. Szeroka oferta firmy kierowana jest do klientów o zróżnicowanych oczekiwaniach. Rodzinne Inwestycje w swoim portfelu produktowym posiadają grunty sprawdzone, zakupione wcześniej na własny rachunek, co zdejmuje z inwestorów możliwe ryzyka oraz obowiązki związane z zakupem ziemi. Podpisanie aktu notarialnego to dopiero pierwszy etap współpracy, w którym firma zobowiązuje się m.in. do obsługi pielęgnacyjnej i rozwojowej zakupionego przez Inwestora gruntu, co ma na celu szybszy wzrost wartości produktu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA