REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ciąża.
Ciąża.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje społeczne przekonanie, że kobieta w ciąży nie ma szans na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie dodatkowe warunki musi spełnić kobieta w ciąży? Czy to prawda, że kobieta na urlopie wychowawczym jest traktowana jak osoba bezrobotna?

Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety pobierające zasiłek chorobowy lub macierzyński muszą rezygnować z większego lokum – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Po przeanalizowaniu aktualnej oferty rynkowej można bowiem wskazać kredytodawców, którzy nie przewidują uciążliwych restrykcji dla osób otrzymujących wspomniane świadczenia.

Zobacz także: Biuro informacji kredytowej (BIK) – czy warto się go obawiać?

Dodatkowe formalności

REKLAMA

Krajowe banki prowadzą dość konsekwentną politykę wobec klientek przebywających na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi informują, że większość kredytodawców traktuje zasiłek macierzyński i zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży jako akceptowalne źródła dochodu.

– Tylko jeden bank nie uwzględnia obydwu wymienionych świadczeń w trakcie analizowania zdolności kredytowej. Pozostali kredytodawcy są mniej restrykcyjni. Wielu z nich uzależnia swoją decyzję od spełnienia dodatkowych warunków. Często stosowane rozwiązanie polega na sporządzeniu oświadczenia, w ramach którego klientka rezygnuje z wykorzystania przysługującego urlopu wychowawczego i deklaruje powrót do pracy – wyjaśnia Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

W tym kontekście warto zaznaczyć, że kobiety przebywające na urlopie wychowawczym mają poważne problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Krajowe banki nie uwzględniają bowiem dochodów, które będą uzyskiwane po wznowieniu kariery zawodowej. – Stosunek pracy z kobietą przebywającą na urlopie wychowawczym ulega zawieszeniu, a nie przerwaniu. Mimo tego matka, która korzysta z takiej formy opieki nad dzieckiem jest traktowana przez kredytodawców jak osoba bezrobotna – informuje Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Dochód i status zawodowy

REKLAMA

Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że sytuację kobiety, która występuje o kredyt hipoteczny można poprawić dzięki pozyskaniu współkredytobiorcy (na przykład partnera lub rodzica). W takim przypadku kluczowe znaczenie ma nie tylko wysokość dochodów uzyskiwanych przez pozostałych wnioskodawców.

 – Kolejne istotne czynniki to historia zatrudnienia współkredytobiorcy i forma nawiązanego stosunku pracy. Umowa na czas nieokreślony jest sporym atutem – podkreśla Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Wpływ zdolności kredytowej

Na możliwości pożyczkowe kobiet w ciąży i młodych matek korzystnie wpływa fakt, że podstawa zasiłku macierzyńskiego i zasiłku chorobowego jest naliczana jako 100% uśrednionego wynagrodzenia za ostatnie dwanaście miesięcy. Kobiety oczekujące na narodziny dziecka i młode matki nie muszą się jednak obawiać znaczącego zmniejszenia swojej zdolności kredytowej jeśli bank uwzględni świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA