REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kobieta w ciąży dostanie kredyt hipoteczny?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Ciąża.
Ciąża.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje społeczne przekonanie, że kobieta w ciąży nie ma szans na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie dodatkowe warunki musi spełnić kobieta w ciąży? Czy to prawda, że kobieta na urlopie wychowawczym jest traktowana jak osoba bezrobotna?

Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety pobierające zasiłek chorobowy lub macierzyński muszą rezygnować z większego lokum – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Po przeanalizowaniu aktualnej oferty rynkowej można bowiem wskazać kredytodawców, którzy nie przewidują uciążliwych restrykcji dla osób otrzymujących wspomniane świadczenia.

Zobacz także: Biuro informacji kredytowej (BIK) – czy warto się go obawiać?

Dodatkowe formalności

REKLAMA

Krajowe banki prowadzą dość konsekwentną politykę wobec klientek przebywających na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi informują, że większość kredytodawców traktuje zasiłek macierzyński i zasiłek chorobowy dla kobiet w ciąży jako akceptowalne źródła dochodu.

– Tylko jeden bank nie uwzględnia obydwu wymienionych świadczeń w trakcie analizowania zdolności kredytowej. Pozostali kredytodawcy są mniej restrykcyjni. Wielu z nich uzależnia swoją decyzję od spełnienia dodatkowych warunków. Często stosowane rozwiązanie polega na sporządzeniu oświadczenia, w ramach którego klientka rezygnuje z wykorzystania przysługującego urlopu wychowawczego i deklaruje powrót do pracy – wyjaśnia Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

W tym kontekście warto zaznaczyć, że kobiety przebywające na urlopie wychowawczym mają poważne problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Krajowe banki nie uwzględniają bowiem dochodów, które będą uzyskiwane po wznowieniu kariery zawodowej. – Stosunek pracy z kobietą przebywającą na urlopie wychowawczym ulega zawieszeniu, a nie przerwaniu. Mimo tego matka, która korzysta z takiej formy opieki nad dzieckiem jest traktowana przez kredytodawców jak osoba bezrobotna – informuje Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Dochód i status zawodowy

REKLAMA

Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi zwracają uwagę, że sytuację kobiety, która występuje o kredyt hipoteczny można poprawić dzięki pozyskaniu współkredytobiorcy (na przykład partnera lub rodzica). W takim przypadku kluczowe znaczenie ma nie tylko wysokość dochodów uzyskiwanych przez pozostałych wnioskodawców.

 – Kolejne istotne czynniki to historia zatrudnienia współkredytobiorcy i forma nawiązanego stosunku pracy. Umowa na czas nieokreślony jest sporym atutem – podkreśla Izabela Bastian z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kredyt dla Polaków pracujących za granicą

Wpływ zdolności kredytowej

Na możliwości pożyczkowe kobiet w ciąży i młodych matek korzystnie wpływa fakt, że podstawa zasiłku macierzyńskiego i zasiłku chorobowego jest naliczana jako 100% uśrednionego wynagrodzenia za ostatnie dwanaście miesięcy. Kobiety oczekujące na narodziny dziecka i młode matki nie muszą się jednak obawiać znaczącego zmniejszenia swojej zdolności kredytowej jeśli bank uwzględni świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jak banki obliczają oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

REKLAMA

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA