REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pożyczka z dopłatą dla studenta

Pożyczka Fot. Fotolia
Pożyczka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczka z dopłatą dla studenta udzielana jest na korzystnych warunkach. W jakich bankach student może wziąć pożyczkę z dopłatą? Czy taka pożyczka może być przeznaczona tylko na finansowanie studiów? Kto może ubiegać się o nią ubiegać?

REKLAMA

Pożyczka dla studentów z budżetowymi dopłatami, to zobowiązanie, które warto zaciągnąć nawet jeśli nie jest ono potrzebne do finansowania bieżących potrzeb. Niskie oprocentowanie sprawia, że bez trudu i zbędnego ryzyka można jeszcze zarobić.

REKLAMA

Początek roku akademickiego, jak co roku, powoduje wzrost zainteresowania kredytem studenckim. Wnioski o najtańszą pożyczką na rynku można składać do 15 listopada. Kredyt z dopłatą z budżetu państwa wypłacany jest w comiesięcznych transzach po 600 zł maksymalnie przez 6 lat (w przypadku doktorantów – 4 lata). Spłata rozpoczyna się natomiast w dwa lata po zakończeniu studiów w comiesięcznych ratach, których liczba jest dwukrotnie większa od wypłaconych transz. Oprocentowanie jest równe połowie stopy redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego, która aktualnie wynosi 5 proc. Według dzisiejszego poziomu stóp procentowych odsetki w okresie spłaty wyniosłyby więc 2,5 proc. w skali roku. Do momentu rozpoczęcia spłaty wszystkie odsetki pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Zobacz także: Co to jest scoring?

O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się uczniowie publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych. Nie ma również znaczenia tryb prowadzonych zajęć, ponieważ pożyczka jest dostępna dla studentów dziennych oraz zaocznych.

REKLAMA

Wniosek o kredyt studencki można złożyć w jednym z czterech banków ((PKO BP, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank). Należy dołączyć do niego zaświadczenie z uczelni oraz przedstawić potwierdzoną przez Urząd Skarbowy informację o dochodzie na osobę w rodzinie. Na podstawie liczby złożonych wniosków w grudniu zostanie ustalony maksymalny poziom dochodu, który uprawnia do skorzystania z preferencyjnego kredytu. W roku akademickim 2011/2012 było to 2,1 tys. zł netto na osobę w rodzinie, podobnie jak rok wcześniej.

Termin na złożenie wniosków mija 15 listopada. Banki natomiast mają czas na ocenę zabezpieczenia kredytu do 15 lutego 2013 r. Jeśli będzie ono niewystarczające student może otrzymać decyzję odmowną. Wówczas do 28 lutego jest czas, żeby ubiegać się o pożyczkę w innym banku. Osoby z rodzin o słabszej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwszy z nich w zależności od sytuacji studenta poręcza 70 proc. lub 100 proc. zaciąganego zobowiązania, natomiast drugi 80 proc. lub 100 proc.

Zobacz także: Czy sprzedaż wiązana musi obowiązywać przez cały okres kredytowania?


Czas na podpisanie umowy o preferencyjny kredyt z dopłatami mija 31 marca 2013 r. Pierwsze transze zostaną więc wypłacone z wyrównaniem za poprzednie miesiące (począwszy od października), tak żeby student otrzymał łącznie 10 wypłat po 600 zł. W kolejnych semestrach warunkiem wypłaty comiesięcznych transz kredytu będzie okazanie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej (do 31 października i do 31 marca).

Kredyt studencki, to nie tylko wsparcie finansowe w trakcie edukacji, ale także dodatkowa motywacja do nauki. Dla osób, które nie przedstawią ważnej legitymacji lub po prostu utracą status studenta bank nie stosuje dwuletniej przerwy – spłata rat kredytowych rozpoczyna się od razu, a oprocentowanie jest wyższe, bo wynosi 0,75 proc. stopy redyskonta weksli NBP. Pożyczka z dopłatami budżetu państwa zachęca do wytężonej nauki również najlepszych studentów. Osoby, które znajdą się w gronie 5 proc. najlepszych absolwentów mogą liczyć na umorzenie jednej piątej pożyczki. Na częściowe lub całościowe umorzenie mogą również liczyć studenci, którzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Niskie oprocentowanie studenckiej pożyczki sprawia, że warto ją zaciągnąć nawet, gdy nie jest ona niezbędna do zaspokojenia bieżących potrzeb. Konsekwentnie odkładając środki z kredytu można na nim jeszcze zarobić. I tak na przykład student, który lokuje każdą transze preferencyjnego kredytu na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 5 proc. brutto w skali roku na zakończenie pięcioletnich studiów jest w stanie uzbierać blisko 33,3 tys. zł z czego 3,3 tys. zł to wypracowane odsetki po opodatkowaniu (do obliczenia przyjęto, że kredyt wypłacany jest w kwietniu wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące). Pozostawiając całość otrzymanych środków na rachunku oszczędnościowym na kolejne dwa lata nim rozpocznie się spłata kredytu można zarobić dodatkowo 2,8 tys. zł na czysto, czyli wartość zgromadzonych pieniędzy przekroczy 36 tys. zł. Pięcioletnią pożyczkę wypłaconą podczas 50 miesięcy, w których trwa nauka, przyjdzie spłacić w 100 miesięcy. Miesięczna rata od otrzymanych 30 tys. zł, przy dzisiejszym oprocentowaniu (2,5 proc. w skali roku) wyniosłaby więc prawie 333 zł. Gdyby była ona regularnie spłacana ze środków wciąż leżących i procentujących na koncie oszczędnościowym to na zakończenie studentowi zostałoby 11 tys. zł do rozdysponowania. Oczywiście ich wartość po ponad 15 latach całej operacji będzie znacznie niższa niż obecnie, ponieważ obliczenia pomijają inflację, a dodatkowo zakładają niezmienność stóp procentowych. Niemniej pozwalają one zobrazować, że w rękach zaradnych studentów pożyczka z budżetowymi dopłatami może być nie tylko wsparciem w finansowaniu nauki, ale także doskonałą szkołą oszczędzania i wykorzystywania okazji do dodatkowego zarobku przy niewielkim nakładzie sił i czasu.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Źródło: Michał Sadrak, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  REKLAMA