REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osiedla społeczne – czym są?

Osiedle Cztery Pory Roku.
Osiedle Cztery Pory Roku.
Archicom

REKLAMA

REKLAMA

Czym są osiedla społeczne? Jak zmienia się rynek pierwotny i na jakie inwestycje stawiają teraz deweloperzy? Czy osiedla społeczne wygrają z popularnymi w Polsce blokowiskami?

Pomysł autonomicznych zespołów urbanistycznych pochodzi z lat 20. XX wieku. Jednak pierwsze nowożytne formy tego typu dzielnic pojawiły się już w XIX-wiecznej Anglii. Koncepcja tzw. miast ogrodów, autorstwa Ebenezera Howarda, polegała na stworzeniu osiedla położonego z dala od ścisłego centrum. Miało się ono charakteryzować strefową zabudową łączącą w sobie funkcję mieszkalną i przemysł, z dużą ilością zieleni.

REKLAMA

Zobacz także: Nowe dzielnice we Wrocławiu

Szare blokowiska

REKLAMA

Opozycję dla osiedli-ogrodów w Polsce stanowią blokowiska, które powstawały od lat 60. XX wieku. Zaczęto je traktować jako miejsca do spania, w których brakowało miejsc do wspólnego odpoczynku, rekreacji czy do kontaktu z kulturą. Na takich osiedlach mieszkańcy są anonimowi. Blokowiska były zaprzeczeniem idei wzorcowych „maszyn do mieszkania” Le Corbusiera, które miały skupiać mieszkańców w dużym budynku, ale  ze wszystkimi podstawowymi funkcjami i w ściśle określonym celu – aby uwolnić dodatkowy teren, który można było przeznaczyć do wspólnego użytkowania – do wypoczynku, do rekreacji i do integracji.

– Pierwotna idea blokowisk zdezaktualizowała się wiele lat temu. Próbujemy wrócić do koncepcji osiedla, które zachęca do zacieśniania relacji międzyludzkich. Przestrzeń powinna inspirować do aktywności i ułatwiać integrację mieszkańców. przekonuje Tomasz Sujak, dyrektor ds. handlowych w Grupie Archicom.

Kształtowanie przestrzeni

Coraz częściej inwestycję deweloperskie stawiają na kompleksowe kształtowanie przestrzeni. Deweloperom nie chodzi tylko o wybudowanie jakiegoś obiektu, ale o stworzenie zespołów budynków, dużych osiedli.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wizja osiedla społecznego jest nam szczególnie bliska. Nasze pierwsze doświadczenia związane są z realizacją projektu osiedla Cztery Pory Roku. Skupiliśmy się tam na tworzeniu rozwiązań, które ułatwią budowanie dobrych sąsiedzkich relacji. – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiej Grupy Archicom.

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce


Na wrocławskim Jagodnie zaprojektowano centralny plac publiczny z rzeźbą (powstała w drodze konkursu, w którym jurorami byli również mieszkańcy osiedla), place zabaw i przestrzenie do grillowania. Mają powstać także boiska sportowe. Mieszkańcy mogą korzystać ze świetlicy osiedlowej i klubu fitness. Celem dewelopera było zapewnienie mieszkańcom osiedla jak najlepszych warunków życia, czego potwierdzeniem jest  status osiedla prorodzinnego według rankingu „Najbardziej atrakcyjnych osiedli dla dzieci”, przygotowanego przez Home Broker.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Potrzeby kupujących

REKLAMA

Plan Miejscowy, opracowany przez miejskich urbanistów przy ścisłej współpracy z wiodącymi projektantami Grupy Archicom, stwarza możliwość realizacji idei osiedla społecznego. Na terenie zespołu, któremu nadano nazwę Olimpia Port, mają powstać strefy publiczne oraz półpubliczne i półprywatne. Niska zabudowa o kameralnym charakterze zostanie wkomponowana w przestrzenie parków, placów, skwerów i pasów zieleni z alejami spacerowymi oraz ze ścieżkami rowerowymi. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów nadrzecznych powstaną ciągi handlowe i usługowe. Przedsięwzięcie  obejmuje  tereny zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wrocławskiego Sępolna. Osiedle otoczone zielenią będzie łączyć funkcje mieszkalną, handlowo-usługową, rekreacyjną i kulturalno-oświatową.

– Olimpia Port w pełni realizuje ideę osiedla społecznego. Będzie ono otwarte ze wszystkich stron na Wrocław, a przestrzeń będzie pobudzać mieszkańców do tworzenia więzi międzyludzkich. – tłumaczy Tomasz Sujak z Grupy Archicom.

Olimpia Port realizuje działania władz Wrocławia, a także ekspertów z Dolnośląskiej Izby Architektów i wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy zainicjowali projekt WUWA2 (jego nowa oficjalna nazwa brzmi „Nowe Żerniki”). Będzie to miejsce inspirowane wrocławską wystawą sprzed lat („Wohnung und Werkraum” –  Mieszkanie i miejsce pracy –- WUWA, 1929 r.).

– WUWA2 to próba odpowiedzi na potrzeby aktywnych obywateli współczesnych miast, którzy chcieliby utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania. Chcemy stworzyć przestrzeń, która umocni więzi społeczne i zintegruje mieszkańców. Nasze działania to dowód dojrzałości współczesnej urbanistyki. – podsumowuje Dorota Jarodzka-Środka, która również zaangażowała się w projekt WUWA2.

Zobacz także: Tanie mieszkanie – na rynku wtórnym czy na rynku pierwotnym?

Źródło: Grupa Archicom

Osiedle Olimpia Port.
Archicom
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA