REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

REKLAMA

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu zaczyna się powoli kurczyć. Wrocławscy deweloperzy nie są zbyt skorzy do rozpoczynania nowych inwestycji. Dodatkowo sprzedawane są mieszkania, których budowa jeszcze się nie zaczęła. Przeczytaj, jak wygląda sytuacja na wrocławskim rynku mieszkaniowym.

Na koniec I kwartału 2013 r. w graniach administracyjnych Wrocławia deweloperzy oferowali 7811 mieszkań. Z punktu widzenia pojedynczego klienta jest to ogromna ilość, ale w skali całego rynku trzeba odnotować, że jest to najniższy poziom oferty od III kw. 2011 r. Najwyższy jak dotychczas poziom odnotowano w połowie poprzedniego roku i w najbliższych miesiącach nie ma szans na poprawę tego rekordu.

REKLAMA

Spadek wielkości oferty to nie tylko efekt permanentnego procesu sprzedaży mieszkań, ale również znacznego obniżenia skłonności deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Z jednej strony do inwestycji wciąż nie zachęca kondycja lokalnego rynku (relacja popyt-podaż), a z drugiej strony dają o sobie znać trudności, z jakimi muszą sobie poradzić deweloperzy przy rozpoczynaniu nowych projektów po wejściu w życie ustawy deweloperskiej.

Zobacz także: Czy wpłaty klientów rzeczywiście wpływają na rachunek powierniczy?

W trakcie I kwartału br. na wrocławskim rynku mieszkaniowym rozpoczęto sprzedaż około 850 nowych lokali. Na razie są to oczywiście „mieszkania na papierze” – budowy albo jeszcze nie ruszyły albo są na wstępnym etapie realizowania prac. Nowe mieszkania pojawiły się w ofercie trzech wrocławskich dzielnic: Psie Pole, Krzyki, Śródmieście. Po raz pierwszy od kilku lat najwięcej nowych mieszkań pojawiło się nie na Krzykach, a na Psim Polu. Co ciekawe większość z nich powstanie nie w zupełnie nowych inwestycjach, a w kolejnych etapach projektów już wcześniej komercjalizowanych. Psie Pole to najtańsza wrocławska dzielnica i dlatego decyzje o rozpoczynaniu kolejnych etapów inwestycji deweloperskich wiążą się z najmniejszym ryzykiem w obecnych niestabilnych czasach.

Zobacz także: Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Wbrew wcześniejszym obawom analityków wygaszenie „Rodziny na Swoim” nie spowodowało spadków wielkości sprzedaży mieszkań deweloperskich w stolicy Dolnego Śląska. Wrocławski rynek mieszkaniowy okazał się być mało wrażliwym na oddziaływanie tego czynnika – sprzedaż na rynku pierwotnym utrzymuje się na stabilnym poziomie około 1 tys. mieszkań kwartalnie.

Zobacz także: Polacy kupują droższe mieszkania

REKLAMA

W kolejnych kwartałach bieżącego roku najbardziej prawdopodobna będzie kontynuacja scharakteryzowanych powyżej tendencji, tj. spadków w poziomie całkowitej oferty oraz stabilnej sprzedaży, której stymulatorem powinny być coraz niższe średnie ceny mieszkań i coraz większe rozmiary najtańszego segmentu cenowego. Sytuacji na rynku kredytów hipotecznych pomagać będą ostatnie obniżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, które w przyszłości mogą doprowadzić do zwiększenia akcji kredytowej banków i wzrostu popytu na mieszkania.

Coraz więcej sygnałów wskazuje, że w 2014 r. mogą pojawić się pierwsze wzrosty średniej ceny nowych mieszkań we Wrocławiu. Już teraz warto podkreślić pojedyncze przykłady podniesienia ofertowych cen mieszkań. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami ceny wybranych niesprzedanych jeszcze mieszkań, obniżone na potrzeby ostatniego kwartału funkcjonowania programu „Rodzina na Swoim”, zostały w I kw. 2013 r. podniesione do wcześniejszych poziomów. Wpływ tych podwyżek na cały wrocławski rynek był jednak zbyt niski, żeby przyczynić się do zakończenia trzyletniego trendu spadkowego w zakresie średniej ceny liczonej dla całego miasta.

Zobacz także: Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

    Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

    Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2023 to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu

    W dniu 25 września obchodzony jest Dzień Budowlańca. Z tej okazji eksperci GetHome.pl sprawdzili ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy domu - ceny materiałów budowlanych powinny spadać przez najbliższych kilka miesięcy.

    Kogo stać na więcej niż jedno mieszkanie? Okazuje się, że całkiem sporą grupę ludzi

    Rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa właśnie boom. Jednak to nie przyszli mieszkańcy są w większości kupujących. Za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane? 

    45% mieszkań kupują inwestorzy. A potem wynajmują albo remontują i sprzedają z zyskiem

    Nie spada zainteresowanie inwestycjami na rynku nieruchomości. Według Barometru Metrohouse i Credipass za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej pożądane?

    REKLAMA

    Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

    Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    REKLAMA

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    REKLAMA