REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Duże zainteresowanie apartamentami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Apartamenty. Fot. Eko Park S.A.
Apartamenty. Fot. Eko Park S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Duże zainteresowanie apartamentami zaskakuje, biorąc pod uwagę zbliżający się kryzys na rynku nieruchomości. Które apartamenty sprzedają się najchętniej?

– Pośród czterech inwestycji, jakie obecnie realizujemy w Warszawie największym zainteresowaniem kupujących cieszy się nasz najbardziej prestiżowy projekt – Apartamenty Wilanowska na Mokotowie. – przyznaje Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development.

REKLAMA

Od września 2011 roku, kiedy rozpoczęła się budowa kolejnego etapu tej inwestycji, sprzedało się kilkanaście procent mieszkań. Co ciekawe, najwięcej apartamentów, które znalazły nabywców, to mieszkania o powierzchni większej niż 140 mkw. Aż 90 procent podpisywanych umów dotyczy mieszkań o takim metrażu. Lokale o powierzchni 120 czy 140 mkw. jako pierwsze sprzedawały się także w innym warszawskim projekcie tej firmy – Apartamenty Mińska. Mniejsze 50–60 metrowe nie cieszą się takim zainteresowaniem. Przy Wilanowskiej, na osiedlu Ażurowych okiennic kupujący wybierają dziś głównie najdroższe i najbardziej luksusowe lokale.

Zobacz także: Apartamenty z widokiem na morze

Apartamenty za gotówkę

Apartamenty dedykowane są do zupełnie innej grupy nabywców niż mieszkania w projektach o niższym standardzie i najwolniej poddają się trendom panującym na rynku.

REKLAMA

– Na ekskluzywne nieruchomości zawsze będą chętni. Wysokiej klasy mieszkania, które oferujemy w budynkach o najwyższym standardzie w inwestycji Apartamenty Wilanowska, rzadko kupowane są przy wsparciu kredytowym. Osoby, które decydują się na ich zakup, szczególnie w przypadku tych o największych metrażach, płacą ze środków własnych. – tłumaczy Remigiusz Rogowski.       

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezes przyznaje, że na stołecznym rynku nieruchomości wyraźnie odczuwa się zapotrzebowanie na ekskluzywne mieszkania. Dlatego, zgodnie z wcześniejszymi planami, w pierwszej połowie tego roku przy ulicy Potoki na Mokotowie Rogowski Development rozpocznie budowę kameralnych willi miejskich w inwestycji Ogrody Potoki. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w pierwszym etapie realizacji nowego projektu powstanie osiem budynków. W każdym znajdzie się osiem apartamentów. Średnia cena 1 metra kwadratowego będzie wynosić ok. 10 tys. zł. W Warszawie buduje się niewiele tego typu inwestycji, dlatego już dziś dokonywane są pierwsze rezerwacje apartamentów. Usytuowanie budynków w sąsiedztwie terenów rezerwatu przyrody, na terenie dzielnicy najbardziej lubianej przez mieszkańców miasta, przyciąga klientów.

Zobacz także: Jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy?


Kiedy popyt jest większy?

Prezes Rogowski Development twierdzi, że najtrudniej jest sprzedać dziś mieszkania średniej klasy. Prognozuje, że w tym roku sprzedaż utrzyma się na podobnym poziomie jak w roku minionym. Jej wzrost powinien nastąpić w 2013 roku.

Zwraca uwagę, że zainteresowanie zakupem zawsze zwiększa się wiosną. Co roku w okresie pierwszych targów mieszkaniowych wzrasta bowiem aktywność osób planujących zakup nieruchomości. Jaskrawym przykładem może być tu rok 2009. Od jesieni 2008 roku, kiedy zaczął się kryzys, do wiosny następnego roku, na przestrzeni kilku miesięcy we wszystkich stołecznych inwestycjach tej firmy sprzedawały się pojedyncze lokale. W czasie wiosennego dnia otwartego w 2009 roku zostało podpisanych siedem umów.

Zobacz także: Wybór mieszkania – jakie mieszkanie wybrać, aby służyło nam przez wiele lat?

Do biur sprzedaży dewelopera trafia teraz więcej osób, które poszukują okazji. Dla przykładu, za mieszkanie w Wilanowie oferują 5 tys. zł/mkw. Więcej osób szuka najtańszych i najmniejszych mieszkań, jakie są dostępne na warszawskim rynku, w tym lokali, których cena nie przekraczałaby 200 tys. zł. Z drugiej strony liczba klientów pytających o apartamenty nie zmniejszyła się.

W Białymstoku ceny nie spadają

REKLAMA

Dla poszukujących mieszkań to bezsprzecznie dobry moment na zakup. Na rynku jest duży wybór nowych mieszkań i pojawia się wiele interesujących cenowo propozycji. Zazwyczaj przeceniane są lokale o dużej powierzchni. Dotyczy to również ostatnich mieszkań, które czekają na kupujących w ukończonych osiedlach. Tak też jest w przypadku inwestycji Rogowski Development na Pradze Południe. Promocyjne ceny obowiązują teraz na ostatnie mieszkania, które są jeszcze w sprzedaży w Galerii Wiatraczna. Można je kupić w cenie nawet 6,2 tys. zł/mkw. Tak duża obniżka podyktowana jest chęcią zamknięcia tej inwestycji przez dewelopera. Z kolei przy ulicy Granitowej w Warszawie w projekcie Apartamenty Przy Wyścigach, której budowa zakończy się w połowie tego roku, oferowane są teraz mieszkania już od 6,5 tys. zł/mkw.

Od 2009 roku stałe ceny mieszkań utrzymują się dla odmiany we wszystkich białostockich projektach Rogowski Development. W odróżnieniu od Warszawy, w Białymstoku sprzedają się czasem cztery mieszkania dziennie. Od lat poziom sprzedaży pozostaje tam niezmienny. W inwestycjach oddawanych do użytkowania w Białymstoku oferta sprzedana jest w 90–95 procentach. Zdarza się też, że kiedy budynek jest oddawany, nie ma w nim już ani jednego lokalu. Dywersyfikacja projektów pod względem lokalizacji jest dla tej firmy optymalna, szczególnie w kontekście dość zmiennej sytuacji na rynku stołecznym.      

Zobacz także: Biurowiec nad morzem

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

REKLAMA

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA