REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Nie masz co zrobić ze swoimi zielonymi podopiecznymi podczas urlopu? Boisz się, że mogą zwiędnąć podczas Twojej nieobecności z powodu braku wody? Wcale nie musi tak być! Zobacz, jak możesz je zabezpieczyć przed utratą wilgoci na czas swojego wyjazdu.

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Niedozwolone zapisy umowne (klauzule abuzywne)

W lutym i w marcu 2010 r. Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał kolejne wyroki w przedmiocie niedozwolonych zapisów w umowach deweloperskich, uznając je za niedopuszczalne, a więc nadając im charakter klauzul abuzywnych.

Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. montażu krat czy zabudowy balkonów i loggi.

REKLAMA

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

Wybieramy siedzisko do stylowego wnętrza

Jeśli nie chcemy zmieniać wszystkiego w naszym mieszkaniu, możemy zdecydować się na zmianę wybranego mebla w domu, np. stylowego siedziska. Stylowe siedzisko będzie ważnym elementem wystroju wnętrz.

Meble malowane w róże

Meble malowane w róże są stylowe i piękne. Meble malowane w róże doskonale komponują się z klasycznymi i romantycznymi wnętrzami. Jak zastosować motyw róż w wystroju wnętrz, aby osiągnąć niebanalny efekt? Czy meble malowane w róże są nadal modne?

Zimowe wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Każdy poszkodowany na skutek upadku na nieodśnieżonej lub oblodzonej powierzchni może żądać odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przeciwko komu wystąpić z roszczeniem o zapłatę? Czy i kiedy przedawnia się roszczenie poszkodowanego upadkiem?

REKLAMA

Odpowiedzialność solidarna za podatek od nieruchomości

Decyzja podatkowa powinna być dostarczona obu współwłaścicielom (którymi są małżonkowie). W przeciwnym razie tylko jeden z nich będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- lipiec 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od lipca 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w II kwartale 2010r., wzrośnie nawet o 3,5 tysiąca złotych.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- kwiecień 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od kwietnia 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w I kwartale 2010r., wzrośnie nawet o 2 tysiące złotych.

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane- październik 2010

Nowy wskaźnik ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powoduje, że od października 2010 r. limit zwrotu VAT, w stosunku do obowiązującego w III kwartale 2010r., wzrośnie o ok. 500 złotych

Czym jest obiekt budowlany?

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane oczekuje na podpis prezydenta. Kosmetyczna zmiana definicji obiektu budowlanego może doprowadzić do znacznego zwiększenia kosztów ponoszonych przez firmy.

Fotel masujący - dotyk luksusu

Gdy po ciężkim dniu poszukujemy chwili odprężania i relaksu, ukojenie może przynieść profesjonalnie wykonany masaż, niekoniecznie w salonie SPA, a w zaciszu Twojego domu czy biura we własnym fotelu masującym. Fotel masujący jest świetnym rozwiązaniem na walkę z codziennym stresem.

Hipoteka na lokalu spółdzielczym

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w obrocie jest traktowane podobnie jak własność lokalu. Podobnie jak prawo odrębnej własności lokalu można je obciążyć hipoteką. Inaczej jest w przypadku prawa lokatorskiego, które nie może być przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego.

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, wprowadzająca przepisy dotyczące gwarancji zapłaty za roboty budowlane, uchwalona przez Sejm dnia 8 stycznia 2010 roku, została przyjęta przez Senat. Teraz trafi do podpisu prezydenta. Uchyla ona ustawę z dnia 9 lipca 2003 r. o gwarancji zapłaty za roboty budowlane i wprowadza odpowiednie uregulowania do Kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność i roszczenia za odrywające się części budowli

Rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. W mgnieniu oka powstają nowe, bardzo ładnie wyglądające osiedla. Mimo tego podążając ulicami miast często spotykamy stare kamienice i budynki, których stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Biorąc ten fakt pod uwagę, można postawić sobie wiele pytań o charakterze prawnym, które będą miały duże znaczenie praktyczne.

Zmiany w umowach o dzierżawę ziemi

Zmiana przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa doprowadzić ma do wyłączenia 30% dzierżawionych przez rolników ziem. Ponadto nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ograniczy prawo Agencji Nieruchomości Rolnych do pierwokupu.

Mienie zabużańskie

Mienie zabużańskie dotyczy nieruchomości pozostawianych poza obecnymi granicami Polski przez ludność repatriowaną w latach 1944-1952.

Wywłaszczenie na podstawie specustawy o Euro 2012

W dniu 18 kwietnia 2007 r. przyznano Polsce i Ukrainie prawo organizacji mistrzostw UEFA Euro 2012. Spowodowało to potrzebę przygotowania polskiego ustawodawstwa do szybszej realizacji inwestycji dotyczących infrastruktury niezbędnej do celów przygotowania turnieju.

Terminy wprowadzania zmian wysokości czynszu

W dniu 16 grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która wydłużyła termin powiadomienia lokatora przez spółdzielnię o zmianie wysokości czynszu. Nowelizacja ustawy spółdzielczej jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Koniec zgromadzeń przedstawicieli w spółdzielniach mieszkaniowych

Ustawą nowelizującą z 2007 roku spółdzielnie mieszkaniowe zostały zobowiązane do dostosowania statutów do zmienionych przepisów, które zamiast zgromadzeń przedstawicieli przewidują obecnie walne zgromadzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, iż do chwili wpisania do KRS zmiany statutu spółdzielni w tym zakresie, działać muszą zebrania przedstawicieli. Potwierdza to aktualna linia orzeczeń Sądu Najwyższego oraz apelacyjnych, a także stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich z listopada 2011 r.

Jak przemienić starą komodę w stylowy mebel?

Chcąc posiadać stylowe wnętrze możemy przemienić starą komodę w stylowy mebel. Przeobrażenie starej komody w stylowy mebel nie będzie zbyt kosztownym zabiegiem. Stąd przekonanie o tym, że stylowy pokój kosztuje dużo więcej, nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Świadectwo energetyczne dla budynku

Nowelizacja prawa budowlanego z dnia 27 sierpnia 2009 wprowadziła zmiany dotyczące świadectwa energetycznego. Od 1 stycznia 2010 r. wszystkie sprzedawane lub wynajmowane mieszkania powinny posiadać świadectwo energetyczne.

Nabywanie gruntów w Polsce przez cudzoziemców

Statystyki wskazują, że zniesienie barier związanych z nabywaniem nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce nie spowodowało gwałtownego wzrostu zainteresowania ze strony obcokrajowców. Od kilku lat sprzedaż utrzymuje się na podobnym poziomie.

Zimowe obowiązki właścicieli nieruchomości

Trwająca zima dała się większości z nas we znaki. Padający śnieg zakłóca nie tylko ruch komunikacyjny ale także korzystanie z nieruchomości. Aby zapewnić bezpieczeństwo obiektów budowlanych w okresie zimowym warto zapoznać się z obowiązkami jakie wynikają z zarządu nieruchomościami w okresie zimowym.

Gdzie cytryna dojrzewa...

Egzotyczne drzewka cytrusowe to ciekawe uzupełnienie naszej domowej kolekcji roślin doniczkowych. Jak wyhodować w domu cytrynę, pomarańczę lub grejpfruta?

Podłoża do kwiatów

Pielęgnując rośliny doniczkowe dbamy o zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, światła słonecznego; dobieramy najlepszy nawóz. Warto jednak wiedzieć, że równie ważnym elementem jest prawidłowo dobrane podłoże.

Rola światła w rozwoju roślin

To ono decyduje o wyglądzie i żywotności roślin. Dzięki odpowiedniej ilości światła możemy sprawić, by nasze kwiaty wyglądały pięknie i ciągle się rozwijały. Sprawdź, jak wielka jest rola światła w życiu roślin i jak możesz im pomóc w pozyskiwaniu życiodajnej energii!

Poisencja (Euforbia pulcherrima)

Poisencja (Euforbia pulcherrima) ma jeszcze dwie inne nazwy – wilczomlecz nadobny, a potocznie zwana jest gwiazdą betlejemską. Najchętniej kupowana w okresie bożonarodzeniowym. Wtedy jest najpiękniejsza, bo wyrastają z niej kwiaty i tzw. pseudokwiaty. Zwyczaj dekorowania nią domu przywędrował do nas z Ameryki.

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania?

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania? Jasne pastelowa kolory nadają wnętrzom wrażenie przestronności, ale równocześnie mogą powodować poczucie braku harmonii, pustkę estetyczną, brak pomysłu na wnętrze małego mieszkania.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

Źródła infekcji roślin

Często zastanawiamy się w jaki sposób szkodniki mogą dostać się do roślin pokojowych, które rosną na naszych parapetach dobrze chronione za szybą. Możliwości jest kilka…

Choroby niepasożytnicze kwiatów

Choroby nie pasożytnicze są to zakłócenia wzrostu spowodowane nieodpowiednim stanowiskiem lub niewłaściwymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Niektóre zaburzenia wzrostu brane są niekiedy za objawy chorób pasożytniczych.

Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji. Radzimy, jak przystąpić do dekorowania wnętrza, by uniknąć przesady czy niezamierzonego kiczu.

Dziedziczenie praw do lokalu w spółdzielni

Sytuacja spadkobierców kształtuje się odmiennie w przypadku mieszkań własnościowych i lokatorskich. W pierwszym przypadku przejście praw do lokalu jest podobne jak przy dziedziczeniu prawa własności lokalu. W przypadku lokali lokatorskich osobom z najbliższej rodziny zmarłego przysługuje roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu – pod warunkiem jednak że przed jego śmiercią wspólnie zamieszkiwali.

Opłaty bieżące w spółdzielni mieszkaniowej

Opłaty do których wnoszenia jesteśmy zobowiązani oraz terminy ich wnoszenia reguluje statut spółdzielni, zgodnie z zasadami ustalonymi w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

W jaki sposób spółdzielnia może usunąć członka z rejestru?

Organy spółdzielni mają możliwość zastosowania środków dyscyplinarnych zmierzających w skrajnych przypadkach do usunięcia członka z rejestru. Niezależnie jednak od podłoża – ustanie członkostwa oznacza utratę praw wiążących się z przynależnością do spółdzielni, np. wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Konsekwencje likwidacji spółdzielni

Jednym ze sposobów ustania bytu prawnego spółdzielni jest jej likwidacja. Jej skutkiem może być istotna zmiana przysługującym nam praw do lokali.

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

Wykup mieszkania własnościowego w spółdzielni

Jakkolwiek wykup mieszkań własnościowych nie jest przedmiotem równie dużego zainteresowania co wykup mieszkań lokatorskich, większość spółdzielców chętnie korzysta z możliwości przekształcenia we własność. Warto wiedzieć jak przebiega proces takiego wykupu.

Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Pomimo obaw wielu osób, że po 2009 roku wykup mieszkania lokatorskiego będzie droższy lub przez jakiś czas niemożliwy, przepisy które obowiązują od 2010 roku są bardzo podobne do wcześniej obowiązujących.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu.

Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe

Po nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej możliwe jest przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe. Co więcej, nowelizacja przedłużyła obowiązywanie przepisów o przekształceniu z końca 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

REKLAMA