REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Adam Kret
Pomoc w spłacie kredytu uzyska kredytobiorca po spełnieniu określonych warunków.
Pomoc w spłacie kredytu uzyska kredytobiorca po spełnieniu określonych warunków.

REKLAMA

REKLAMA

Kto uzyska pomoc w spłacie kredytu? Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy), będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie przysługiwać przez 12 miesięcy i później należy ją zwrócić.

Pakiet pomocowy od sierpnia

Z opisywanej możliwości uzyskania dopłaty do kredytu hipotecznego (co ważne, tylko hipotecznego) będzie można skorzystać od 5 sierpnia br., kiedy to wejdą w życie odpowiednie przepisy. Wnioski składane wcześniej będą pozostawiane bez rozpoznania (choć w urzędach powinniśmy być o tej okoliczności powiadomieni). W założeniu ustawy z pomocy będzie można skorzystać do 31 rudnia 2010 roku. Jest więc prawem tymczasowym (co jednak z czasem może się zmienić, podobnie było z ustawą pozwalającą na uzyskanie zwrotu VAT za materiały budowlane).

REKLAMA

Kto będzie mógł liczyć na pomoc?

Pomoc skierowana jest do kredytobiorców kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych hipotecznie, którzy z przyczyn od nich niezależnych utracili pracę i zarejestrowali się jako bezrobotni w powiatowym urzędzie pracy i uzyskali prawo do zasiłku. Co ważne, wraz ze znalezieniem innej pracy (nieważne jak płatnej) pomoc będzie wygasała. Jest to pewne niedopracowanie ustawy. Z uwagi na fakt, że znaleziona praca (np. poprzez "pośredniak") może być niewystarczająca na spłacanie kredytu. Bezrobotny nie może odmówić podjęcia pracy, bez utraty prawa do zasiłku, a tym samym (również) utraty pomocy w spłacie kredytu.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na szerokie potraktowanie problemu utraty pracy i środków utrzymania, w katalogu znajduje się bowiem:

 •  utrata zatrudnienia (niezależnie od rodzaju umowy);

Pomoc nie może być przyznana, jeżeli utrata zatrudnienia nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez uprawnionego lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 • utrata innej pracy zarobkowej – za tą należy uznać również wykonywanie pracy w oparciu o umowę zlecenia czy umowę agencyjną – a więc formy nie objęte co do zasady kodeksem pracy;
 • zamknięcie zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Ostatnia kategoria dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, a więc de facto tzw. samozatrudnienia. Można więc domniemywać, że nie dotyczy „klasycznych” przedsiębiorców.

Rozwiązania doczekała się również sytuacja, w której to jeden z małżonków jest kredytobiorcą, a drugi z małżonków traci pracę, spełniając warunki przewidziane powyżej. W takiej sytuacji kredytobiorca może skorzystać z dopłaty.

Co więcej (odnośnie do małżonków), pomoc nie może jednak być przyznana na spłatę tego samego kredytu, jeżeli jeden z małżonków uzyskał pomoc na zasadach określonych w ustawie, chyba że pomoc nie jest już udzielana, a okres udzielonej pomocy nie przekroczył 11 miesięcy. W takim przypadku łączny okres pomocy przyznanej małżonkom nie może przekroczyć 12 miesięcy.

Oznacza to, że małżonkowie będą traktowani jak jeden kredytobiorca.


Jakich kredytów będzie dotyczyła pomoc?

Nie każdy kredyt i nie w każdych okolicznościach będzie mógł być podstawą do uzyskania pomocy (nawet jeśli pracę starci kredytobiorca lub jego małżonek).

Kredyt musi bowiem być zaciągnięty na:

 • budowę domu jednorodzinnego, jeżeli przed złożeniem wniosku o pomoc właściwy organ nie zgłosił w terminie sprzeciwu w związku z zawiadomieniem o zakończeniu budowy albo została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego;
 •  nabycie prawa:
  • własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Spłata kredytu musi być zabezpieczona hipoteką ustanowioną na przedmiocie kredytowania.

Kredytem mieszkaniowym w rozumieniu ustawy jest również kredyt refinansujący inny kredyt mieszkaniowy – o ile zabezpieczeniem jest hipoteka.

W przypadku kredytów mieszkaniowych zabezpieczonych w inny sposób niż hipotecznie  pomoc nie będzie przysługiwała.

Komu nie będzie przysługiwała pomoc?

W pierwszej kolejności pomoc nie będzie przysługiwać kredytobiorcom, którzy nie spełniają warunków przedstawionych we wcześniejszych akapitach (np. stracili pracę z własnej winy lub prowadzą działalność zatrudniali pracowników).

W dalszej kolejności ustawodawca postawił następujące warunki: pomoc nie będzie przyznana, jeśli kredytobiorca lub jego małżonek:

 • jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
 • posiada inne spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego budowanych w celu przeniesienia ich własności na rzecz członków;
 •  jest najemcą innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Pomoc nie będzie mogła być przyznana, jeśli umowa kredytowa zostanie wypowiedziana przez bank.


Ponadto ustawa przewiduje kilka okoliczności, w których pomoc będzie wygasała wcześniej niż po 12 miesiącach. Będzie to miało miejsce w przypadku:

 • utraty statusu bezrobotnego, z upływem miesiąca następującego po miesiącu w którym utrata tego statusu nastąpiła;
 • zbycia przedmiotu kredytowania, z dniem tego zbycia;
 • wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego, z dniem upływu okresu wypowiedzenia;
 • podjęcia czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania, z dniem podjęcia pierwszej czynności egzekucyjnej;
 • spłaty kredytu, z dniem dokonania spłaty ostatniej raty.

Jak wysoka będzie pomoc i jakie są zasady jej udzielania?

Pomoc udzielana przez państwo będzie miała charakter comiesięcznych wpłat na rachunek wskazany przez instytucję kredytową, w której uprawniony jest zadłużony (pieniądze nie będą więc przekazywane uprawnionemu bezpośrednio).

REKLAMA

Wysokość pomocy określa się w złotych jako równowartość 12 miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego, z tym że jeżeli wysokość miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej jest wyższa niż 1 200 zł, do określenia wysokości pomocy przyjmuje się kwotę 1 200 zł.

Pomoc będzie przyznawana na podstawie decyzji właściwego starosty, zwanej dalej „decyzją”, na wniosek uprawnionego złożony według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 grudnia 2010 r. w powiatowym urzędzie pracy, w którym został on zarejestrowany jako bezrobotny.

Pomoc jest zwrotna

Pomoc państwową należy traktować jak nieoprocentowaną pożyczkę – pieniądze trzeba będzie zwrócić. Ustawa przewiduje następujący mechanizm zwrotu:

 • spłata będzie się rozpoczynać po upływie 2 lat od ostatniej płatności z Funduszu Pracy;
 • będzie rozłożona na raty na okres 8 lat.

Jednak jeśli przedmiot zabezpieczenia kredytu zostanie sprzedany (i niestety dotyczy to zarówno sprzedaży na wolnym rynku, jak i egzekucji komorniczej), zwrot pomocy musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia zbycia.

W przypadku niewywiązania się z terminu zwrotu pożyczki egzekucją zajmą się naczelnicy urzędów skarbowych w ramach postępowania egzekucyjnego w administracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA