REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka Fot. Fotolia
Pożyczka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczka z dopłatą dla studenta udzielana jest na korzystnych warunkach. W jakich bankach student może wziąć pożyczkę z dopłatą? Czy taka pożyczka może być przeznaczona tylko na finansowanie studiów? Kto może ubiegać się o nią ubiegać?

REKLAMA

Pożyczka dla studentów z budżetowymi dopłatami, to zobowiązanie, które warto zaciągnąć nawet jeśli nie jest ono potrzebne do finansowania bieżących potrzeb. Niskie oprocentowanie sprawia, że bez trudu i zbędnego ryzyka można jeszcze zarobić.

REKLAMA

Początek roku akademickiego, jak co roku, powoduje wzrost zainteresowania kredytem studenckim. Wnioski o najtańszą pożyczką na rynku można składać do 15 listopada. Kredyt z dopłatą z budżetu państwa wypłacany jest w comiesięcznych transzach po 600 zł maksymalnie przez 6 lat (w przypadku doktorantów – 4 lata). Spłata rozpoczyna się natomiast w dwa lata po zakończeniu studiów w comiesięcznych ratach, których liczba jest dwukrotnie większa od wypłaconych transz. Oprocentowanie jest równe połowie stopy redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego, która aktualnie wynosi 5 proc. Według dzisiejszego poziomu stóp procentowych odsetki w okresie spłaty wyniosłyby więc 2,5 proc. w skali roku. Do momentu rozpoczęcia spłaty wszystkie odsetki pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Zobacz także: Co to jest scoring?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się uczniowie publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych. Nie ma również znaczenia tryb prowadzonych zajęć, ponieważ pożyczka jest dostępna dla studentów dziennych oraz zaocznych.

REKLAMA

Wniosek o kredyt studencki można złożyć w jednym z czterech banków ((PKO BP, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank). Należy dołączyć do niego zaświadczenie z uczelni oraz przedstawić potwierdzoną przez Urząd Skarbowy informację o dochodzie na osobę w rodzinie. Na podstawie liczby złożonych wniosków w grudniu zostanie ustalony maksymalny poziom dochodu, który uprawnia do skorzystania z preferencyjnego kredytu. W roku akademickim 2011/2012 było to 2,1 tys. zł netto na osobę w rodzinie, podobnie jak rok wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin na złożenie wniosków mija 15 listopada. Banki natomiast mają czas na ocenę zabezpieczenia kredytu do 15 lutego 2013 r. Jeśli będzie ono niewystarczające student może otrzymać decyzję odmowną. Wówczas do 28 lutego jest czas, żeby ubiegać się o pożyczkę w innym banku. Osoby z rodzin o słabszej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy z nich w zależności od sytuacji studenta poręcza 70 proc. lub 100 proc. zaciąganego zobowiązania, natomiast drugi 80 proc. lub 100 proc.

Zobacz także: Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?


Czas na podpisanie umowy o preferencyjny kredyt z dopłatami mija 31 marca 2013 r. Pierwsze transze zostaną więc wypłacone z wyrównaniem za poprzednie miesiące (począwszy od października), tak żeby student otrzymał łącznie 10 wypłat po 600 zł. W kolejnych semestrach warunkiem wypłaty comiesięcznych transz kredytu będzie okazanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej (do 31 października i do 31 marca).

Kredyt studencki, to nie tylko wsparcie finansowe w trakcie edukacji, ale także dodatkowa motywacja do nauki. Dla osób, które nie przedstawią ważnej legitymacji lub po prostu utracą status studenta bank nie stosuje dwuletniej przerwy – spłata rat kredytowych rozpoczyna się od razu, a oprocentowanie jest wyższe, bo wynosi 0,75 proc. stopy redyskonta weksli NBP. Pożyczka z dopłatami budżetu państwa zachęca do wytężonej nauki również najlepszych studentów. Osoby, które znajdą się w gronie 5 proc. najlepszych absolwentów mogą liczyć na umorzenie jednej piątej pożyczki. Na częściowe lub całościowe umorzenie mogą również liczyć studenci, którzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Niskie oprocentowanie studenckiej pożyczki sprawia, że warto ją zaciągnąć nawet, gdy nie jest ona niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb. Konsekwentnie odkładając środki z kredytu można na nim jeszcze zarobić. I tak na przykład student, który lokuje każdą transze preferencyjnego kredytu na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 5 proc. brutto w skali roku na zakończenie pięcioletnich studiów jest w stanie uzbierać blisko 33,3 tys. zł z czego 3,3 tys. zł to wypracowane odsetki po opodatkowaniu (do obliczenia przyjęto, że kredyt wypłacany jest w kwietniu wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące). Pozostawiając całość otrzymanych środków na rachunku oszczędnościowym na kolejne dwa lata nim rozpocznie się spłata kredytu można zarobić dodatkowo 2,8 tys. zł na czysto, czyli wartość zgromadzonych pieniędzy przekroczy 36 tys. zł. Pięcioletnią pożyczkę wypłaconą podczas 50 miesięcy, w których trwa nauka, przyjdzie spłacić w 100 miesięcy. Miesięczna rata od otrzymanych 30 tys. zł, przy dzisiejszym oprocentowaniu (2,5 proc. w skali roku) wyniosłaby więc prawie 333 zł. Gdyby była ona regularnie spłacana ze środków wciąż leżących i procentujących na koncie oszczędnościowym to na zakończenie studentowi zostałoby 11 tys. zł do rozdysponowania. Oczywiście ich wartość po ponad 15 latach całej operacji będzie znacznie niższa niż obecnie, ponieważ obliczenia pomijają inflację, a dodatkowo zakładają niezmienność stóp procentowych. Niemniej pozwalają one zobrazować, że w rękach zaradnych studentów pożyczka z budżetowymi dopłatami może być nie tylko wsparciem w finansowaniu nauki, ale także doskonałą szkołą oszczędzania i wykorzystywania okazji do dodatkowego zarobku przy niewielkim nakładzie sił i czasu.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Źródło: Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA