REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021

Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021
Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021

REKLAMA

REKLAMA

Rynek biurowy w 2021 r. Na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych, podobnie jak w stolicy, w 2021 r. widoczny był optymizm. Popyt na biura w ostatnim roku przekroczył 594 tys. mkw., z czego ponad 67% przypadło na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, a jego główną siłą napędową nadal były firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Regionalny rynek biurowy w 2021 roku – podsumowanie wyników

Na koniec IV kw. 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą przekroczyły 6 mln mkw., natomiast nowa podaż osiągnęła 226 300 mkw – wynika z raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I-IV kw. 2021.

REKLAMA

Całkowity popyt zarejestrowany na głównych rynkach regionalnych w 2021 roku przekroczył poziom 594 500 mkw., co oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu z 2020 r.

Kraków i Wrocław to pierwsze miasta regionalne w Polsce, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. W 2022 r. do ich grona dołączy Trójmiasto. Najmniejsze rynki regionalne to Lublin i Szczecin, które oferują łącznie niecałe 400 000 mkw. Na pozostałe miasta (Poznań, Katowice i Łódź) przypada ok. 30% całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej zlokalizowanej w regionach.

Wśród największych ukończonych inwestycji w 2021 roku znalazły się: 3T Office Park (38 200 mkw., Gdynia, IV kw.), Nowy Rynek D (35 800 mkw., Poznań, II kw.), Palio A (16 500 mkw., Gdańsk, I kw.), Tertium Business Park III (13 350 mkw., Kraków, II kw.) oraz Krakowska 35 (11 800 mkw., Wrocław, II kw.).

Najem powierzchni biur w 2021 roku

Kraków i Wrocław utrzymały swoje pozycje w czołówce miast cieszących się największym zainteresowaniem najemców, którzy w tych dwóch miastach podpisali umowy najmu na łącznie ponad 291 400 mkw. Warto zauważyć, że 5 z 8 transakcji przekraczających 10 000 mkw. zawartych w 2021 roku na rynkach regionalnych również zostało podpisanych w Krakowie i Wrocławiu

- Aktywność najemców w regionach, pomimo zmian zachodzących na rynku, utrzymuje się na stabilnym poziomie i ze względu na przewidywany dalszy rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie wzrastać. Podobnie jak w przypadku stolicy, również na regionalnych rynkach biurowych widzimy wzrost zainteresowania biurami oferującymi zarówno najwyższy standard, jak i nowoczesne rozwiązania technologiczne – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska.

Rynek biurowy – perspektywy na 2022 rok

Aktywność deweloperów na rynkach regionalnych utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Niemniej jednak wolumen powierzchni biurowej w inwestycjach będących w trakcie realizacji jest o ok. 20% niższy w porównaniu ze średnią za ostatnich pięć lat, wynoszącą ok. 900 000 mkw. Na koniec IV kw. 2021 r. w budowie pozostawało ok. 740 000 mkw., z czego 22% było zabezpieczone umowami przednajmu bądź listem intencyjnym. W najbliższych kilku miesiącach rozpoczynanie nowych inwestycji biurowych będzie uzależnione od rozwoju sytuacji makroekonomicznej, a przede wszystkim od aktywności najemców i zgłaszanego przez nich zapotrzebowania.

Całkowity popyt zarejestrowany na głównych rynkach regionalnych w 2021 roku przekroczył poziom 594 500 mkw., co oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu z 2020 r. Pod względem popytu, ubiegłorocznymi liderami okazały się Kraków, Wrocław i Trójmiasto, gdzie wolumen transakcji w każdym z tych miast przekroczył poziom 100 000 mkw. i wyniósł odpowiednio 156 000 mkw., 135 400 mkw. i 108 000 mkw. Łącznie na te miasta przypadło ponad 67% całkowitego popytu w regionach. Najmniejszą aktywność najemców odnotowano w Szczecinie i Lublinie (odpowiednio 9200 mkw. i 7400 mkw.). Warto zauważyć, że 5 z 8 transakcji przekraczających 10 000 mkw. zawartych w 2021 roku na rynkach regionalnych również zostało podpisanych w Krakowie i Wrocławiu. Pozostałe 3 transakcje tej wielkości sfinalizowano w Łodzi, Katowicach i Poznaniu.

Podobnie jak w przypadku Warszawy, w regionach także odnotowano wyraźny wzrost aktywności najemców w zakresie renegocjowania i przedłużania umów najmu. W całym 2021 roku transakcje tego typu na rynkach regionalnych stanowiły prawie 43% całkowitego popytu, co oznacza wzrost o 5 p.p. w porównaniu z 2020 r. i o 10 p.p. względem 2019 r. Na nowe umowy przypadło 33%, natomiast pozostałe 24% stanowiły umowy przednajmu (14%), ekspansje (8%) oraz transakcje na potrzeby własne (2%).

Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w dalszym ciągu napędzają popyt na powierzchnię biurową na regionalnych rynkach biurowych. W 2021 roku były one odpowiedzialne za prawie 40% całkowitego popytu odnotowanego w regionach.

Liczba pustostanów wzrosła

Na koniec IV kw. 2021 r. poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych wyniósł 14,1%, co stanowi wzrost o 0,6 p.p w ujęciu kwartalnym i o 1,4 p.p. rok do roku. We wszystkich największych miastach regionalnych, oprócz Szczecina, współczynnik pustostanów przekroczył poziom 10%. Ilość niewynajętej powierzchni biurowej wzrosła do ponad 853 600 mkw., z czego prawie 70% znajduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, gdzie najemcy obecnie mają większe możliwości znalezienia odpowiednich dla siebie biur i wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu. Ze względu na znaczny wolumen nowej podaży zaplanowanej na 2022 r. (ok. 400 000 mkw.) współczynniki pustostanów w najbliższych kwartałach utrzymają się na poziomie powyżej 10% na większości rynków regionalnych.

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych utrzymały się na niezmienionym poziomie. Ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej w budynkach zarówno istniejących, jak i będących w budowie, nie spodziewamy się istotnych zmian w wysokości czynszów w najbliższych kwartałach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA