Działka pod nieruchomość – jak zdobyć kredyt?
REKLAMA
REKLAMA
Dostaniemy kredyt bez wkładu własnego?
Kredyt na zakup działki budowlanej udzielany jest często na bardzo podobnych zasadach do kredytu na zakup nieruchomości. Zdarza się jednak, że przy zakupie działki budowlanej bank nie zechce nam udzielić pomocy bez wniesienia wkładu własnego. Zazwyczaj wymagane jest opłacenie z własnej kieszeni ok. 10–20% wartości działki. Wciąż można jednak znaleźć oferty, które pomagają na zupełne sfinansowanie zakupu działki pod zabudowę.
REKLAMA
Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?
Kredyt na 100% wartości rządzi się swoimi prawami. W przypadku nie wniesienia żadnego wkładu własnego bank wymaga od kredytobiorcy jednorazowego opłacenia ubezpieczenia braku wkładu własnego. Składka obejmuje od 3 do 5 lat. To czas, jaki kredytobiorca ma na wpłacenie nadwyżki traktowanej później jako zaległy wkład własny. Wówczas składka jest zwracana. Jeśli po upływie określonego czasu do banku nie wpłynie nadpłata, kredytobiorca zmuszony jest opłacić kolejną składkę na następne 3–5 lat.
Gdzie dostanę kredyt na zakup działki i budowę domu w jednym?
Większość banków w Polsce posiada w swojej ofercie kredyt na zakup działki. W wielu z nich możemy spróbować starać się o jeden kredyt na zakup działki i budowę domu. Wszystko jak zwykle zależy od naszej zdolności kredytowej, wieku i pozytywnej historii kredytowej. Wg ekspertów, do najlepszych pod względem oferty kredytu na zakup działki budowlanej należą: ING Bank Śląski, Millenium Bank czy Bank BGŻ.
Zobacz także: Działka na lato
Jakich dokumentów wymaga bank?
Tak jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego, starania o kredyt na zakup działki budowlanej muszą być opatrzone odpowiednią dokumentacją. Obowiązek dostarczenia potrzebnych zaświadczeń leży na barkach kredytobiorcy. Obok dokumentu potwierdzającego przeznaczenie danej działki pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, należy dostarczyć do banku na przykład wypis z ewidencji gruntów czy umowę darowizny (w przypadku otrzymania ziemi).
REKLAMA
REKLAMA