REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny kredyt 2%. Kiedy można stracić dopłaty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpieczny kredyt 2%. Kiedy można stracić dopłaty?
Bezpieczny kredyt 2%. Kiedy można stracić dopłaty?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczny kredyt 2% bije rekordy popularności. Dla wielu osób starających się o swoje pierwsze mieszkanie, 10-letni okres dopłat do rat kredytu mieszkaniowego jest niezwykle atrakcyjny. Dopłaty do rat kredytów to znaczące odciążenie budżetu domowego. Do tego określony w ramach programu maksymalny limit kwoty kredytu pozwala na spory wybór na rynku nieruchomości. Aby jednak nie dać się zaskoczyć i nie stracić dopłat warto dokładnie sprawdzić, jak wyglądają obostrzenia związane z programem. 

Tego typu programy rządowe zawsze są pod szczególnym nadzorem. Dlatego kredytobiorcy przystępujący do niego muszą skrupulatnie pilnować harmonogramu spłat. – Już jeden dzień spóźnienia w spłacie raty kredytu albo niewystarczająca kwota spłaty, nawet jeśli zabraknie jednej złotówki, oznacza wygaśnięcie w danym miesiącu dopłaty i klient musi uregulować całą kwotę ze środków własnych. Dlatego zawsze uczulamy klientów na tego typu sytuacje. Niedopatrzenie bowiem może sporo kosztować – mówi Artur Grodzicki, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Credipass. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji klient traci dopłatę w danym miesiącu. W kolejnych, jeśli będzie przestrzegał terminu i kwoty, dopłaty zostaną wznowione.

REKLAMA

Kiedy musimy zwrócić wszystkie dopłaty?

Zwrot w całości dopłat wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od każdej z dopłat następuje w dwóch sytuacjach. Pierwsza to prawomocny wyrok za oszustwa kredytowe (art. 297 Kodeksu Karnego). Druga to, jeśli w terminie 24 miesięcy od dnia zakupu mieszkania, domu, zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego (zgłoszenie do użytkowania lub pozwolenie na użytkowanie) nie zamieszka się w nim. Jednym bowiem z założeń programu jest obowiązek prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej na Bezpieczny kredyt 2% nieruchomości. – W praktyce chodzi o to, aby w okresie dziesięciu lat, kiedy przysługują dopłaty, kredytobiorca na co dzień mieszkał w zakupionej w ten sposób nieruchomości. Nie może być takiej sytuacji, że stoi ona pusta lub jest wynajmowana czy użyczona osobom trzecim – komentuje Artur Grodzicki z Credipass.

Kiedy tracimy dopłaty?

Na osoby, które chcą skorzystać z dopłat, ustawa narzuca także szereg innych obostrzeń. Czego należy się wystrzegać, aby nie stracić dopłat?

• Kredytobiorca nie może sprzedać nieruchomości zakupionej w ramach programu w czasie obowiązywania dopłat do kredytu, czyli dziesięciu lat (z wyjątkiem rozszerzenia wspólności ustawowej).

• Zabroniony jest także wynajem lub użyczenie. Zakupiona nieruchomość musi spełniać potrzeby mieszkaniowe kredytobiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Nie można zmienić sposobu użytkowania z nieruchomości mieszkalnej na użytkową.

• Zakazane jest także nabycie innej nieruchomość (z wyjątkiem dziedziczenia). W przypadku, kiedy kupimy mieszkanie, musimy liczyć się z zaprzestaniem dopłat do istniejącego kredytu.

• Dopłaty traci się, jeśli trwale zaprzestaje się, przez co najmniej 12 miesięcy, prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej na Bezpieczny kredyt 2% nieruchomości. Są wyjątki w takiej sytuacji: jeśli jeden kredytobiorców nadal mieszka w nieruchomości lub nastąpiło wyłączenie nieruchomości z użytkowania na podstawie decyzji organu nadzoru.

• W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, taki kredytobiorca także traci dopłaty.

• Istotny jest także wiek – jeśli stroną umowy przestał być kredytobiorca, który jako jedyny nie ukończył 45 lat (z wyjątkiem śmierci), dopłaty przepadają.

Ważne

Jednym z warunków otrzymania Bezpiecznego kredyt 2% jest zaciągnięcie kredytu ze stałą stopą procentową. W okresie dziesięciu lat, kiedy otrzymuje się dopłaty, nie można zmienić stopy ze stałej na zmienną. Jeśli zdecydujemy się na taki ruch, wówczas dopłaty wygasają.

REKLAMA

Należy także uważać na wcześniejszą spłatę kredytu. W jakich sytuacjach nie traci się dopłaty? Jeśli:
• spłaty dokonano po upływie trzech lat od dnia udzielenia kredytu,
• spłata dotyczyła części objętej gwarancją,
• łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła 200 tys. zł,
• łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu.

Istotne jest to, że w większości wyżej wymienionych sytuacjach ustawa nie nakazuje zwrotu wszystkich wypłaconych dopłat. Wygasają one z ostatnim dniem miesiąca następującym po miesiącu, w którym nastąpiła dana okoliczność, a kwoty dopłat uzyskanych po tym dniu podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA