REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Apartament na wakacje – odpoczywać czy wynajmować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Inwestycje w Kurortach
Serwis nieruchomościowy
Apartamenty Czarna Góra Fot. www.InwestycjewKurortach.pl
Apartamenty Czarna Góra Fot. www.InwestycjewKurortach.pl
www.InwestycjewKurortach.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kupno apartamentu na wakacje zaczyna być coraz bardziej popularną formą inwestowania. Jednak przed dokonaniem zakupu apartamentu na wakacje musimy zdecydować czy chcemy sami w nim wypoczywać czy zależy nam tylko na wynajmowaniu. W zależności od tego mamy do wyboru lokale mieszkalne lub condo hotele, które kwalifikowane są jako lokale użytkowe.

Oferta apartamentów nad morzem, w górach bądź w sąsiedztwie jezior jest w chwili obecnej bardzo szeroka. Według danych portalu InwestycjewKurortach.pl na rynku w sprzedaży znajduje się ok. 320 inwestycji, zawierających od kilku do kilkuset apartamentów. A ceny i mniejsze metraże apartamentów sprawiają, że lokum takie nie jest produktem dostępnym jedynie dla najbardziej zamożnych osób. Nowy lokal w atrakcyjnie położonej miejscowości kupić można już za ok. 200 tys. zł.

REKLAMA

Apartamenty Czarna Góra

Z roku na rok rośnie zainteresowanie nieruchomościami wakacyjnymi. Szczególnie, że stały się one alternatywną formą inwestowania. Myśląc o zakupie apartamentu wakacyjnego trzeba jednak już na wstępie dobrze zastanowić się w jakim celu planuje się zakup: by zarabiać na jego najmie, czy raczej jako własny second home, w którym za jakiś czas będziemy chcieli zamieszkać na stałe? Od tego bowiem zależy wybór konkretnej inwestycji. Zdecydowana większość dostępnych apartamentów zlokalizowana jest w budynkach o przeznaczeniu mieszkalnym. Lokale te mają 8 proc. stawkę VAT.

Zobacz także: Inwestowanie w nieruchomości użytkowe - czy to się opłaca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Kupując mieszkanie mamy gwarancję, że jeśli za kilka lat, np. po przejściu na emeryturę, postanowimy w nim zamieszkać na stałe, będzie to możliwe – zauważa Grzegorz Kosiura, dyrektor zarządzający portalu InwestycjewKurortach.pl.

Lokalem mieszkalnym można dowolnie dysponować, wnętrze urządzić według własnych upodobań, a także udostępniać go rodzinie lub znajomym. Taki apartament kupują z reguły osoby, które chcą posiadać swój drugi dom w celach prestiżowych i rekreacyjnych lub w przyszłości w nim zamieszkać.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

Jednak nawet w budynkach mieszkalnych deweloperzy proponują zarządzanie najmem i wypłatę stałych zysków. Taka oferta dostępna jest m.in. inwestycji Apartamenty pod Śnieżką w Karpaczu i w Apartamentach Czarna Góra.

Zysk z inwestycji

Osoby, które chcą kupić apartament wakacyjny raczej z myślą o zarabianiu, a jedynie od czasu, do czasu chcą z niego skorzystać mogą zdecydować się na condo hotel. Inwestycje te klasyfikowane są jako budynki usługowe, przy zakupie apartamenty obłożone są 23 proc. stawką VAT. Proponowane poziomy zysków wahają się od 6 proc. do 9 proc. w skali roku. To zazwyczaj nieruchomości o wysokim standardzie, w których lokale sprzedawane są w pełni wyposażone, nawet w meble i wykładziny. Budynki już na etapie projektowania przemyślane są jako obiekty komercyjne. Mają więc szerokie zaplecze usługowo-rekreacyjne: baseny, sale konferencyjne, siłownie, strefy dla dzieci, salony masażu i restauracje.

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

REKLAMA

Condo hotele realizowane są w Polsce przez firmy, które od lat działają w obszarze nieruchomości i turystyki, jak m.in. kołobrzeski holding Zdrojowa Invest. A nawet w oparciu o standardy międzynarodowych sieci jak projekty pod marką Golden Tulip, które w swojej ofercie ma Qualia Development.

– Oczywiście każda z firm z rynku condo hoteli udostępnia apartamenty ich właścicielom. Jednak tzw. pobyty właścicielskie mają zazwyczaj ograniczenia czasowe, nie mogą odbywać się w szczycie sezonu, czy w święta. Taki apartament to produkt inwestycyjny i musi na siebie zarabiać – podkreśla Grzegorz Kosiura.

Fakt, iż deweloperzy z rynku condo w kurortach mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w najmie turystycznym niewątpliwie podnosi bezpieczeństwo wypłaty zysków.

Te, na pierwszy rzut oka, drobne różnice pomiędzy apartamentami w budynkach mieszkalnych i condo hotelach mogą być jednak istotne. Jeśli właściciel myśli o tym, że za kilka lat, będzie chciał wyprowadzić się z miasta, by osiąść w spokojnym kurorcie powinien szukać apartamentu w budynku mieszkalnym.

Zobacz także: Na jakich osiedlach szukamy mieszkań?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA