REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nazwy osiedli w Polsce brzmią zabawnie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Osiedla w Polsce.
Osiedla w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Nazwy niektórych osiedli w Polsce brzmią zabawnie. Deweloperzy rywalizują między sobą w wymyślaniu ciekawych i oryginalnych nazw osiedli. Które z nich śmieszą najbardziej?

Ze względu na swoją powszechność mieszkania „na osiedlu” przestały już imponować, zdaniem Kaliny Śmigielskiej z portalu RynekPierwotny.com. Osiedla w większości nazywane są od ulic, przy których są zlokalizowane. Jednak niektórzy deweloperzy zakładają, że im bardziej wymyślna nazwa osiedla, tym bardziej będzie ona wyróżniać się spośród innych inwestycji. Stąd pojawiają się nazwy, które mają być oryginalne, a jednocześnie przyjemne dla ucha.

REKLAMA

Apartament czy willa?

Często wydaje się, że niektóre słowa w nazwie inwestycji dodadzą jej prestiżu. Lepiej niż „mieszkanie” brzmi „apartament”. W Warszawie jest 11 inwestycji, które mają w nazwie słowo „apartament”, w tym wersja anglojęzyczna, np. Capital Art Apartments. W Krakowie takich inwestycji jest 7, we Wrocławiu i w Białymstoku po 5, w Trójmieście i w Łodzi po 3. Inny pomysłem jest „willa” często pisana przez „v”. W Warszawie mamy 12 „villi” i tylko 2 „wille”. Co ciekawe, w inwestycjach, której mają w swoje nazwie „ville”, cena za mkw. była wyższa niż w tych nazwanych „willa”.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Zdaniem deweloperów zainteresowaniem Polaków cieszą się także rezydencje.

– Wbrew nazwie takie inwestycje to wcale nie okazałe domy jednorodzinne, które można przeznaczyć na rodowe siedziby. Rezydencjami nazywa się przede wszystkim budynki wielorodzinne, gdzie liczba mieszkań może nawet przekraczać setkę. Często w tańszym budownictwie, gdzie metraże mieszkań są małe. – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre nazwy cieszą się szczególnym zainteresowaniem w określonych regionach. W Gdańsku popularna jest nazwa „kamienica”, w Warszawie „osada”, a w Krakowie „enklawa”.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?


Osiedle z obcą nazwą

Wiele luksusowych osiedli (lub chcących za takie uchodzić) nazywanych jest słowami obcymi, zwłaszcza anglojęzycznymi, np. krakowskie Angel Wings i Angel Plaza, warszawskie CityZen, Crystal Residence czy Sky Tower we Wrocławiu. Nazwy pochodzące z innych języków (tutaj znów wygrywa stolica) to m.in. Mont Blanc, Kaleidoscope, Sol de Levante czy wskazujące na greckie lub łacińskie pochodzenie Vratislavia Residence, Metrum, Imaginarium czy Alpha. Zadziwiają połączenia polsko-obce takie jak: Cegielniana Residence, Mokotów Residence, Wellhome Zacisze, Wilanów One, Apartamenty North, Odra Tower oraz neologizmy językowe takie jak Centroom.

Zobacz także: Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób

Odrobina humoru

REKLAMA

Inne nazwy osiedli mają na celu rozbawić potencjalnego kupca i rozśmieszyć go. Stąd w Krakowie mamy Fabrykę Czekolady, a fani serialu chętnie zamieszkaliby na Wspólnej. Do innych ciekawych, choć prostych nazw, należą: Fajny dom, Moje M2, Mój Dom, Pod Przyjaznym Adresem, Rodzinna Enklawa, Miłe. Zastanawiają takie nazwy jak Zimowe Ogrody, Za Fortem czy Czterobloki. Jednak takie nazwy nie są przypadkowe.

– Deweloperzy często korzystają z pomocy specjalistów od reklamy i PR, ponieważ interesująca nazwa wpada w ucho i sprawia, że chętniej odwiedzimy stronę internetową danej inwestycji. – mówi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

Nazwy budowanych osiedli mogą czasem śmieszyć, ale mimo to wzbudzają one zainteresowanie potencjalnych nabywców i mediów, zgodnie z zasadą „nie ważne jak mówią, ważne, żeby mówili”.

Zobacz także: Deweloperzy walczą o najlepszą lokalizację

RynekPierwotny.com uruchomił swoją nową stronę internetową – funkcjonalną i prezentującą elegancką oprawę graficzną. Do jej atutów należą także intuicyjna nawigacja oraz wyszukiwarka ofert nieruchomości.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA