REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo komunalne odbija się od dna?

Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo komunalne ma za zadanie zapewnić mieszkania komunalne osobom, które mają niskie dochody i nie stać ich na zakup własnego, bądź najem. Na rynku brakuje mieszkań komunalnych. Jednak portal GetHome.pl donosi, że w 2021 r. liczba wybudowanych mieszkań czynszowych realizowanych przez gminy wzrosła. Które z gmin działały najprężniej, a które nie wybudowały ani jednego tego rodzaju mieszkania?

Budownictwo komunalne odbiło, ale wciąż w powijakach

W 2021 r. wzrosła zarówno liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów i objętych pozwoleniami na budowę.

REKLAMA

- Szczególnie ta ostatnia statystyka daje dawkę optymizmu, bo pokazuje, że budownictwo komunalne prawdopodobnie odbiło się od dna – mówi Marek Wielko, ekspert portalu GetHome.pl.

W 2021 r. powstało 1261 mieszkań komunalnych, czyli aż o jedną czwartą więcej. Niestety, udział w łącznym bilansie mieszkań oddawanych do użytkowania wciąż był symboliczny, bo wyniósł zaledwie 0,5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marek Wielko przypomina, że rok wcześniej gminy wybudowały zaledwie 1009 mieszkań, co było wynikiem najgorszym w historii III RP. Katastrofalne były także statystyki dotyczące rozpoczynanych budów. W 93% powiatów nie rozpoczęła się w 2020 r. budowa ani jednego mieszkania komunalnego. Cieszy więc zdecydowana poprawa tych wyników.

Liczba mieszkań komunalnych

Liczba mieszkań komunalnych

–  Takie tempo budów nie rozwiąże potężnego deficytu tego typu lokali. Według danych GUS w 2020 r. po mieszkanie komunalne od gminy czekało w kolejce aż 136,2 tys. gospodarstw domowych. 85% oczekujących to mieszkańcy miast, najczęściej w województwach: śląskim, dolnośląskim i łódzkim – zaznacza ekspert portalu GetHome.pl

Poprawiające się perspektywy dla budownictwa komunalnego

Ekspert sprawdził w których gminach władze myślą o potrzebach mieszkaniowych swoich mniej zamożnych mieszkańców. Okazuje się, że co najmniej jedno nowe mieszkanie komunalne powstało w zaledwie 39 z 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Najwięcej takich mieszkań wybudowano w Poznaniu, bo 218. W Warszawie liczba ta wyniosła 156 sztuk, a w Łodzi 111.  A ile gospodarstw było w tych miastach na liście oczekujących na mieszkania komunalne? GUS podaje, że w 2020 r. lista w Poznaniu liczyła 688 osób i rodzin, w Warszawie 1825, zaś w Łodzi 742.

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Dane o rozpoczynanych mieszkaniach komunalnych są zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej. Trudno jednak oczekiwać w tym roku wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

–  Jak widać mieszkań komunalnych nie było na liście priorytetów w ogromnej większości polskich miast, nawet tych najbogatszych. I nie da się tego wyjaśnić pandemią Covid-19, bo przygotowanie takich inwestycji trwa dłużej niż rok czy dwa zauważa Marek Wielgo.

GUS podaje, że w 2021 r. budowę mieszkań komunalnych rozpoczęto w zaledwie 24 powiatach i miastach na prawach powiatu. Co ciekawe, nie ma wśród nich Poznania, Warszawy i Łodzi.

–  Być może dlatego, że są to miasta, w których w pierwszej kolejności remontowane są tzw. pustostany, czyli mieszkania opuszczone z powodu złego stanu technicznego ocenia ekspert GetHome.pl.

Dodajmy, że według GUS najwięcej pustostanów jest w Warszawie i Łodzi. Np. w stolicy w 2020 r. było ich blisko 10,2 tys. W planie na 2021 r. przewidziano remont przeszło 1,6 tys. pustostanów.

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Natomiast dobrze rokują na przyszłość dane o liczbie mieszkań, na których budowę gminy uzyskały pozwolenia. Nie wykluczone, że są to pierwsze efekty modyfikacji programu wsparcia budownictwa komunalnego. Od marca 2021 r. gminy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów inwestycji, a nie jak wcześniej 35-45%. Przy czym to dofinansowanie z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dotyczy zarówno budowy mieszkań komunalnych, jak też remontów pustostanów.

Z danych GUS wynika, że władze Białegostoku postanowiły zapewnić dach nad głową swoim mieszkańcom, których nie stać na własne mieszkanie lub rynkowy najem. W 2020 r. w tym mieście na mieszkanie komunalne czekało w kolejce 619 gospodarstw domowych. Wygląda więc na to, że najpóźniej w 2024 r. niemal wszystkie dostaną klucze do mieszkań.

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Rynek TBS-ów ze spadkiem liczby nowych mieszkań

Warto wiedzieć, że w niektórych gminach tanie mieszkania czynszowe budują towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), czyli spółki, których udziałowcami są najczęściej gminy. W 2021 r. TBS-y wybudowały tylko 1239 mieszkań, czyli niemal o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W tym segmencie budownictwa mieszkaniowego widać więc potężny regres. Z drugiej strony, widać też po rozpoczętych budowach i pozwoleniach na budowę, że społeczne budownictwo czynszowe prawdopodobnie wychodzi z dołka.

Mieszkania społeczne czynszowe

Mieszkania społeczne czynszowe

Może to być również efekt zmian prawnych, które uatrakcyjniły program społecznego budownictwa czynszowego. TBS/SIM mogą liczyć nie tylko na państwowe grunty przekazane na ten cel od Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), ale także na spory zastrzyk gotówki. Państwo pokryje 35-45% kosztów budowy w formie dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego. W tej sytuacji TBS-SIM-om wystarczyłby nieduży kredyt na realizację inwestycji. Dzięki budżetowej dopłacie 30-letni kredyt kosztuje obecnie niespełna 3% w skali roku.

W 2021 r. do tworzenia SIM włączył się KZN, który pełni rolę banku ziemi pod budowę tanich mieszkań na wynajem. Do tej pory KZN powołał w porozumieniu z ponad 200 samorządami 22 spółki SIM, do których wniósł aportem grunty oraz przystąpił do dwóch istniejących TBS-ów w Lęborku i Mrągowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA