REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osiedla społeczne – czym są?

Subskrybuj nas na Youtube
Osiedle Cztery Pory Roku.
Osiedle Cztery Pory Roku.
Archicom

REKLAMA

REKLAMA

Czym są osiedla społeczne? Jak zmienia się rynek pierwotny i na jakie inwestycje stawiają teraz deweloperzy? Czy osiedla społeczne wygrają z popularnymi w Polsce blokowiskami?

Pomysł autonomicznych zespołów urbanistycznych pochodzi z lat 20. XX wieku. Jednak pierwsze nowożytne formy tego typu dzielnic pojawiły się już w XIX-wiecznej Anglii. Koncepcja tzw. miast ogrodów, autorstwa Ebenezera Howarda, polegała na stworzeniu osiedla położonego z dala od ścisłego centrum. Miało się ono charakteryzować strefową zabudową łączącą w sobie funkcję mieszkalną i przemysł, z dużą ilością zieleni.

REKLAMA

Zobacz także: Nowe dzielnice we Wrocławiu

Szare blokowiska

REKLAMA

Opozycję dla osiedli-ogrodów w Polsce stanowią blokowiska, które powstawały od lat 60. XX wieku. Zaczęto je traktować jako miejsca do spania, w których brakowało miejsc do wspólnego odpoczynku, rekreacji czy do kontaktu z kulturą. Na takich osiedlach mieszkańcy są anonimowi. Blokowiska były zaprzeczeniem idei wzorcowych „maszyn do mieszkania” Le Corbusiera, które miały skupiać mieszkańców w dużym budynku, ale  ze wszystkimi podstawowymi funkcjami i w ściśle określonym celu – aby uwolnić dodatkowy teren, który można było przeznaczyć do wspólnego użytkowania – do wypoczynku, do rekreacji i do integracji.

– Pierwotna idea blokowisk zdezaktualizowała się wiele lat temu. Próbujemy wrócić do koncepcji osiedla, które zachęca do zacieśniania relacji międzyludzkich. Przestrzeń powinna inspirować do aktywności i ułatwiać integrację mieszkańców. przekonuje Tomasz Sujak, dyrektor ds. handlowych w Grupie Archicom.

Kształtowanie przestrzeni

Coraz częściej inwestycję deweloperskie stawiają na kompleksowe kształtowanie przestrzeni. Deweloperom nie chodzi tylko o wybudowanie jakiegoś obiektu, ale o stworzenie zespołów budynków, dużych osiedli.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wizja osiedla społecznego jest nam szczególnie bliska. Nasze pierwsze doświadczenia związane są z realizacją projektu osiedla Cztery Pory Roku. Skupiliśmy się tam na tworzeniu rozwiązań, które ułatwią budowanie dobrych sąsiedzkich relacji. – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiej Grupy Archicom.

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce


Na wrocławskim Jagodnie zaprojektowano centralny plac publiczny z rzeźbą (powstała w drodze konkursu, w którym jurorami byli również mieszkańcy osiedla), place zabaw i przestrzenie do grillowania. Mają powstać także boiska sportowe. Mieszkańcy mogą korzystać ze świetlicy osiedlowej i klubu fitness. Celem dewelopera było zapewnienie mieszkańcom osiedla jak najlepszych warunków życia, czego potwierdzeniem jest  status osiedla prorodzinnego według rankingu „Najbardziej atrakcyjnych osiedli dla dzieci”, przygotowanego przez Home Broker.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Potrzeby kupujących

REKLAMA

Plan Miejscowy, opracowany przez miejskich urbanistów przy ścisłej współpracy z wiodącymi projektantami Grupy Archicom, stwarza możliwość realizacji idei osiedla społecznego. Na terenie zespołu, któremu nadano nazwę Olimpia Port, mają powstać strefy publiczne oraz półpubliczne i półprywatne. Niska zabudowa o kameralnym charakterze zostanie wkomponowana w przestrzenie parków, placów, skwerów i pasów zieleni z alejami spacerowymi oraz ze ścieżkami rowerowymi. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów nadrzecznych powstaną ciągi handlowe i usługowe. Przedsięwzięcie  obejmuje  tereny zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego Sępolna. Osiedle otoczone zielenią będzie łączyć funkcje mieszkalną, handlowo-usługową, rekreacyjną i kulturalno-oświatową.

– Olimpia Port w pełni realizuje ideę osiedla społecznego. Będzie ono otwarte ze wszystkich stron na Wrocław, a przestrzeń będzie pobudzać mieszkańców do tworzenia więzi międzyludzkich. – tłumaczy Tomasz Sujak z Grupy Archicom.

Olimpia Port realizuje działania władz Wrocławia, a także ekspertów z Dolnośląskiej Izby Architektów i wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy zainicjowali projekt WUWA2 (jego nowa oficjalna nazwa brzmi „Nowe Żerniki”). Będzie to miejsce inspirowane wrocławską wystawą sprzed lat („Wohnung und Werkraum” –  Mieszkanie i miejsce pracy –- WUWA, 1929 r.).

– WUWA2 to próba odpowiedzi na potrzeby aktywnych obywateli współczesnych miast, którzy chcieliby utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania. Chcemy stworzyć przestrzeń, która umocni więzi społeczne i zintegruje mieszkańców. Nasze działania to dowód dojrzałości współczesnej urbanistyki. – podsumowuje Dorota Jarodzka-Środka, która również zaangażowała się w projekt WUWA2.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

Źródło: Grupa Archicom

Osiedle Olimpia Port.
Archicom
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA