REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo komunalne odbija się od dna?

Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo komunalne ma za zadanie zapewnić mieszkania komunalne osobom, które mają niskie dochody i nie stać ich na zakup własnego, bądź najem. Na rynku brakuje mieszkań komunalnych. Jednak portal GetHome.pl donosi, że w 2021 r. liczba wybudowanych mieszkań czynszowych realizowanych przez gminy wzrosła. Które z gmin działały najprężniej, a które nie wybudowały ani jednego tego rodzaju mieszkania?

Budownictwo komunalne odbiło, ale wciąż w powijakach

W 2021 r. wzrosła zarówno liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów i objętych pozwoleniami na budowę.

REKLAMA

- Szczególnie ta ostatnia statystyka daje dawkę optymizmu, bo pokazuje, że budownictwo komunalne prawdopodobnie odbiło się od dna – mówi Marek Wielko, ekspert portalu GetHome.pl.

W 2021 r. powstało 1261 mieszkań komunalnych, czyli aż o jedną czwartą więcej. Niestety, udział w łącznym bilansie mieszkań oddawanych do użytkowania wciąż był symboliczny, bo wyniósł zaledwie 0,5%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marek Wielko przypomina, że rok wcześniej gminy wybudowały zaledwie 1009 mieszkań, co było wynikiem najgorszym w historii III RP. Katastrofalne były także statystyki dotyczące rozpoczynanych budów. W 93% powiatów nie rozpoczęła się w 2020 r. budowa ani jednego mieszkania komunalnego. Cieszy więc zdecydowana poprawa tych wyników.

Liczba mieszkań komunalnych

Liczba mieszkań komunalnych

–  Takie tempo budów nie rozwiąże potężnego deficytu tego typu lokali. Według danych GUS w 2020 r. po mieszkanie komunalne od gminy czekało w kolejce aż 136,2 tys. gospodarstw domowych. 85% oczekujących to mieszkańcy miast, najczęściej w województwach: śląskim, dolnośląskim i łódzkim – zaznacza ekspert portalu GetHome.pl

Poprawiające się perspektywy dla budownictwa komunalnego

Ekspert sprawdził w których gminach władze myślą o potrzebach mieszkaniowych swoich mniej zamożnych mieszkańców. Okazuje się, że co najmniej jedno nowe mieszkanie komunalne powstało w zaledwie 39 z 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Najwięcej takich mieszkań wybudowano w Poznaniu, bo 218. W Warszawie liczba ta wyniosła 156 sztuk, a w Łodzi 111.  A ile gospodarstw było w tych miastach na liście oczekujących na mieszkania komunalne? GUS podaje, że w 2020 r. lista w Poznaniu liczyła 688 osób i rodzin, w Warszawie 1825, zaś w Łodzi 742.

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Dane o rozpoczynanych mieszkaniach komunalnych są zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej. Trudno jednak oczekiwać w tym roku wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

–  Jak widać mieszkań komunalnych nie było na liście priorytetów w ogromnej większości polskich miast, nawet tych najbogatszych. I nie da się tego wyjaśnić pandemią Covid-19, bo przygotowanie takich inwestycji trwa dłużej niż rok czy dwa zauważa Marek Wielgo.

GUS podaje, że w 2021 r. budowę mieszkań komunalnych rozpoczęto w zaledwie 24 powiatach i miastach na prawach powiatu. Co ciekawe, nie ma wśród nich Poznania, Warszawy i Łodzi.

–  Być może dlatego, że są to miasta, w których w pierwszej kolejności remontowane są tzw. pustostany, czyli mieszkania opuszczone z powodu złego stanu technicznego ocenia ekspert GetHome.pl.

Dodajmy, że według GUS najwięcej pustostanów jest w Warszawie i Łodzi. Np. w stolicy w 2020 r. było ich blisko 10,2 tys. W planie na 2021 r. przewidziano remont przeszło 1,6 tys. pustostanów.

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Natomiast dobrze rokują na przyszłość dane o liczbie mieszkań, na których budowę gminy uzyskały pozwolenia. Nie wykluczone, że są to pierwsze efekty modyfikacji programu wsparcia budownictwa komunalnego. Od marca 2021 r. gminy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów inwestycji, a nie jak wcześniej 35-45%. Przy czym to dofinansowanie z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dotyczy zarówno budowy mieszkań komunalnych, jak też remontów pustostanów.

Z danych GUS wynika, że władze Białegostoku postanowiły zapewnić dach nad głową swoim mieszkańcom, których nie stać na własne mieszkanie lub rynkowy najem. W 2020 r. w tym mieście na mieszkanie komunalne czekało w kolejce 619 gospodarstw domowych. Wygląda więc na to, że najpóźniej w 2024 r. niemal wszystkie dostaną klucze do mieszkań.

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Rynek TBS-ów ze spadkiem liczby nowych mieszkań

Warto wiedzieć, że w niektórych gminach tanie mieszkania czynszowe budują towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), czyli spółki, których udziałowcami są najczęściej gminy. W 2021 r. TBS-y wybudowały tylko 1239 mieszkań, czyli niemal o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W tym segmencie budownictwa mieszkaniowego widać więc potężny regres. Z drugiej strony, widać też po rozpoczętych budowach i pozwoleniach na budowę, że społeczne budownictwo czynszowe prawdopodobnie wychodzi z dołka.

Mieszkania społeczne czynszowe

Mieszkania społeczne czynszowe

Może to być również efekt zmian prawnych, które uatrakcyjniły program społecznego budownictwa czynszowego. TBS/SIM mogą liczyć nie tylko na państwowe grunty przekazane na ten cel od Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), ale także na spory zastrzyk gotówki. Państwo pokryje 35-45% kosztów budowy w formie dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego. W tej sytuacji TBS-SIM-om wystarczyłby nieduży kredyt na realizację inwestycji. Dzięki budżetowej dopłacie 30-letni kredyt kosztuje obecnie niespełna 3% w skali roku.

W 2021 r. do tworzenia SIM włączył się KZN, który pełni rolę banku ziemi pod budowę tanich mieszkań na wynajem. Do tej pory KZN powołał w porozumieniu z ponad 200 samorządami 22 spółki SIM, do których wniósł aportem grunty oraz przystąpił do dwóch istniejących TBS-ów w Lęborku i Mrągowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

REKLAMA

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

REKLAMA