REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możliwa eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego - wyrok SN

Możliwa eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego - wyrok SN
Możliwa eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego - wyrok SN

REKLAMA

REKLAMA

Pojęciem lokatora wyjątkowo można objąć osobę, która niegdyś miała tytuł prawny do lokalu, a następnie go utraciła; trudno bowiem o ochronę spokojnego zamieszkiwania, jeśli pomimo rozwiązania najmu b. lokator nadal narusza porządek domowy - wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 listopada 2020 r. Zatem takiej osobie można wytoczyć powództwo o eksmisję.

REKLAMA

Wyrok Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w takiej sprawie (sygn. I NSNc 61/19) zapadł przed kilkoma dniami w związku ze skargą nadzwyczajną skierowaną do SN przez Prokuratora Generalnego. Sąd oddalił skargę nadzwyczajną PG. Pisemne uzasadnienie orzeczenia pojawiło się na stronach SN.
Skarga dotyczyła wyroku sądu w Augustowie, który nakazał eksmisję pozwanego mieszkańca lokalu w jednym z budynków w mieście. Pozew w 2016 r. złożyła sąsiadka, która wskazywała na zakłócanie przez pozwanego porządku, wszczynanie awantur, nadużywanie alkoholu i grożenie sąsiadom. Sąd uznał, że powódka udowodniła, iż postępowanie mężczyzny zamieszkującego sąsiedni lokal było rażąco naganne, a w świetle przepisów - mimo ustania stosunku najmu - można go traktować jako lokatora i wytoczenie takiego powództwa było w związku z tym możliwe.

REKLAMA

Skargę nadzwyczajną w tej sprawie latem zeszłego roku złożył Prokurator Generalny. Jak wskazywał wobec mężczyzny nie można było wytoczyć powództwa, gdyż umowa najmu nie obowiązywała od 2011 r., a wyrok wydano w oderwaniu od ustalenia, czy pozwany był lokatorem. W związku z tym PG zawnioskował o uchylenie wyroku sądu z Augustowa.

SN nie podzielił jednak tej argumentacji i uznał skargę PG za niezasadną. "SN stanął na stanowisku, że pojęciem lokatora (...) wyjątkowo może również zostać objęta osoba, która miała w przeszłości tytuł prawny do lokalu, a następnie go utraciła" - przekazano w informacji o wyroku.

REKLAMA

"Trudno sobie wyobrazić efektywną ochronę spokojnego i nienaruszonego zamieszkiwania, jeżeli pomimo rozwiązania stosunku najmu lokatora, którego to dotyczy, cały czas w sposób rażący narusza on porządek domowy. Nie można odmówić wówczas ochrony i legitymacji lokatorowi pokrzywdzonemu tymi działaniami, jeżeli właściciel (wynajmujący) nie podejmuje działań mających na celu opróżnienie lokalu" - podkreślił SN.

SN przyznał, że w standardowej sytuacji tego typu powództwo składa się z dwóch elementów - rozwiązania stosunku najmu i w następstwie tego opróżnienia lokalu. Ale - jak dodał SN - jeżeli "można żądać więcej", czyli rozwiązania stosunku najmu i opróżnienia lokalu, to tym bardziej można żądać mniej, czyli opróżnienia lokalu, jeśli wcześniej doszło do rozwiązania stosunku najmu z powodu rażącego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu.

W takiej sytuacji - jak podkreślił SN - nie można odmówić ochrony lokatorowi pokrzywdzonemu przez to rażące naruszanie porządku domowego w sąsiednim lokalu.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona ustawą o SN, która weszła w życie w kwietniu 2018 r. Obecnie przewiduje ona m.in. możliwość składania do Sądu Najwyższego takich skarg na prawomocne wyroki polskich sądów z ostatnich 20 lat. Skargi takie mogą zostać wniesione wyłącznie przez podmioty uprawnione do tego na mocy ustawy, do których obywatele kierują wnioski w takich sprawach.

Dotychczas do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wpłynęło - w przybliżeniu - 130 takich skarg, zdecydowana większość w sprawach cywilnych, zaś 30 z nich rozpoznano merytorycznie.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mark/

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

  Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

  Kiedy przycinać róże?

  Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

  REKLAMA

  W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

  Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

  Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

  Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

  Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

  Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

  Kupno nowego mieszkania. Ile trzeba mieć na jego wykończenie i czy warto skorzystać z opcji mieszkania urządzonego po klucz

  Wykończenie mieszkania to szereg rozmaitych prac remontowych, instalacyjnych i dekoratorskich, z którymi muszą się zmierzyć nabywcy nowych lokali. W przypadku zakupu mieszkania „pod klucz”, działania ograniczają się najczęściej do wyboru sprzętu oraz akcesoriów.

  REKLAMA

  Mieszkanie na Start 2024. Jak na rynek mieszkaniowy wpływa oczekiwanie na nowy rządowy program wsparcia kupujących

  Czy klienci wstrzymują się z zakupem mieszkań w oczekiwaniu na wejście w życie kredytu Mieszkanie na start? Najlepiej wiedzą to sami deweloperzy. Oni też są najbardziej zainteresowani, by kolejne swoje oferty budować uwzględniając spodziewane oczekiwania klientów, którzy z nowego rządowego programu zechcą skorzystać.

  Indeksacja umów najmu - o czym należy pamiętać?

  Dlaczego tak ważne jest doprecyzowanie warunków tzw. indeksacji umów najmu? Jak prawidłowo dobrać wskaźnik waloryzacji? Na co zwrócić uwagę negocjując warunki umowy? 

  REKLAMA