REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

PRESTIGE PR
Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.
Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań – tak wynika z podsumowania rynku nieruchomości w ostatnim kwartale 2011 r. Gdzie liczba mieszkań od deweloperów zmniejszyła się najbardziej?

W końcu 2011 roku w czterech spośród siedmiu największych ośrodków miejskich w Polsce zwiększyła się liczba nowych mieszkań dostępnych w sprzedaży, ale w trzech oferta deweloperów skurczyła się.  

REKLAMA

Ilość nowych mieszkań wyraźnie zwiększyła się w Krakowie (o 15,3 proc.), we Wrocławiu (15,1 proc.) i w Katowicach (11,1 proc.). W Gdańsku oferta deweloperska wzrosła już tylko nieznacznie, bo o 0,9 proc. Z kolei w Warszawie, Poznaniu i Łodzi wybór nowych mieszkań zmniejszył się. Obniżka podaży nie była duża, wyniosła w tych miastach od ok. 3 do 4,6 proc., ale tendencja spadkowa to nowość. Od kilku lat bowiem oferta deweloperska we wszystkich miastach stale rosła.

Gdzie oddano najmniej mieszkań?

Spadek ilości mieszkań w ofercie deweloperów w trzech miastach świadczy o tym, że ich liczba nowych budów zmniejsza się. Przewidywania, które wskazywały na to, że inwestorzy wprowadzą do sprzedaży więcej projektów przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, która nakłada na nich znaczne obowiązki, wydają się być nieuzasadnione. Na decyzje o wstrzymywaniu nowych inwestycji rzutuje zapewne wysokość podaży, która w niektórych miastach jest rekordowo duża. Poza tym deweloperzy biorą pod uwagę malejącą zdolność kredytową Polaków, którą ograniczyła szczególnie zapowiadana wcześniej, a obowiązująca od początku 2012 Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego.     

Zobacz także: Kawalerki ustępują mieszkaniom kompaktowym?

Na największym w kraju placu budowy – w Warszawie dostępnych jest obecnie 18,5 tys. nowych mieszkań. W Krakowie czeka na nabywców 9,2 tys. lokali, a na trzecim co do wielkości, wrocławskim rynku pierwotnym można wybierać spośród 8,3 tys. mieszkań. Co ciekawe, w tym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat liczba nowych mieszkań wzrosłą dwukrotnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubimy kawalerki?

Wraz z ewolucją potrzeb kupujących zmienia się struktura mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów udział kawalerek w największych miastach obniżył się. Powodem jest niewielkie zainteresowanie kupujących mieszkaniami jednopokojowymi. Wzrasta za to popyt na tzw. mieszkania kompaktowe, czyli oferujące określoną liczbę pokoi przy najmniejszej powierzchni lokalu.

Zobacz także: Mieszkania z rynku pierwotnego są coraz tańsze


REKLAMA

Mniejszy dostęp do kredytów generuje zapotrzebowanie na mieszkania o niewielkim metrażu. Dlatego w ubiegłym roku zmalała przeciętna powierzchnia budowanych mieszkań. Najchętniej wybierane są teraz małe, dwupokojowe lokale. Dla kupujących ważna jest wydzielona sypialnia. Właśnie takie nieduże dwupokojowe mieszkania są obecnie konkurencją dla kawalerek, których ubywa z oferty deweloperów. Często są tylko nieznacznie większe od kawalerek. Na mieszkania jednopokojowe decydują się tylko te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na nic więcej. Dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych jest dla nich decydujące, jeśli chodzi o zakup.  

– Kawalerki kupują najczęściej rodzice dla dzieci, które zaczęły studiować, bądź osoby starsze. Mieszkania jednopokojowe w inwestycji Rezydencja Kościuszki, którą właśnie oddajemy do użytku w podwarszawskim Piastowie, stanowią ok. 10 proc. oferty. Zdecydowanie najwięcej zaprojektowaliśmy mieszkań dwupokojowych, których jest ok. 55 proc. I to głównie dwa pokoje o powierzchni około 42–44 mkw. są najczęściej wybierane przez nabywców. Co druga osoba trafiająca do naszego biura sprzedaży pyta o taki lokal. – wyjaśnia Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży.

Zobacz także: Pod koniec 2011 r. sprzedano więcej mieszkań

Przyznaje, że w ostatnich miesiącach daje się zauważyć większe zapotrzebowanie klientów na mniejsze mieszkania. Poszukujący mieszkań częściej pytają o najmniejsze lokale w danym typie (1-pokojowe, 2-pokojowe, 3-pokojowe).

Mniej kawalerek na całym rynku

REKLAMA

Według danych Emmerson, na przestrzeni ostatnich dwóch lat najmniejszy udział kawalerek przypadający na całą ofertę deweloperów został odnotowany w Warszawie. W stolicy mieszkania jednopokojowe stanowią zaledwie 5,7 proc. oferty rynku pierwotnego. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie kawalerki obejmują 7,8 proc. całej puli nowych lokali. W Krakowie, Wrocławiu czy w Poznaniu obejmują już więcej, bo od 10,8 proc. do 12,2 proc. propozycji deweloperów w zależności od miasta.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy udział kawalerek na rynku deweloperskim spadał we wszystkich dużych miastach. Oferta mieszkań jednopokojowych w projektach wprowadzanych na rynek zmniejszała się najbardziej w Warszawie i Krakowie

Zobacz także: Najtańsze mieszkania w 2012 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA