REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzeba zrobić, żeby zameldować się przez Internet?

Co trzeba zrobić, żeby zameldować się przez Internet?
Co trzeba zrobić, żeby zameldować się przez Internet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze zmianą miejsca zameldowania. Jednak, aby to zrobić nie trzeba koniecznie odwiedzać urzędu. Można to zrobić on-line. Jak?

Jak się zameldować przez Internet?

W celu załatwienia formalności meldunkowych on-line niezbędne będzie posiadania dostępu do internetu i profilu zaufanego, a także dokumentu potwierdzającego prawo do zameldowania się pod danym adresem (niezbędny będzie jego scan, bądź wersja elektroniczna). Jaki to może być dokument?

REKLAMA

  • umowa cywilnoprawna (np. najmu),
  • odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
  • decyzja administracyjna,
  • orzeczenie sądu.

Ważne! Jeśli NIE jesteś właścicielem nieruchomości, ani nie posiadasz do niej innego tytułu prawnego wówczas potrzebne będą skan lub elektroniczna wersja oświadczenia osoby lub podmiotu posiadającego prawa do nieruchomości, potwierdzającego Twój pobyt, oraz dokumentu, który potwierdza tytuł prawny tej osoby lub podmiotu do nieruchomości, której dotyczy sprawa.

Meldunek przez Internet krok po kroku

W pierwszej kolejności trzeba wejść na adres gov.pl. Następnie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Wybierz sekcję Meldunek i wybory, a następnie e-usługę Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące.

Krok 2. Kliknij „Zamelduj się” i wybierz profil zaufany jako sposób logowania.

Krok 3. Wybierz rodzaj pobytu i zaznacz, kogo chcesz zameldować.

Krok 4. Dołącz wymagane dokumenty.

Krok 5. Wpisz dane osobowe i adres zameldowania.

Krok 6. Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku dostaniesz na konto Mój GOV – znajdziesz je w prawym górnym rogu portalu GOV.pl.

Jeśli meldujesz się na pobyt stały, urzędnik wyśle Ci zaświadczenie o zameldowaniu w wybranej przez Ciebie formie. Jeśli meldujesz się na pobyt czasowy, musisz zaznaczyć, że chcesz otrzymać zaświadczenie i dołączyć potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej.

Jak się wymeldować z obecnego miejsca zamieszkania przez Internet?

A może potrzebujesz się wymeldować z pobytu stałego lub tymczasowego? Pomożemy i w tym! A konkretnie – pomogą nasze e-usługi. Możesz to zrobić przy okazji meldowania się (Krok 5.), albo skorzystać z e-usług Wymelduj się z pobytu stałego lub Wymelduj się z pobytu czasowego.

Skąd wziąć potwierdzenie zameldowania się przez Internet?

Obecnie  w dowodach osobistych nie ma już informacji o adresie zameldowania, choć obowiązek meldunkowy pozostał. Może się zdarzyć tak, że ktoś będzie wymagał od Was potwierdzenia faktu, że jesteście zameldowani.

Wówczas również można pobrać go przez sieć.  W tym celu trzeba ponownie wejść na gov.pl, a następnie:

Krok 1. Wejdź w Meldunek i wybory, a następnie wybierz e-usługę Pobierz dokument o zameldowaniu.

Krok 2. Sprawdź swoje dane i wybierz rodzaj adresu, dla którego ma być wydany dokument (jeśli posiadasz równolegle meldunek stały i czasowy).

Gotowy dokument w formacie PDF trafi na twoją skrzynkę Mój GOV w przeciągu kilku minut. Co bardzo istotne - jest ważny tylko w wersji elektronicznej.

Źródło: KPRM

Pod redakcją Pauliny Karpińskiej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy kredyt na Start będzie realnym wsparciem przy zakupie mieszkania?

Ostateczne szczegóły i data wprowadzenia nowego rządowego programu wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie nie są jeszcze znane. Przewidywane ograniczenia dotyczące dochodów odbiorców i cen nabywanych mieszkań mogą jednak wykluczyć wielu zainteresowanych. Jak dużym wsparciem przy zakupie mieszkań okaże się kredyt Na Start?

Zarezerwuj mieszkanie u dewelopera, ale umowę podpisz nie wcześniej niż w lipcu. Dlaczego?

Od lipca 2024 r. każdy, kto podpisze z deweloperem umowę na zakup mieszkania, zostanie objęty ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W pełni bezpieczny jest wtedy zakup nawet przysłowiowej dziury w ziemi. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że korzyści jest więcej.

Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

REKLAMA

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

REKLAMA

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA