REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Ewelina Jedynak
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.

REKLAMA

REKLAMA

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Większość klientów spotyka się z budownictwem pierwszy raz i nie ma pojęcia jak przygotować się do odbioru, deweloper zaś zajmuje się tym od lat i jest w swoim żywiole. Wie nie tylko co nam pokazać, ale także jak i kiedy. Oto kilka cennych wskazówek.

REKLAMA

Należy zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi: poziomnice, miarkę i kątownik. Będą konieczne do wykonania pomiarów. Można je dostać w każdym sklepie budowlanym za niewielkie pieniądze lub pożyczyć od znajomych. Konieczna jest także umowa, aby sprawdzić, czy zgadza się specyfikacja techniczna i czy deweloper użył zapisanych w niej materiałów. Przyda się także plan mieszkania.

Od czego zacząć?

REKLAMA

Najważniejsze to umówić się na odbiór w dzień, gdy jest jeszcze jasno. Na budowach często nie ma jeszcze instalacji elektrycznej, a nawet jeśli już jest, to przy sztucznym świetle łatwiej ukryć przebarwienia, pęknięcia itp. O dacie odbioru powiadamia nas deweloper, ale mamy prawo poprosić o inny, bardziej dogodny dla nas termin.

Odbiór powinno się zacząć od dokładnego sprawdzenia metrażu, jeśli jest on mniejszy niż w umowie, możemy ubiegać się o zwrot odpowiedniej kwoty. Następnie sprawdzam tynk, czy nie kruszy się, nie jest popękany, czy jest równomiernie rozprowadzony i czy w narożnikach nie znajduje się go trochę więcej. To samo tyczy się wylewki. Powinna być gładka, równa, nie może być jej więcej przy ścianach i w narożnikach, bo później utrudnia to położenie terakoty czy wykładziny.

Sprawdzamy prawidłowe rozmieszczenie sieci elektrycznej i wodnej, wykonanie wszystkich obiecanych gniazdek i dopływów wody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna i drzwi

Okna i drzwi to następny element. Powinny się łatwo otwierać, nie trzeszczeć, nie zacinać. Szczelność można sprawdzić dzięki kartce papieru – należy przyciąć ją w oknie/drzwiach i jeśli uda się ją wyciągnąć to znaczy, że są nieszczelne. Okna powinny być czyste – zarówno szyby jak i ramy. Brudne szyby mogą maskować rysy, a na ramach nie powinno być żadnych śladów po farbie.


Nigdy nie należy podpisywać protokołu odbioru, jeśli znajdziemy znaczące usterki. Powinniśmy sporządzić aneks, w którym deweloper zobowiązuje się terminowo je usunąć. Do czasu podpisania protokołu władza jest po stronie klienta, później nasze uprawnienia maleją. Nasz podpis oznacza zadowolenie i akceptację standardu wykończenia. Oczywiście mamy jeszcze prawo do walki rękojmią i gwarancją, ale jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne niż rzetelny odbiór.

Zobacz także: Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli przerażają nas wypowiedzi na forach internetowych, pełne opowieści o możliwych niedoróbkach, oszustwach i niedopatrzeniach i nie czujemy się na siłach, by stanąć twarzą w twarz z deweloperem, poprośmy o pomoc budowlańca z rodziny lub znajomych. Może tez wynająć jednorazowo inspektora nadzoru budowlanego, który dokona za nas lub w naszej obecności fachowego odbioru. Nie tylko będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak rozmawiać z deweloperem, ale także będzie posiadł wiele profesjonalnych narzędzi. Koszt to ok. 200– 00zł, co nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z tym, co wydaliśmy na nowe lokum.

Skutki pochopnego odbioru

REKLAMA

Pamiętajmy, że jeśli zaniedbamy czegoś, odbierzemy lokal niedbale i w pospiechu możemy dużo więcej stracić. Naprawa usterek będzie w naszej kwestii, a to nie tylko następny spory wydatek (czasami sięgający kilkunastu tysięcy złotych), ale także kolejny stres i problem.

Nie dajmy się popędzać, odbiór powinien trwać tak długo, aż wszystko starannie i dokładnie sprawdzimy. Minęły czasy, gdy klient brał praktycznie wszystko, lokal z krzywymi ścianami czy odpadającym tynkiem, bo na jego mieszkanie czekało kilka następnych osób. Teraz wolnych mieszkań i atrakcyjnych ofert jest dużo, a dewizą stały się słowa klienta: „ Ja place – ja wymagam”. Postawa roszczeniowa podczas odbioru jest jak najbardziej dozwolona i prawidłowa.

Zobacz także: Zakup mieszkania krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA