REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Nowa Wileńska Fot. BUDREM
Nowa Wileńska Fot. BUDREM
BUDREM

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań nie były tak niskie od siedmiu lat, poprawie uległa też sytuacja na rynku kredytów. Rekordowo niskie ceny mieszkań zachęcają do kupna, ale czy jest to właściwy moment? Czy warto czekać aż ceny spadną bardziej? Czy może ceny będą powoli rosnąć by osiągnąć poziom sprzed kilku miesięcy?

Wydaje się, że warunki do zakupu mieszkania są dziś idealne. Z danych działającego przy Związku Banków Polskich, centrum Amron wynika, że po uwzględnieniu inflacji ceny transakcyjne mieszkań są obecnie na poziomie tych sprzed siedmiu lat.

REKLAMA

W Warszawie stawki są podobne do obowiązujących w trzecim kwartale 2006 roku. W Gdańsku, Łodzi i we Wrocławiu osiągnęły wartość porównywalną z czwartym kwartałem 2006 roku, a w Poznaniu z początku 2007 roku. Z kolei w Krakowie dzisiejsza cena 1 m kw. mieszkania cofnęła się do początku 2006 roku.

Zobacz także: Osiedla deweloperskie: czy powinny być ogrodzone?

Czy trend spadkowy się utrzyma?

REKLAMA

Jak podają przedstawiciele ZBP, trend spadku cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych ulega powolnemu wygaszaniu. Na odbicie cen możemy jeszcze poczekać w zależności od lokalizacji i specyfiki lokalnego rynku, nawet kilkanaście miesięcy, ale w niedługiej perspektywie przewidywane jest odwrócenie tendencji cenowej. Analitycy zwracają przy tym uwagę na minimalny zysk deweloperów i brak możliwości dalszej redukcji kosztów budowy.

Spadki cen przyczyniają się jednocześnie do wzrostu możliwości nabywczych i zwiększenia zdolności kredytowej kupujących. Dodatkowo banki zaczęły łagodzić swoją politykę kredytową, co stwarza możliwość kupna większych niż dotychczas mieszkań. Przeciętne mieszkanie sprzedawane obecnie na rynku ma powierzchnię 45–55 m kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokalizacja

Idealny lokal do zakupu w Warszawie to dwupokojowe mieszkanie do 45 metrów, najlepiej w budynku przy stacji metra. Dlatego deweloperzy wprowadzają do sprzedaży projekty, w których zaprojektowanych jest coraz więcej kompaktowych mieszkań, dwupokojowych i trzypokojowych.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

– Najbardziej poszukiwane są dwójki. Wybierają je zarówno single, jak i pary oraz inwestorzy kupujący lokale na wynajem. Najlepiej żeby położone były blisko linii metra. W naszej inwestycji przy ulicy Wileńskiej na warszawskiej Pradze sprzedało się już trzy czwarte mieszkań, a mimo to w ofercie mamy jeszcze nieduże dwupokojowe i trzypokojowe mieszkania. Takie lokale dominują w ofercie Nowej Wileńskiej, bo cieszą się największym powodzeniem klientów. W inwestycjach, w których sprzedawane są mieszkania o niewielkim metrażu, do których szybko można się wprowadzić nie ma problemu ze znalezieniem nabywców nawet w trudniejszej sytuacji na rynku – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Sytuacja na rynku kredytowym

REKLAMA

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt mają do tego coraz lepsze warunki. Dzięki obniżce stóp procentowych dokonywanych systematycznie przez ostatnie miesiące przez Radę Polityki Pieniężnej, kredyty są najtańsze w historii. Od kilku miesięcy, dzięki spadkowi WIBOR regularnie spadają miesięczne raty spłaty hipotek i tanieją nowe kredyty.

Jednocześnie po okresie usztywniania polityki kredytowej w bankach, Komisja Nadzoru Finansowego liberalizuje wydane wcześniej rekomendacje, co ma znacznie ułatwić dostęp do finansowania. Wpłynie to na indywidualne wyliczanie wysokości raty kredytu przez banki, która dotychczas nie mogła przekroczyć 50–65 proc. miesięcznego dochodu netto. Wydłuży się też z 25 lat do 30 lat obliczeniowy okres spłaty.

Co z wkładem własnym?

Jedynym utrudnieniem w kolejnych latach ma być obowiązkowe posiadanie wkładu własnego. Jeszcze tylko w 2013 roku będzie istniała możliwość skorzystania z finansowania zakupu nieruchomości w wysokości 100 proc. jej wartości.

W projekcie zmian KNF zaproponowała wprowadzenie wymaganego wkładu własnego w roku 2014 w wysokości 10 proc., a rok później już 20 proc. Ze wstępnych uzgodnień Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że zapowiadane wsparcie z budżetu państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), który powinien zostać uruchomiony z początkiem 2014 roku, będzie traktowane przez banki jako wkład własny kredytobiorcy.

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

Autor: BUDREM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA