REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów
Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów
Media

REKLAMA

REKLAMA

Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

Popyt na rynku mieszkaniowym

Zgodnie z raportem JLL, Polska w pięciu ostatnich latach miała około 52 proc. udziału w sprzedaży mieszkań w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie sprzedano ponad 5000 mieszkań więcej niż w Londynie.

REKLAMA

"Rozwoju rynku nie ogranicza popyt. Obserwujemy wzrost tempa wyprzedaży oferty i zainteresowanie nowymi mieszkaniami, zarówno przez osoby poszukujące lokali na własne potrzeby mieszkaniowe, jak i poszukujących alternatyw inwestycyjnych" - powiedziała Iwona Sroka.

"Niskie stopy procentowe, stosunkowo dostępne kredyty hipoteczne, wysoka inflacja, z czym wiąże się naturalna chęć ochrony kapitału, popyt ze strony funduszy inwestujących w nieruchomości, brak planów zagospodarowania przestrzennego w wielu miastach i wydłużone procesy administracyjne, a także ograniczony dostęp do gruntów" - wylicza kolejne przyczyny braku równowagi popytu i podaży.

Deficyt gruntów pod inwestycje mieszkaniowe

Zdaniem Iwony Sroki, właśnie ten ostatni czynnik, czyli deficyt odpowiednich gruntów, to obecnie spore wyzwanie po stronie podażowej.

Jej zdaniem, najszybciej będą rozwijać się deweloperzy, którzy zabezpieczyli wystarczająco duży bank ziemi pod inwestycje oraz którzy potrafią go odbudowywać i rozwijać.

REKLAMA

"Murapol ma komfort w tym zakresie, dysponując jednym z największych banków ziemi – na koniec sierpnia spółka zabezpieczyła tzw. aktywny bank ziemi w 15 miastach pod budowę ponad 20 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej blisko 900 tys. metrów kwadratowych" - powiedziała.

"Nasz model biznesowy jest tak skonstruowany, że jesteśmy obecni zarówno w dużych miastach (Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Łódź), ale jak i w mniejszych ośrodkach, zwłaszcza w naszym mateczniku, czyli w aglomeracji śląskiej, gdzie poza Katowicami jesteśmy też w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach. Mapa naszej aktywności biznesowej to aktualnie 16 miast i kilka nowych, które analizujemy" - dodała członek zarządu Murapolu.

Ostatnie raporty rynkowe wskazują, że w mniejszych miastach dynamika cen jest nawet wyższa niż w dużych ośrodkach, zaś procesy administracyjne oraz liczba wydawanych pozwoleń na budowę kształtują się korzystniej miastach.

Ceny mieszkań

REKLAMA

"Trudno twierdzić, że ceny mieszkań będą spadały, zważywszy na trudności z dostępem do gruntów i rosnące ceny materiałów budowlanych, ale równocześnie na rynku mamy wspomniany deficyt i dużą konkurencję. Mimo rosnących cen, dostępność mieszkań mierzona jako relacja przeciętnej ceny metra kwadratowego i miesięcznej płacy wciąż wygląda nieźle" - powiedziała.

Na koniec sierpnia Murapol miał 2041 mieszkań sprzedanych na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych. Dla porównania, w całym 2020 roku było to 2720 mieszkań. Przekazanych na koniec sierpnia 2021 roku zostało 1576 mieszkań, a w całym 2020 roku deweloper przekazał klientom klucze do 2922 mieszkań wobec 3124 oddanych w 2019 roku.

Największym popytem cieszą się mieszkania o wielkości między 38 a 52 mkw. Klienci zainteresowani taką ofertą stanowią najszerszą grupę docelową. Taki produkt jest także najbardziej odporny na wahania koniunktury i o największej dostępności kredytowej.

"Można założyć, że jeśli koniunktura gospodarcza się utrzyma, to rynek zachowa obecną dynamikę" - powiedziała Iwona Sroka, pytana o oczekiwania na dalszą część 2021 roku. Sam Murapol nie podaje prognoz sprzedażowych na ten rok, zasłaniając się tym, że prospekt emisyjny spółki procedowany jest obecnie w Komisji Nadzoru Finansowego.

Murapol wszedł też jako deweloper na rynek PRS (Private Rented Sector), czyli najmu instytucjonalnego, poprzez współpracę ze swoim wiodącym akcjonariuszem - grupą Ares.

"Sektor PRS zapewne będzie podążał ścieżką innych krajów z regionu EMEA, gdzie działalność inwestycyjna w tym sektorze znacząco wzrosła w ostatniej dekadzie. Jeśli chodzi o Grupę Murapol, celem naszej współpracy jest wybudowanie z przeznaczeniem na rzecz PRS 6 tys. lokali do 2025 roku. Będziemy budować lokale, które będą potem zarządzane przez platformę prowadzoną przez grupę Ares" - powiedziała Sroka.

Murapol w pierwszej połowie 2021 roku przeznaczył na rzecz platformy Aresa 1,36 tys. mieszkań w budowie. Projekty te są realizowane w Gdyni, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Na etapie planowania i przygotowania znajdują się kolejne inwestycje na gruntach objętych umowami przedwstępnymi w Gdańsku, Katowicach i Krakowie, liczące łącznie ponad 1,2 tys. lokali.

Wartość inwestycji w sektorze PRS w Polsce

Z danych firmy Walter Herz wynika, że w 2020 roku wartość inwestycji w sektorze PRS w Polsce wyniosła 250 mln euro. To duży wzrost w porównaniu z wolumenem transakcji odnotowanym w 2019 roku, który, jak podaje Walter Herz, miał wartość około 300 mln zł.

Grupa Murapol 30 lipca złożyła prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Spółka nie zdradza szczegółów ewentualnej publicznej oferty akcji ani jej zakładanej daty.

"To dobry moment dla Grupy Murapol, zważywszy na sprawność naszej spółki, ogólnopolską skalę działalności i przejrzystą strukturę operacyjną skoncentrowaną na działalności stricte deweloperskiej, a przy tym trwa korzystna koniunktura rynkowa. Złożyliśmy prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego, zaś ostateczna decyzja odnośnie przeprowadzenia oferty publicznej oraz wprowadzenia akcji do obrotu na GPW zapadnie po przejściu procedury zatwierdzenia prospektu, po dyskusji z naszymi akcjonariuszami i doradcami, z uwzględnieniem między innymi warunków rynkowych" - powiedziała Iwona Sroka.

Grupa Murapol to deweloper mieszkaniowy, który przez 20 lat działalności zrealizował 321 budynków obejmujących łącznie 19,5 tys. lokali (wg stanu na koniec sierpnia 2021 roku).

W latach 2018-2020 Murapol sprzedał łącznie 8.606 lokali (na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych) oraz przekazał klientom 8.639 lokali.

Przychody ze sprzedaży lokali wzrosły z 603,1 mln zł w 2018 r. do 836,2 mln zł w 2020 r., co oznacza średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 17,7 proc. W tym samym okresie nastąpił wzrost marży brutto ze sprzedaży ze 139,1 mln zł w 2018 r. do 217,4 mln zł w 2020 r. (CAGR na poziomie 25,0 proc.).

Na koniec sierpnia 2021 r. w budowie znajdowało się ponad 7 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej blisko 284 tys. m kw.

Od pierwszego kwartału 2020 r. większościowym akcjonariuszem Murapolu jest AEREF V PL Investment S.a r.l. – spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management Corporation, globalnego menedżera w obszarze inwestycji alternatywnych, specjalizującego się w finansowaniu dłużnym, private equity i nieruchomościach, któremu doradza Griffin Real Estate.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Pamela Flores
    2021-11-02 09:43:37
    Potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy przeżywasz kryzys finansowy? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną już dziś w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek pod adresem pamelarosaflores11(A) gmail. com.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

REKLAMA

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

REKLAMA

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

REKLAMA