REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Ewelina Jedynak
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.

REKLAMA

REKLAMA

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Większość klientów spotyka się z budownictwem pierwszy raz i nie ma pojęcia jak przygotować się do odbioru, deweloper zaś zajmuje się tym od lat i jest w swoim żywiole. Wie nie tylko co nam pokazać, ale także jak i kiedy. Oto kilka cennych wskazówek.

REKLAMA

Należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi: poziomnice, miarkę i kątownik. Będą konieczne do wykonania pomiarów. Można je dostać w każdym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze lub pożyczyć od znajomych. Konieczna jest także umowa, aby sprawdzić, czy zgadza się specyfikacja techniczna i czy deweloper użył zapisanych w niej materiałów. Przyda się także plan mieszkania.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Najważniejsze to umówić się na odbiór w dzień, gdy jest jeszcze jasno. Na budowach często nie ma jeszcze instalacji elektrycznej, a nawet jeśli już jest, to przy sztucznym świetle łatwiej ukryć przebarwienia, pęknięcia itp. O dacie odbioru powiadamia nas deweloper, ale mamy prawo poprosić o inny, bardziej dogodny dla nas termin.

Odbiór powinno się zacząć od dokładnego sprawdzenia metrażu, jeśli jest on mniejszy niż w umowie, możemy ubiegać się o zwrot odpowiedniej kwoty. Następnie sprawdzam tynk, czy nie kruszy się, nie jest popękany, czy jest równomiernie rozprowadzony i czy w narożnikach nie znajduje się go trochę więcej. To samo tyczy się wylewki. Powinna być gładka, równa, nie może być jej więcej przy ścianach i w narożnikach, bo później utrudnia to położenie terakoty czy wykładziny.

Sprawdzamy prawidłowe rozmieszczenie sieci elektrycznej i wodnej, wykonanie wszystkich obiecanych gniazdek i dopływów wody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna i drzwi

Okna i drzwi to następny element. Powinny się łatwo otwierać, nie trzeszczeć, nie zacinać. Szczelność można sprawdzić dzięki kartce papieru – należy przyciąć ją w oknie/drzwiach i jeśli uda się ją wyciągnąć to znaczy, że są nieszczelne. Okna powinny być czyste – zarówno szyby jak i ramy. Brudne szyby mogą maskować rysy, a na ramach nie powinno być żadnych śladów po farbie.


Nigdy nie należy podpisywać protokołu odbioru, jeśli znajdziemy znaczące usterki. Powinniśmy sporządzić aneks, w którym deweloper zobowiązuje się terminowo je usunąć. Do czasu podpisania protokołu władza jest po stronie klienta, później nasze uprawnienia maleją. Nasz podpis oznacza zadowolenie i akceptację standardu wykończenia. Oczywiście mamy jeszcze prawo do walki rękojmią i gwarancją, ale jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne niż rzetelny odbiór.

Zobacz także: Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli przerażają nas wypowiedzi na forach internetowych, pełne opowieści o możliwych niedoróbkach, oszustwach i niedopatrzeniach i nie czujemy się na siłach, by stanąć twarzą w twarz z deweloperem, poprośmy o pomoc budowlańca z rodziny lub znajomych. Może tez wynająć jednorazowo inspektora nadzoru budowlanego, który dokona za nas lub w naszej obecności fachowego odbioru. Nie tylko będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak rozmawiać z deweloperem, ale także będzie posiadł wiele profesjonalnych narzędzi. Koszt to ok. 200– 00zł, co nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z tym, co wydaliśmy na nowe lokum.

Skutki pochopnego odbioru

REKLAMA

Pamiętajmy, że jeśli zaniedbamy czegoś, odbierzemy lokal niedbale i w pospiechu możemy dużo więcej stracić. Naprawa usterek będzie w naszej kwestii, a to nie tylko następny spory wydatek (czasami sięgający kilkunastu tysięcy złotych), ale także kolejny stres i problem.

Nie dajmy się popędzać, odbiór powinien trwać tak długo, aż wszystko starannie i dokładnie sprawdzimy. Minęły czasy, gdy klient brał praktycznie wszystko, lokal z krzywymi ścianami czy odpadającym tynkiem, bo na jego mieszkanie czekało kilka następnych osób. Teraz wolnych mieszkań i atrakcyjnych ofert jest dużo, a dewizą stały się słowa klienta: „ Ja place – ja wymagam”. Postawa roszczeniowa podczas odbioru jest jak najbardziej dozwolona i prawidłowa.

Zobacz także: Zakup mieszkania krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA