REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rekordowo niskie ceny mieszkań – czy trend spadkowy się utrzyma?

Subskrybuj nas na Youtube
Nowa Wileńska Fot. BUDREM
Nowa Wileńska Fot. BUDREM
BUDREM

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań nie były tak niskie od siedmiu lat, poprawie uległa też sytuacja na rynku kredytów. Rekordowo niskie ceny mieszkań zachęcają do kupna, ale czy jest to właściwy moment? Czy warto czekać aż ceny spadną bardziej? Czy może ceny będą powoli rosnąć by osiągnąć poziom sprzed kilku miesięcy?

Wydaje się, że warunki do zakupu mieszkania są dziś idealne. Z danych działającego przy Związku Banków Polskich, centrum Amron wynika, że po uwzględnieniu inflacji ceny transakcyjne mieszkań są obecnie na poziomie tych sprzed siedmiu lat.

REKLAMA

W Warszawie stawki są podobne do obowiązujących w trzecim kwartale 2006 roku. W Gdańsku, Łodzi i we Wrocławiu osiągnęły wartość porównywalną z czwartym kwartałem 2006 roku, a w Poznaniu z początku 2007 roku. Z kolei w Krakowie dzisiejsza cena 1 m kw. mieszkania cofnęła się do początku 2006 roku.

Zobacz także: Osiedla deweloperskie: czy powinny być ogrodzone?

Czy trend spadkowy się utrzyma?

REKLAMA

Jak podają przedstawiciele ZBP, trend spadku cen na rynku nieruchomości mieszkaniowych ulega powolnemu wygaszaniu. Na odbicie cen możemy jeszcze poczekać w zależności od lokalizacji i specyfiki lokalnego rynku, nawet kilkanaście miesięcy, ale w niedługiej perspektywie przewidywane jest odwrócenie tendencji cenowej. Analitycy zwracają przy tym uwagę na minimalny zysk deweloperów i brak możliwości dalszej redukcji kosztów budowy.

Spadki cen przyczyniają się jednocześnie do wzrostu możliwości nabywczych i zwiększenia zdolności kredytowej kupujących. Dodatkowo banki zaczęły łagodzić swoją politykę kredytową, co stwarza możliwość kupna większych niż dotychczas mieszkań. Przeciętne mieszkanie sprzedawane obecnie na rynku ma powierzchnię 45–55 m kw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokalizacja

Idealny lokal do zakupu w Warszawie to dwupokojowe mieszkanie do 45 metrów, najlepiej w budynku przy stacji metra. Dlatego deweloperzy wprowadzają do sprzedaży projekty, w których zaprojektowanych jest coraz więcej kompaktowych mieszkań, dwupokojowych i trzypokojowych.

Zobacz także: Wynajem czy kupno – z czego będzie większy zysk?

– Najbardziej poszukiwane są dwójki. Wybierają je zarówno single, jak i pary oraz inwestorzy kupujący lokale na wynajem. Najlepiej żeby położone były blisko linii metra. W naszej inwestycji przy ulicy Wileńskiej na warszawskiej Pradze sprzedało się już trzy czwarte mieszkań, a mimo to w ofercie mamy jeszcze nieduże dwupokojowe i trzypokojowe mieszkania. Takie lokale dominują w ofercie Nowej Wileńskiej, bo cieszą się największym powodzeniem klientów. W inwestycjach, w których sprzedawane są mieszkania o niewielkim metrażu, do których szybko można się wprowadzić nie ma problemu ze znalezieniem nabywców nawet w trudniejszej sytuacji na rynku – tłumaczy Michał Wilczewski z firmy Budrem.

Zobacz także: Co zamiast „Rodziny na Swoim” – autorskie propozycje deweloperów

Sytuacja na rynku kredytowym

REKLAMA

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt mają do tego coraz lepsze warunki. Dzięki obniżce stóp procentowych dokonywanych systematycznie przez ostatnie miesiące przez Radę Polityki Pieniężnej, kredyty są najtańsze w historii. Od kilku miesięcy, dzięki spadkowi WIBOR regularnie spadają miesięczne raty spłaty hipotek i tanieją nowe kredyty.

Jednocześnie po okresie usztywniania polityki kredytowej w bankach, Komisja Nadzoru Finansowego liberalizuje wydane wcześniej rekomendacje, co ma znacznie ułatwić dostęp do finansowania. Wpłynie to na indywidualne wyliczanie wysokości raty kredytu przez banki, która dotychczas nie mogła przekroczyć 50–65 proc. miesięcznego dochodu netto. Wydłuży się też z 25 lat do 30 lat obliczeniowy okres spłaty.

Co z wkładem własnym?

Jedynym utrudnieniem w kolejnych latach ma być obowiązkowe posiadanie wkładu własnego. Jeszcze tylko w 2013 roku będzie istniała możliwość skorzystania z finansowania zakupu nieruchomości w wysokości 100 proc. jej wartości.

W projekcie zmian KNF zaproponowała wprowadzenie wymaganego wkładu własnego w roku 2014 w wysokości 10 proc., a rok później już 20 proc. Ze wstępnych uzgodnień Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej i Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że zapowiadane wsparcie z budżetu państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM), który powinien zostać uruchomiony z początkiem 2014 roku, będzie traktowane przez banki jako wkład własny kredytobiorcy.

Zobacz także: Budownictwo mieszkaniowe według danych GUS

Autor: BUDREM

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA