REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośnie popularność condohoteli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Rośnie popularność condohoteli.
Rośnie popularność condohoteli.
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie popularność condohoteli nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Inwestycja w condohotele może się opłacać szczególnie w czasie kłopotów na rynkach finansowych.

Zgodnie z koncepcją condohoteli inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, ale tylko pojedyncze jego pokoje. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Wybór takiej opcji pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Sama idea nie jest nowa. Zapoczątkowano ją już 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej, głównie do krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, a później także do Polski.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

REKLAMA

W naszym kraju, podobnie jak ma to miejsce za granicą, w większości wypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5% do 9% przez okres od 2 do nawet 4 lat. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Duże znaczenie dla nabywców poszczególnych lokali ma właśnie fakt, że nie muszą oni poświęcać własnego czasu na zajmowanie się nieruchomością, poszukiwanie najemców ani na bieżące administrowanie.

W najbliższym czasie na zyskowność takiej inwestycji zapewne pozytywnie wpłynie spodziewany wzrost dochodów z turystyki w naszym kraju. Będzie to efekt zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Turniej powinien przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy nie tylko w trakcie jego trwania, lecz także, na co szczególnie liczą hotelarze, już po jego zakończeniu. Tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po imprezie. Ponadto należy pamiętać, że na zysk oprócz dochodów z najmu składa się również wzrost wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Zobacz także: Stadion Miejski we Wrocławiu: GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak zaznaczyć, że taki pomysł na lokatę kapitału oprócz zalet posiada też pewne mankamenty. Po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu. W związku z tym bardzo duże znacznie ma tutaj fachowość firmy zarządzającej całym obiektem, ponieważ to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym, ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele są odpowiednia lokalizacja oraz warunki pogodowe. W naszej szerokości geograficznej nie można spodziewać się zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Idąc tym tropem, lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty położone w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystykę pieszą lub wyczynową.

Zobacz także: Rynek lokali użytkowych

Polacy mają już możliwość takiej lokaty kapitału. Przykładem może być firma Zdrojowa Invest, która realizuje projekt w Szklarskiej Porębie. Poza tym rodzime przedsiębiorstwa dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami oferują także możliwość nabycia apartamentu choćby na Cyprze, gdzie liczba słonecznych dni w ciągu roku przekracza nieraz nawet 320.

Zobacz także: Stadion PGE Arena w Gdańsku: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA