REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo komunalne odbija się od dna?

Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Budownictwo komunalne odbiło się od dna?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo komunalne ma za zadanie zapewnić mieszkania komunalne osobom, które mają niskie dochody i nie stać ich na zakup własnego, bądź najem. Na rynku brakuje mieszkań komunalnych. Jednak portal GetHome.pl donosi, że w 2021 r. liczba wybudowanych mieszkań czynszowych realizowanych przez gminy wzrosła. Które z gmin działały najprężniej, a które nie wybudowały ani jednego tego rodzaju mieszkania?

Budownictwo komunalne odbiło, ale wciąż w powijakach

W 2021 r. wzrosła zarówno liczba mieszkań komunalnych oddanych do użytkowania, rozpoczętych budów i objętych pozwoleniami na budowę.

REKLAMA

- Szczególnie ta ostatnia statystyka daje dawkę optymizmu, bo pokazuje, że budownictwo komunalne prawdopodobnie odbiło się od dna – mówi Marek Wielko, ekspert portalu GetHome.pl.

W 2021 r. powstało 1261 mieszkań komunalnych, czyli aż o jedną czwartą więcej. Niestety, udział w łącznym bilansie mieszkań oddawanych do użytkowania wciąż był symboliczny, bo wyniósł zaledwie 0,5%.

Marek Wielko przypomina, że rok wcześniej gminy wybudowały zaledwie 1009 mieszkań, co było wynikiem najgorszym w historii III RP. Katastrofalne były także statystyki dotyczące rozpoczynanych budów. W 93% powiatów nie rozpoczęła się w 2020 r. budowa ani jednego mieszkania komunalnego. Cieszy więc zdecydowana poprawa tych wyników.

Liczba mieszkań komunalnych

Liczba mieszkań komunalnych

–  Takie tempo budów nie rozwiąże potężnego deficytu tego typu lokali. Według danych GUS w 2020 r. po mieszkanie komunalne od gminy czekało w kolejce aż 136,2 tys. gospodarstw domowych. 85% oczekujących to mieszkańcy miast, najczęściej w województwach: śląskim, dolnośląskim i łódzkim – zaznacza ekspert portalu GetHome.pl

Poprawiające się perspektywy dla budownictwa komunalnego

Ekspert sprawdził w których gminach władze myślą o potrzebach mieszkaniowych swoich mniej zamożnych mieszkańców. Okazuje się, że co najmniej jedno nowe mieszkanie komunalne powstało w zaledwie 39 z 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Najwięcej takich mieszkań wybudowano w Poznaniu, bo 218. W Warszawie liczba ta wyniosła 156 sztuk, a w Łodzi 111.  A ile gospodarstw było w tych miastach na liście oczekujących na mieszkania komunalne? GUS podaje, że w 2020 r. lista w Poznaniu liczyła 688 osób i rodzin, w Warszawie 1825, zaś w Łodzi 742.

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych

Dane o rozpoczynanych mieszkaniach komunalnych są zdecydowanie lepsze niż rok wcześniej. Trudno jednak oczekiwać w tym roku wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania.

–  Jak widać mieszkań komunalnych nie było na liście priorytetów w ogromnej większości polskich miast, nawet tych najbogatszych. I nie da się tego wyjaśnić pandemią Covid-19, bo przygotowanie takich inwestycji trwa dłużej niż rok czy dwa zauważa Marek Wielgo.

GUS podaje, że w 2021 r. budowę mieszkań komunalnych rozpoczęto w zaledwie 24 powiatach i miastach na prawach powiatu. Co ciekawe, nie ma wśród nich Poznania, Warszawy i Łodzi.

–  Być może dlatego, że są to miasta, w których w pierwszej kolejności remontowane są tzw. pustostany, czyli mieszkania opuszczone z powodu złego stanu technicznego ocenia ekspert GetHome.pl.

Dodajmy, że według GUS najwięcej pustostanów jest w Warszawie i Łodzi. Np. w stolicy w 2020 r. było ich blisko 10,2 tys. W planie na 2021 r. przewidziano remont przeszło 1,6 tys. pustostanów.

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Miasta w których wydano pozwolenia na budowę nowych mieszkań komunalnych

Natomiast dobrze rokują na przyszłość dane o liczbie mieszkań, na których budowę gminy uzyskały pozwolenia. Nie wykluczone, że są to pierwsze efekty modyfikacji programu wsparcia budownictwa komunalnego. Od marca 2021 r. gminy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 80% kosztów inwestycji, a nie jak wcześniej 35-45%. Przy czym to dofinansowanie z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) dotyczy zarówno budowy mieszkań komunalnych, jak też remontów pustostanów.

Z danych GUS wynika, że władze Białegostoku postanowiły zapewnić dach nad głową swoim mieszkańcom, których nie stać na własne mieszkanie lub rynkowy najem. W 2020 r. w tym mieście na mieszkanie komunalne czekało w kolejce 619 gospodarstw domowych. Wygląda więc na to, że najpóźniej w 2024 r. niemal wszystkie dostaną klucze do mieszkań.

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Miasta w których w 2021 r. powstały mieszkania komunalne

Rynek TBS-ów ze spadkiem liczby nowych mieszkań

Warto wiedzieć, że w niektórych gminach tanie mieszkania czynszowe budują towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), czyli spółki, których udziałowcami są najczęściej gminy. W 2021 r. TBS-y wybudowały tylko 1239 mieszkań, czyli niemal o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W tym segmencie budownictwa mieszkaniowego widać więc potężny regres. Z drugiej strony, widać też po rozpoczętych budowach i pozwoleniach na budowę, że społeczne budownictwo czynszowe prawdopodobnie wychodzi z dołka.

Mieszkania społeczne czynszowe

Mieszkania społeczne czynszowe

Może to być również efekt zmian prawnych, które uatrakcyjniły program społecznego budownictwa czynszowego. TBS/SIM mogą liczyć nie tylko na państwowe grunty przekazane na ten cel od Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), ale także na spory zastrzyk gotówki. Państwo pokryje 35-45% kosztów budowy w formie dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat przy Banku Gospodarstwa Krajowego. W tej sytuacji TBS-SIM-om wystarczyłby nieduży kredyt na realizację inwestycji. Dzięki budżetowej dopłacie 30-letni kredyt kosztuje obecnie niespełna 3% w skali roku.

W 2021 r. do tworzenia SIM włączył się KZN, który pełni rolę banku ziemi pod budowę tanich mieszkań na wynajem. Do tej pory KZN powołał w porozumieniu z ponad 200 samorządami 22 spółki SIM, do których wniósł aportem grunty oraz przystąpił do dwóch istniejących TBS-ów w Lęborku i Mrągowie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA