REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Redakcja Dom
Salon  Fot. Fotolia
Salon Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Studenci mają czas na znalezienie mieszkania do końca września, przed rozpoczęciem poszukiwań muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ mieszkania ich interesuje – akademik, stancja czy wynajęcie mieszkania. Podpowiadamy, jakie mieszkanie wybrać.

To już ostatni dzwonek dla studentów poszukujących mieszkania do wynajęcia na nowy rok akademicki. W tym okresie mieszkania szuka największa liczba studentów, w związku z dużą liczbą chętnych, wynajmujący w tym czasie podnoszą ceny, w sierpniu i we wrześniu są one najwyższe. Jeśli chcemy zaoszczędzić na miesięcznej kwocie za wynajem lepiej jest zacząć szukać mieszkania nawet w czerwcu. Jednak jeśli chcemy w nim zamieszkać dopiero w październiku musimy liczyć się z poniesieniem opłat za wynajem pomiędzy czerwcem a październikiem. Ale może też udać się nam ustalić z właścicielem mieszkania opłatę od czasu rzeczywistego najmu, zwłaszcza, jeśli ma on lokatorów do października.

REKLAMA

Zobacz także: Rzuć palenie i kup małe mieszkanie

Akademik – czy każdy może w nim zamieszkać?

Po mimo tego, że akademik należy do najtańszych form najmu to nie może on być opcją rozważaną przez wszystkich. Żeby ubiegać się o pokój w akademiku dochód w rodzinie studenta nie może przekraczać określonego pułapu. Nawet jeśli spełniamy wymóg dochodu to musimy się pospieszyć i złożyć podanie o przyznanie pokoju w akademiku już w czerwcu. Później też jest to możliwe – organizowana jest druga tura naboru na przełomie września i października – ale nasze szanse są niewielkie, zazwyczaj do wyboru są tylko pokoje z drugiego obiegu, czyli takie, z których ktoś zrezygnował.

Zakładając, że spełniamy wymóg finansowy i złożyliśmy podanie o przyznanie pokoju we właściwym czasie, to powinniśmy zastanowić się czy to rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zaletą mieszkania w akademiku jest to, że łatwiej jest poznać nowych ludzi i nawiązać z nimi bliższe kontakty. A i dzisiejsze akademiki nie przypominają już tych z opowieści naszych rodziców, gdy pokój dzieliliśmy z karaluchami. Coraz więcej uczelni oferuje w akademiku wysoki standard, rzadkością nie są już miejsca z basenami, siłownią, sauną i dostępem do Internetu w każdym pokoju. Niezaprzeczalną zaletą jest też cena za wynajem. Uzależniona jest ona od standardu wykończenia pokoju i przede wszystkim od ilości osób w nim zamieszkujących. Najwięcej zapłacimy za pokój jednoosobowy, średnio 350–450 złotych za miesiąc, najmniej za pokój trzyosobowy – 250–350 zł.

Jednak nie ma co ukrywać, z mieszkaniem w akademiku wiążą się też minusy. Przede wszystkich, zazwyczaj nie mamy wpływu na to, z kim będziemy dzielić pokój. Jeśli współlokatorzy przypadli nam do gustu, w kolejnym okresie najmu możemy składać podanie o przydzielenie nam do pokoju tych samych osób. Kolejnym minusem może być trudność ze znalezieniem spokojnego miejsca do nauki.

Stancja – duża popularność i niska cena

Stancje zazwyczaj prowadzone są przez starsze osoby, wynajmują one część pokoi ze swojego mieszkania. Cena takiego lokalu jest niższa niż wynajęcie mieszkania, w zależności od regionu Polski waha się od ok. 350 złotych do 600 złotych. W wielu przypadkach kwota ta jest wyższa od kosztu wynajmu akademika, ale zyskujemy ciszę i dobre warunki do nauki. Stancja polecana jest dla osób spokojnych, które nie planują często zapraszać gości w godzinach wieczornych – pamiętajmy, że mieszkamy z właścicielem mieszkania, a to w wielu kwestiach ogranicza.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Wynajem mieszkania – najdrożej, ale komfortowo

REKLAMA

Niewielu studentów stać na samodzielne wynajęcie mieszkania. Popularne jest wynajmowanie mieszkania przez grupę znajomych – wszystkie opłaty są wtedy dzielone. Studenci decydują się na mieszkanie w dwie, trzy osoby w jednym pokoju, więc pomimo całościowego większego kosztu, w przeliczeniu na osobę może to okazać się najtańsze rozwiązanie.

Wynajęcie mieszkania ma sporo zalet, mamy dość swobodny dostęp do kuchni i znajdujących się w niej sprzętów, często mamy też pralkę na własny użytek. Jednak w mieszkaniu również możemy mieć problem ze znalezieniem cichego miejsca do nauki – wszystko zależy od naszych współlokatorów.

Wynajmowanie mieszkania powinniśmy uzależnić albo od kwoty, jaką możemy na to przeznaczyć, albo od warunków, w jakich chcemy mieszkać.

Zobacz także: Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA