REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy powoli wkracza w stan stagnacji. Liczba mieszkań oddawanych do użytku ciągle jest niewiele mniejsza niż w poprzednim roku, jednak deweloperzy nie rozpoczynają nowych inwestycji, często też nie dostają pozwoleń na budowę. Najgorzej sytuacja wygląda w spółdzielniach mieszkaniowych.

REKLAMA

Publikacja statystyk GUS dotyczących wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w pierwszym kwartale 2013r. jest prostą kontynuacją tendencji zapoczątkowanej już wiosną ubiegłego roku, a polegającej głównie na ograniczaniu aktywności inwestycyjnej inwestorów, przy rosnącej liczbie inwestycji oddawanych do użytku – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dotychczasowe dość mocno utrwalone trendy w mieszkaniówce, wciąż są najsilniej akcentowane w kwestii mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz lokali, na które wydano pozwolenia. W pierwszym przypadku regres osiągnął prawie jedną trzecią, zaś w drugim bez mała jedną czwartą, licząc różnicę pomiędzy wynikami minionego kwartału i pierwszego roku ubiegłego. Jeszcze ostrzejsze hamowanie zaprezentowali w omawianym czasie deweloperzy, którzy rozpoczęli budowę prawie 40 proc. mniejszej liczby lokali oraz zadowolili się skromniejszą o jedną trzecią liczbą pozwoleń aniżeli w 1. kwartale 2012 roku. Dane dotyczące inwestorów budujących na sprzedaż są jednak efektem wysokiej wartości bazy, która dotyczy okresu przyśpieszenia nowych inwestycji w związku z perspektywą wejścia w życie dokładnie przed rokiem przepisów ustawy deweloperskiej.

Zobacz także: Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy w Poznaniu?

Natomiast zgodnie z oczekiwaniami wytraca swój impet dynamika wzrostu mieszkań oddanych do użytkowania. W omawianym okresie było ich więcej ogółem tylko o 2,4 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, choć w przypadku deweloperów ta różnica wciąż jest wyraźniejsza, za co należy uznać prawie 7-procentowy kwartalny progres. Jeśli jednak porównamy dane tylko za marzec, to okaże się, że deweloperzy oddali do użytku 3% mniej lokali niż rok temu. Ta tendencja powinna przybrać trwały charakter co oznacza, że systematyczny wzrost ilości mieszkań gotowych z pierwszej ręki powoli przechodzi do historii, co z czasem doprowadzi do stopniowego spadku rynkowego wolumenu mieszkań gotowych – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Ceny nowych mieszkań na Białołęce są wciąż atrakcyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmach wzrostu lokali gotowych zgodnie z prognozami zaczął więc ulegać stopniowemu wygaszaniu, przy utrzymaniu trendu spadkowego nowych inwestycji oraz pozwoleń na budowę. Wciąż więc raczej niekorzystne tendencje, świadczące o słabnącej koniunkturze w krajowej mieszkaniówce mają się bardzo dobrze i raczej utrzymają się przez dłuższy czas aż do momentu wyraźnych symptomów zbliżania się koniunkturalnego przesilenia w ramach całej gospodarki.

Zobacz także: Eksurbanizacja, na czym to polega?

REKLAMA

Jednak jak pokazują statystyki sprzedażowe głównych deweloperów, nie mamy do czynienia z nadzwyczajnym zanikiem popytu na mieszkania z rynku pierwotnego, a nawet można aktualny wolumen sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki określić jako zadowalający, oczywiście jak na okoliczności silnego hamowania koniunktury gospodarczej oraz związanej z tym kiepskiej kondycji krajowego rynku pracy. W związku z tym w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z systematycznym spadkiem jakości oferty deweloperskiej, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkań z segmentu lokali najbardziej poszukiwanych. Już w średnim terminie należy więc oczekiwać odczuwalnego zubożenia optymalnej w ostatnich czasach pod względem wyboru oferty deweloperów oraz komfortu szerokiej dostępności mieszkań z możliwością szybkiego zamieszkania – prognozuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Kłopoty nieco większego kalibru stają się udziałem funkcjonowania spółdzielczej formy budownictwa mieszkaniowego. W tym przypadku można już mówić o prawdziwej porażce na wszystkich frontach. Spółdzielnie mieszkaniowe w okresie trzech miesięcy 2013 roku oddały wprawdzie do użytkowania tylko niecałe 9 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem, jednak rozpoczęły budowę zaledwie 256 lokali, a więc ponad 70 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast liczba pozwoleń na budowę spadła aż o dwie trzecie. Czy w związku z tym na nowo odżyje dyskusja nad perspektywą odejścia tej archaicznej formy budownictwa do lamusa?

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

O dość optymistycznym akcencie można mówić w przypadku tzw. pozostałych inwestorów, przez co GUS określa budownictwo komunalne, społeczne czynszowe oraz zakładowe. W tym przypadku kwartalne statystyki dotyczące mieszkań oddanych do użytku są wprawdzie o ponad jedną trzecią gorsze od ubiegłorocznych, co tradycyjnie potwierdza dotychczasowo raczej iluzoryczne zainteresowanie rodzimego państwa finansowaniem budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób oraz gospodarstw domowych o niskim statusie materialnym. Jednak dane dotyczące mieszkań rozpoczętych, wyższe o ponad 12 procent od ubiegłorocznych, są już optymistyczne. Natomiast kwartalny wzrost o dokładnie 350 procent liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia w tej grupie inwestorów, jest zastanawiający. Oby oznaczał trwałą poprawę jakości myślenia gremiów rządzących o potrzebach mieszkaniowych najgorzej sytuowanych polskich rodzin, a tym samym nie posiadających zdolności kredytowej na zakup własnego „M” – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport kwiecień 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA