REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro.
W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro.

REKLAMA

REKLAMA

Oferty kredytów mieszkaniowych, dzięki rywalizacji banków, stają się coraz korzystniejsze. W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro. Sprawdź, które banki oferują najlepsze warunki kredytów mieszkaniowych.

Średnia marża dla złotowych kredytów obudowanych dodatkowymi produktami bankowymi spadła już do 1,3 p.p. Trzy miesiące wcześniej była jeszcze bliska 1,5 p.p., a rok temu przekraczała 2 p.p. Maleją także marże kredytów w euro. Dla ofert z cross-sellem średnia obniżyła się z 2,33 p.p. do 2,18 p.p.

REKLAMA

To z pewnością dobra wiadomość. Jest też niestety zła. Rosną stopy procentowe zarówno w Polsce, jak i strefie euro. Wraz z nimi w górę idzie średnia wysokość raty i w konsekwencji kurczy się zdolność kredytowa.

Po trzech podwyżkach stóp procentowych w drugim kwartale o łącznie 0,75 p.p. WIBOR wzrósł z 4,19 do 4,7%. W konsekwencji średnia rata naszego kredytu na 270 tys. zł na 30 lat przez kwartał wzrosła z 1570 zł do 1625 zł. Nie próżnuje też EBC, gdzie po dwóch podwyżkach w tym roku podstawowa stopa wynosi 1,5&, a EURIBOR 3M już 1,606%. Pod koniec pierwszego kwartału oscylował wokół 1,2%. Średnia rata opisywanego przez nas kredytu w euro, bez kosztów dodatkowych, wynosi ok. 1354 wobec 1300 zł na początku kwietnia. Ostatecznie rata kredytu w euro jest nadal o ok. 17% (270 zł) niższa niż rata kredytu złotowego.

Średnie marże dla kredytu mieszkaniowego z cross-sellem*

Zdolność kredytowa w złotych

Na konsekwencje wzrostu stóp procentowych nie trzeba było długo czekać. Zdolność  kredytowa w złotych spada i w praktyce dostępność do kredytów również. Obecnie trzyosobowa rodzina, która zarabia 6 tys. zł, może liczyć średnio na maksymalnie 535 tys. zł kredytu w złotych na 90% LtV. Trzy miesiące wcześniej było to 549 tys. zł. Wówczas też aż pięć instytucji było gotowych pożyczyć nawet ponad stukrotność zarobków. Dziś pozostała tylko jedna. W ciągu drugiego kwartału zdolność kredytową naszej przykładowej rodzinie obniżyło 20 z 25 banków.

Banki najwyżej oceniające zdolność kredytową w złotych (tys. zł)*

Zdolność kredytowa w euro

W przypadku kredytów w euro o dziwo mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, bo zdolność kredytowa nieznacznie wzrosła, z 456,4 do  462,1 tys. zł. Stało się tak głównie za sprawą DnB Nord, który dotąd był najbardziej restrykcyjny, ale postanowił dorównać do konkurencji i podniósł maksymalną zdolność kredytową przykładowej rodziny o ponad 100 tys. zł. Gdyby nie ten ruch, doszłoby na rynku do spadku. Widać też, że jeszcze nie wszystkie banki zaktualizowały wysokość stawki EURIBOR.

Marże w poszczególnych bankach

Siedem z 26 banków pożyczy zainteresowanym klientom z 1 p.p. marży. Na taką ofertę można liczyć idąc do: BZ WBK, Euro Banku, Deutsche Banku PBC, DnB Nord, HSBC, a od niedawna także do ING BSK i Raiffeisena. Blisko tak niskiej marży są także Nordea i Lukas oferujące 1,1 p.p. A niewiele ponad 1,1 p.p. dwa największe banki na rynku: PKO BP i Pekao. Z dalszych pozycji rankingu do czołówki najatrakcyjniejszych ofert po ostrym cięciu marży z 1,6 do 1 p.p. wszedł Raiffieisen, a także Nordea, której marża stopniała z 1,9 do 1,1 p.p. Sporego cięcia dokonali także m.in. Alior z 1,5 na 1,15 p.p., Polbank z 1,9 do 1,5 p.p. oraz Pekao z 1,59 do 1,19 p.p.

Kredyt w złotych najlepszy w ING BSK i Pekao

REKLAMA

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajął ING Bank Śląski. Bank zdobył 7,4 pkt. na 10 możliwych do uzyskania. Wszystko za sprawą obniżek zarówno marży, jak i prowizji. Po opłaceniu prowizji 1,4% (było 2,4%). ING udzieli trzyosobowej rodzinie z dochodami 6 tys. zł netto kredytu z 1 p.p. marży. Bank nie ma zaporowych wymagań co do zakupu dodatkowych produktów. Zadowoli się posiadaniem przez zainteresowanego kredytem bezpłatnego konta internetowego. Jest też gotów sporo pożyczyć, bo niemal stukrotność zarobków prezentowanej rodziny. Oferta ma też jednak ograniczenia – bank sfinansuje maksymalnie 90% wartości nieruchomości i nie wydłuży takiego kredytu ponad 30 lat. W rankingu oceniono również wielkość sprzedaży (dane za I kw.), która pokazuje faktyczną dostępność kredytów dla klientów i ten argument również przemawia na korzyść lidera rankingu.

Druga pozycja przypadła Pekao, który od poprzedniego zestawienia również ostro ściął marże. Bank zdobył 7,1 pkt. Obecnie zamiast 1,59 p.p. marży gotów jest zaoferować 1,19 p.p. z ubezpieczeniem (składka 2% wartości kredytu) lub bez jakiegokolwiek ubezpieczenia i prowizji dać marżę 1,29 p.p. Zaletą kredytu z pewnością jest możliwość sfinansowania całości nieruchomości. Ale podobnie jak w ING BSK nie ma mowy o przewalutowaniu kredytu i spłacaniu go dłużej niż 30 lat. Bank ten nie ma też nadmiernych wymagań cross-sellowych – ogranicza się do konta i karty kredytowej lub ubezpieczenia nieruchomości wykupionego za pośrednictwem banku.

Zobacz także: Pierwsze kroki: co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

REKLAMA

Na trzecim miejscu, z liczbą punktów równą 6,8, znalazły się ex aequo aż cztery banki: BZ WBK, DB PBC, Raiffeisen i Euro Bank. To najlepiej pokazuje, jak bardzo oferty złotowych kredytów mieszkaniowych zbliżają się do siebie pod względem warunków. Każdy z tych banków ma marżę w wysokości 1 p.p., chociaż w innych elementach są już różnice. W BZ WBK klient musi się liczyć z opłaceniem prowizji w wysokości co najmniej 2%. W DB PBC, aby zasłużyć na niską marżę, konieczne jest uczestnictwo w programie regularnego oszczędzania. Składka za pierwszy pobierana jest za rok z góry, a później miesięcznie trzeba opłacać 162 zł. W Raiffeisenie należy przez cały okres spłaty kredytu co roku opłacać składki ubezpieczeniowe, a przynajmniej ubezpieczenie na życie ze składką 0,25% rocznie. Dodatkowo, klient przez dwa lata powinien oszczędzać co najmniej 0,1% wartości kredytu miesięcznie. W Euro Banku także przy 1% marży konieczna jest zgoda na ubezpieczenie w wysokości 0,3% zadłużenia rocznie, inaczej marża idzie w górę o 0,1 p.p.

Na kolejnej pozycji blisko podium znalazł się DnB Nord, gdzie przez pierwszy rok klient nie ma w ogóle marży, a od drugiego roku wynosi ona 1 p.p. Konieczne jest założenie odpłatnego konta i opłacanie ubezpieczeń przez minimum pięć lat. Pierwsze składka za dwa lata wynosi 1,8% wartości kredytu. Następna pozycja należy do PKO BP. Największy na rynku bank pożycza przy marży 1,16 p.p., jeśli klient zdecyduje się jednocześnie na regularne oszczędzanie ze składką od 200 zł miesięcznie. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z marżą o 0,2 p.p. wyższą. Nie uniknie również ubezpieczenia ze składką 3,25% wartości nieruchomości.

Kredyt w euro

W euro trzyosobowa rodzina, w której małżonkowie pracują i zarabiają razem 6 tys. zł netto, mogłaby się zadłużyć w 11 bankach, bo chociaż kredytów w euro udziela 14, to jednak trzy jej odmówią. Są to: Lukasi, BPH i Nordea. W dwóch pierwszych bankach maksymalny LtV to 80%, dodatkowo, Lukas pożycza na nie więcej niż 25 lat. Z kolei w Nordei zainteresowanym brakuje 4 tys. zł, bo wymagane w tym przypadku dochody to min. 10 tys. zł netto.

Z grona banków gotowych udzielić kredytu przez ostatnie trzy miesiące cztery obniżyły oprocentowanie, a jeden podwyższył. Marże odsetkowe kredytów z cross-sellem najbardziej spadły w Raiffeisenie (z 2,15 do 1,6 p.p.), a także w Aliorze (z 2,7 do 2,2 p.p.). Na bardzo atrakcyjną zmianę dla klientów zdecydował się też Polbank. Po obniżce o 0,4 p.p. oferuje obecnie marżę 1,5 p.p. Taniej jest także w BOŚ. Ale już Getin Noble Bank zwiększył stawkę z 4,45 do 4,65 p.p. Ostatecznie średnia marża odsetkowa kredytu powiązanego z zakupem innych produktów spadła z 2,33 do 2,18 p.p. Średnia rata bez kosztów dodatkowych dla opisywanego przez nas kredytu w euro wyniosła ok. 1354 wobec 1300 zł w kwietniu. Rata kredytu w euro jest nadal o ok. 17% (270 zł) niższa niż rata kredytu złotowego.

Najkorzystniejszy kredyt w euro – Deutsche Bank PBC i DnB Nord

Najlepszą ofertę kredytu w euro kolejny kwartał ma DB PBC. Bank udzieli kredytu przy marży w wysokości 1,4 p.p. i zerowej prowizji. Klient musi jednak zaangażować się w program inwestycyjny i to z wyższą składką niż ta wymagana przy okazji sprzedaży kredytów złotowych. W tym przypadku miesięcznie trzeba odkładać 270 zł zamiast 162 zł..

Druga pozycja w kredytach w euro przypadła DnB Nord. Bank w pierwszym roku nie pobiera marży, a od drugiego wynosi ona 1,4 p.p. Oczekuje też opłacenia ubezpieczenia na życie przez pięć lat oraz założenia konta i przelewania na nie wynagrodzenia. Na podium weszły jeszcze dwa banki z identyczną (po 6,5 pkt) liczbą punktów: Raiffeisen Bank i Polbank EFG. W Raiffiesenie marża wynosi 1,6 p.p., a w Polbanku 1,5 p.p. Pozostali gracze mają już kredyty z minimalną marżą od 2 p.p. wzwyż.

Zobacz także: Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą

Ranking Open Finance

Open Finance punktował wysokość marży i prowizji, ale również kosztów dodatkowych ubezpieczeń i uciążliwość sprzedaży wiązanej. Bank mógł stracić lub zyskać również na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Oceniano także maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania. Znaczenie miał koszt przewalutowania, koszt wcześniejszej spłaty, a w przypadku kredytów walutowych również wysokość spreadu. Sprawdzano, czy kredyt walutowy jest denominowany czy indeksowany. Spory pakiet punktów przyznano również za wielkość sprzedaży w pierwszym kwartale 2011 roku. Jest on miarą praktycznej dostępności kredytów w banku.

Dane do rankingu zostały zebrane w pierwszej dekadzie lipca 2011 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA