REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?
Zakup gruntu pod koniec roku - o czym trzeba wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku miesięcy możemy obserwować na rynku nieruchomości rosnącą popularność inwestycji w grunty, które uznawane są za bezpieczne i stabilne lokaty kapitału. Atrakcyjność gruntów jako inwestycji została szczególnie dostrzeżona w tak nieprzewidywalnym ekonomicznie okresie, jaki stanowi pandemia. Okazuje się, że szczególnie warto inwestować w grunty z końcem roku. Dlaczego?

Przede wszystkim, myśląc o zakupie gruntu, nie możemy wyłącznie skupiać się na jego atrakcyjności wizualnej – takie podejście bowiem może okazać się zgubne. Najistotniejszy czynnik, który powinniśmy uwzględnić w przypadku produktu inwestycyjnego, stanowi potencjał, czyli w tym przypadku wzrost wartości ziemi. Z pozoru każdy moment w roku jest dobry na zakup gruntu, jednak im bliżej 31 grudnia, tym pojawia się więcej przesłanek, które przemawiają właśnie za inwestycją w ziemię.

REKLAMA

Zakup gruntu - kwestie podatkowe

Ważny czynnik, wpływający na decyzje zakupowe, stanowią podatki. Po pierwsze, planując inwestycję, trzeba wziąć pod uwagę kwestię odsprzedaży i związane z tym uwarunkowania prawno-podatkowe.

REKLAMA

Od momentu zakupu działki musi minąć minimum 5 pełnych lat kalendarzowych (styczeń-grudzień), abyśmy mogli odsprzedać ją bez konieczności uiszczenia podatku dochodowego – wyjaśnia Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. –  Lepiej więc dokonać zakupu przed końcem roku. Jeśli zrobimy to w styczniu, a będziemy chcieli maksymalizować własne zyski i nie musieć odprowadzać podatku, w rzeczywistości ten 5-letni okres będziemy liczyć od 1 stycznia kolejnego roku (2022). W takim przypadku ze spieniężeniem nieruchomości będziemy musieli poczekać niemal 6 lat zamiast pięciu.

Koniec roku ze względów podatkowych istotny jest również dla przedsiębiorców, budżetujących i podsumowujących własne wyniki finansowe. Dla tych, którym zostały wolne środki i chcieliby ulokować je w stabilnej inwestycji, jaką stanowi ziemia, oczywistym plusem jest możliwość odliczenia kosztów zakupu takiej nieruchomości, a także podatku VAT.

Przed noworoczną korektą, z myślą o dalszych inwestycjach na działce

Grudzień to również doskonały moment na uzyskanie lepszej ceny przed styczniową korektą związaną z systematycznym wzrostem wartości gruntów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiele różnorodnych czynników wpływa na to, że grudzień jest doskonałym momentem na zakup gruntu. Jeśli planujemy finansowanie ziemi przy wsparciu banku, to również w tym przypadku koniec roku jest najkorzystniejszym momentem, ze względu na tendencję banków do obniżania kosztów kredytów hipotecznych– doradza Jakub Węglarski. – Dodatkowo, grudzień to optymalny czas zakupu, jeżeli na działce planujemy kolejne inwestycje. Poza sezonem bowiem łatwiej i sprawniej uzyskamy pozwolenia. Będziemy mieć czas na zaplanowanie i przygotujemy się do rozpoczęcia budowy w sezonie wiosenno-letnim – wyjaśnia.

Czynniki pandemiczne a zakup działki

REKLAMA

Obecnie koronnym argumentem za stabilnym i bezpiecznym lokowaniem pieniędzy jest sytuacja ekonomiczna i rosnąca inflacja. Założenie lokaty bankowej po tegorocznych obniżkach stóp procentowych i spadającej wartości pieniądza oznacza straty. Z kolei inwestowanie na giełdzie niesie za sobą wysokie ryzyko inwestycyjne i możliwość utraty zainwestowanych środków.

Ziemia natomiast jest stabilnym instrumentem finansowym, który – jak pokazują doświadczenia historyczne – zazwyczaj nie poddaje się kryzysowi ekonomicznemu, co odzwierciedlają również  tegoroczne dane rynkowe tj. wzrost popytu i wartości, pomimo panującej pandemii.

Wraz z oznakami wiosny zawsze rośne zainteresowanie działkami i związanym z nimi wypoczynkiem, a w trakcie pandemii można spodziewać się wzmożonego i stale rosnącego zainteresowania ziemią – tłumaczy Jakub Węglarski, Dyrektor Marketingu Rodzinne Inwestycje. – Jak pokazały tegoroczne doświadczenia, Polacy weekendy i wakacje spędzali głównie w kraju, chętnie na własnej działce, stanowiącej swoisty azyl. Dostrzegli, jak ważne dla własnego zdrowia może być posiadanie choćby kawałka gruntu. Zauważyliśmy również, że ziemia stanowi idealne zabezpieczenie posiadanego kapitału.  Sezon na grunty trwa. Pandemia, jak widać, nie ustępuje, co z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza wzrost popytu, czego następstwem jest wzrost cen. Zauważalnej korekty cen ziemi spodziewajmy się już w drugim kwartale 2021 – dodaje.

Z końcem roku warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym w postaci działki, która pozwala ochronić i pomnożyć posiadany kapitał. Dodatkowo, swobodne spędzanie czasu poza miastem i relaks na łonie natury, przełoży się z pewnością na poczucie prywatności i swobody w tak trudnych, pełnych ograniczeń czasach. Coraz więcej osób będzie dążyć do posiadania własnej działki, która jest synonimem wolności nie tylko finansowej, ale również tej życiowej i mentalnej. Zwróćmy uwagę na fakt, że coraz więcej doradców finansowych rekomenduje posiadanie gruntu, będącego niejako podstawą portfela inwestycyjnego i zabezpieczeniem pozostałych aktywów.

Więcej informacji o inwestycjach w grunty:

www.rodzinneinwestycje.pl

www.grunttoziemia.pl

****

Universe Properties Group Rodzinne Inwestycje, właściciel marki Rodzinne Inwestycje, to lider rynku, dostarczający produkty inwestycyjne w postaci unikalnych gruntów o wysokim potencjale wzrostu wartości. Szeroka oferta firmy kierowana jest do klientów o zróżnicowanych oczekiwaniach. Rodzinne Inwestycje w swoim portfelu produktowym posiadają grunty sprawdzone, zakupione wcześniej na własny rachunek, co zdejmuje z inwestorów możliwe ryzyka oraz obowiązki związane z zakupem ziemi. Podpisanie aktu notarialnego to dopiero pierwszy etap współpracy, w którym firma zobowiązuje się m.in. do obsługi pielęgnacyjnej i rozwojowej zakupionego przez Inwestora gruntu, co ma na celu szybszy wzrost wartości produktu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA