REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021

Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021
Rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ochronił rynek najmu biur w 2021

REKLAMA

REKLAMA

Rynek biurowy w 2021 r. Na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych, podobnie jak w stolicy, w 2021 r. widoczny był optymizm. Popyt na biura w ostatnim roku przekroczył 594 tys. mkw., z czego ponad 67% przypadło na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, a jego główną siłą napędową nadal były firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Regionalny rynek biurowy w 2021 roku – podsumowanie wyników

Na koniec IV kw. 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą przekroczyły 6 mln mkw., natomiast nowa podaż osiągnęła 226 300 mkw – wynika z raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I-IV kw. 2021.

REKLAMA

Całkowity popyt zarejestrowany na głównych rynkach regionalnych w 2021 roku przekroczył poziom 594 500 mkw., co oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu z 2020 r.

Kraków i Wrocław to pierwsze miasta regionalne w Polsce, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. W 2022 r. do ich grona dołączy Trójmiasto. Najmniejsze rynki regionalne to Lublin i Szczecin, które oferują łącznie niecałe 400 000 mkw. Na pozostałe miasta (Poznań, Katowice i Łódź) przypada ok. 30% całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej zlokalizowanej w regionach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród największych ukończonych inwestycji w 2021 roku znalazły się: 3T Office Park (38 200 mkw., Gdynia, IV kw.), Nowy Rynek D (35 800 mkw., Poznań, II kw.), Palio A (16 500 mkw., Gdańsk, I kw.), Tertium Business Park III (13 350 mkw., Kraków, II kw.) oraz Krakowska 35 (11 800 mkw., Wrocław, II kw.).

Najem powierzchni biur w 2021 roku

Kraków i Wrocław utrzymały swoje pozycje w czołówce miast cieszących się największym zainteresowaniem najemców, którzy w tych dwóch miastach podpisali umowy najmu na łącznie ponad 291 400 mkw. Warto zauważyć, że 5 z 8 transakcji przekraczających 10 000 mkw. zawartych w 2021 roku na rynkach regionalnych również zostało podpisanych w Krakowie i Wrocławiu

- Aktywność najemców w regionach, pomimo zmian zachodzących na rynku, utrzymuje się na stabilnym poziomie i ze względu na przewidywany dalszy rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie wzrastać. Podobnie jak w przypadku stolicy, również na regionalnych rynkach biurowych widzimy wzrost zainteresowania biurami oferującymi zarówno najwyższy standard, jak i nowoczesne rozwiązania technologiczne – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska.

Rynek biurowy – perspektywy na 2022 rok

Aktywność deweloperów na rynkach regionalnych utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Niemniej jednak wolumen powierzchni biurowej w inwestycjach będących w trakcie realizacji jest o ok. 20% niższy w porównaniu ze średnią za ostatnich pięć lat, wynoszącą ok. 900 000 mkw. Na koniec IV kw. 2021 r. w budowie pozostawało ok. 740 000 mkw., z czego 22% było zabezpieczone umowami przednajmu bądź listem intencyjnym. W najbliższych kilku miesiącach rozpoczynanie nowych inwestycji biurowych będzie uzależnione od rozwoju sytuacji makroekonomicznej, a przede wszystkim od aktywności najemców i zgłaszanego przez nich zapotrzebowania.

Całkowity popyt zarejestrowany na głównych rynkach regionalnych w 2021 roku przekroczył poziom 594 500 mkw., co oznacza wzrost o 2,1% w porównaniu z 2020 r. Pod względem popytu, ubiegłorocznymi liderami okazały się Kraków, Wrocław i Trójmiasto, gdzie wolumen transakcji w każdym z tych miast przekroczył poziom 100 000 mkw. i wyniósł odpowiednio 156 000 mkw., 135 400 mkw. i 108 000 mkw. Łącznie na te miasta przypadło ponad 67% całkowitego popytu w regionach. Najmniejszą aktywność najemców odnotowano w Szczecinie i Lublinie (odpowiednio 9200 mkw. i 7400 mkw.). Warto zauważyć, że 5 z 8 transakcji przekraczających 10 000 mkw. zawartych w 2021 roku na rynkach regionalnych również zostało podpisanych w Krakowie i Wrocławiu. Pozostałe 3 transakcje tej wielkości sfinalizowano w Łodzi, Katowicach i Poznaniu.

Podobnie jak w przypadku Warszawy, w regionach także odnotowano wyraźny wzrost aktywności najemców w zakresie renegocjowania i przedłużania umów najmu. W całym 2021 roku transakcje tego typu na rynkach regionalnych stanowiły prawie 43% całkowitego popytu, co oznacza wzrost o 5 p.p. w porównaniu z 2020 r. i o 10 p.p. względem 2019 r. Na nowe umowy przypadło 33%, natomiast pozostałe 24% stanowiły umowy przednajmu (14%), ekspansje (8%) oraz transakcje na potrzeby własne (2%).

Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w dalszym ciągu napędzają popyt na powierzchnię biurową na regionalnych rynkach biurowych. W 2021 roku były one odpowiedzialne za prawie 40% całkowitego popytu odnotowanego w regionach.

Liczba pustostanów wzrosła

Na koniec IV kw. 2021 r. poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych wyniósł 14,1%, co stanowi wzrost o 0,6 p.p w ujęciu kwartalnym i o 1,4 p.p. rok do roku. We wszystkich największych miastach regionalnych, oprócz Szczecina, współczynnik pustostanów przekroczył poziom 10%. Ilość niewynajętej powierzchni biurowej wzrosła do ponad 853 600 mkw., z czego prawie 70% znajduje się w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście, gdzie najemcy obecnie mają większe możliwości znalezienia odpowiednich dla siebie biur i wynegocjowania korzystniejszych warunków najmu. Ze względu na znaczny wolumen nowej podaży zaplanowanej na 2022 r. (ok. 400 000 mkw.) współczynniki pustostanów w najbliższych kwartałach utrzymają się na poziomie powyżej 10% na większości rynków regionalnych.

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych utrzymały się na niezmienionym poziomie. Ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej w budynkach zarówno istniejących, jak i będących w budowie, nie spodziewamy się istotnych zmian w wysokości czynszów w najbliższych kwartałach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA