REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.
Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań – tak wynika z podsumowania rynku nieruchomości w ostatnim kwartale 2011 r. Gdzie liczba mieszkań od deweloperów zmniejszyła się najbardziej?

W końcu 2011 roku w czterech spośród siedmiu największych ośrodków miejskich w Polsce zwiększyła się liczba nowych mieszkań dostępnych w sprzedaży, ale w trzech oferta deweloperów skurczyła się.  

REKLAMA

Ilość nowych mieszkań wyraźnie zwiększyła się w Krakowie (o 15,3 proc.), we Wrocławiu (15,1 proc.) i w Katowicach (11,1 proc.). W Gdańsku oferta deweloperska wzrosła już tylko nieznacznie, bo o 0,9 proc. Z kolei w Warszawie, Poznaniu i Łodzi wybór nowych mieszkań zmniejszył się. Obniżka podaży nie była duża, wyniosła w tych miastach od ok. 3 do 4,6 proc., ale tendencja spadkowa to nowość. Od kilku lat bowiem oferta deweloperska we wszystkich miastach stale rosła.

Gdzie oddano najmniej mieszkań?

Spadek ilości mieszkań w ofercie deweloperów w trzech miastach świadczy o tym, że ich liczba nowych budów zmniejsza się. Przewidywania, które wskazywały na to, że inwestorzy wprowadzą do sprzedaży więcej projektów przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, która nakłada na nich znaczne obowiązki, wydają się być nieuzasadnione. Na decyzje o wstrzymywaniu nowych inwestycji rzutuje zapewne wysokość podaży, która w niektórych miastach jest rekordowo duża. Poza tym deweloperzy biorą pod uwagę malejącą zdolność kredytową Polaków, którą ograniczyła szczególnie zapowiadana wcześniej, a obowiązująca od początku 2012 Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego.     

Zobacz także: Kawalerki ustępują mieszkaniom kompaktowym?

Na największym w kraju placu budowy – w Warszawie dostępnych jest obecnie 18,5 tys. nowych mieszkań. W Krakowie czeka na nabywców 9,2 tys. lokali, a na trzecim co do wielkości, wrocławskim rynku pierwotnym można wybierać spośród 8,3 tys. mieszkań. Co ciekawe, w tym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat liczba nowych mieszkań wzrosłą dwukrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubimy kawalerki?

Wraz z ewolucją potrzeb kupujących zmienia się struktura mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów udział kawalerek w największych miastach obniżył się. Powodem jest niewielkie zainteresowanie kupujących mieszkaniami jednopokojowymi. Wzrasta za to popyt na tzw. mieszkania kompaktowe, czyli oferujące określoną liczbę pokoi przy najmniejszej powierzchni lokalu.

Zobacz także: Mieszkania z rynku pierwotnego są coraz tańsze


REKLAMA

Mniejszy dostęp do kredytów generuje zapotrzebowanie na mieszkania o niewielkim metrażu. Dlatego w ubiegłym roku zmalała przeciętna powierzchnia budowanych mieszkań. Najchętniej wybierane są teraz małe, dwupokojowe lokale. Dla kupujących ważna jest wydzielona sypialnia. Właśnie takie nieduże dwupokojowe mieszkania są obecnie konkurencją dla kawalerek, których ubywa z oferty deweloperów. Często są tylko nieznacznie większe od kawalerek. Na mieszkania jednopokojowe decydują się tylko te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na nic więcej. Dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych jest dla nich decydujące, jeśli chodzi o zakup.  

– Kawalerki kupują najczęściej rodzice dla dzieci, które zaczęły studiować, bądź osoby starsze. Mieszkania jednopokojowe w inwestycji Rezydencja Kościuszki, którą właśnie oddajemy do użytku w podwarszawskim Piastowie, stanowią ok. 10 proc. oferty. Zdecydowanie najwięcej zaprojektowaliśmy mieszkań dwupokojowych, których jest ok. 55 proc. I to głównie dwa pokoje o powierzchni około 42–44 mkw. są najczęściej wybierane przez nabywców. Co druga osoba trafiająca do naszego biura sprzedaży pyta o taki lokal. – wyjaśnia Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży.

Zobacz także: Pod koniec 2011 r. sprzedano więcej mieszkań

Przyznaje, że w ostatnich miesiącach daje się zauważyć większe zapotrzebowanie klientów na mniejsze mieszkania. Poszukujący mieszkań częściej pytają o najmniejsze lokale w danym typie (1-pokojowe, 2-pokojowe, 3-pokojowe).

Mniej kawalerek na całym rynku

REKLAMA

Według danych Emmerson, na przestrzeni ostatnich dwóch lat najmniejszy udział kawalerek przypadający na całą ofertę deweloperów został odnotowany w Warszawie. W stolicy mieszkania jednopokojowe stanowią zaledwie 5,7 proc. oferty rynku pierwotnego. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie kawalerki obejmują 7,8 proc. całej puli nowych lokali. W Krakowie, Wrocławiu czy w Poznaniu obejmują już więcej, bo od 10,8 proc. do 12,2 proc. propozycji deweloperów w zależności od miasta.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy udział kawalerek na rynku deweloperskim spadał we wszystkich dużych miastach. Oferta mieszkań jednopokojowych w projektach wprowadzanych na rynek zmniejszała się najbardziej w Warszawie i Krakowie

Zobacz także: Najtańsze mieszkania w 2012 r.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA